Close

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 35
  1. #21

    Domyślnie

    Dyski zewnętrzne Samsung T5 i T7 2 TB, akurat nie wszystkie leżą nieużywane, na jeden jeszcze dogrywam fotki, a jeden mam pusty, czeka na swoją kolej od ok. trzech lat, a jeden już jest zapełniony i sobie leży z 5-6 lat. Sprawdziłem - wszystko w porządku, nic nie zniknęło. No to już pewno będzie liczony jako używany. Aczkolwiek dla pewności i tak wgrywam kopie fotek na zewnętrzny HDD.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Nie wiem skąd bierzecie te fakty. Na pewno nie z doświadczenia. Jak pisałem wyżej moje dyski mają po 5-6 lat i nic z nich nie zniknęło.
    Czytałem o tym na stronie producenta softu do zarządzania dyskami.
    https://www.easeus.com/resource/does...eed-power.html

    Natomiast doświadczenia mam takie, że mojemu systemowemu 840 EVO właśnie stuknęło 10 lat i nic się nie dzieje, za to w Crucial szybko padł kontroler, a po wymianie ponownie, tylko już po gwarancji.

  3. #23

    Domyślnie

    Przeczytałem - w konkluzji piszą, że bez podłączania do napięcia dysk SSD powinien trzymać dane przez 2-5 lat, ale niektórzy producenci twierdzą, że (ich dyski) nawet 15-20 lat. Pewno dużo zależy od jakości SSD, np. mam Onyx Max 2 do czytania pdfów (też ma jakieś ssd we wnętrzu) i przy nieużywaniu nie tyle traci dane, co coraz krócej działa po pełnym naładowaniu.

  4. #24

    Domyślnie

    Oczywiście stronka to nie jest wyrocznia, ale coś musi być na rzeczy. Na pewno wiele zależy od producenta i jakości podzespołów. Ja mam kilka dysków SSD dwóch firm - Samsung i PNY, bo jakoś mam do nich zaufanie i póki co, wszystko w porządku.

  5. #25
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2023
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    36

    Domyślnie

    Tak przy okazji trwałości zapisu. Warunki przechowywania mają kluczowe znaczenie na to, jak długo dowolnej technologii dysk utrzyma dane. Obecnie nie ma większego znaczenia, czy patrzymy na dyski SSD czy HDD pod kątem czasu przechowywania danych bez zasilania, czy awaryjności. Zarówno HDD i SSD nie powinny służyć do archiwizacji danych. Zwykle mechaniczny dysk twardy, który nie będzie obracał talerzami po latach bezczynności może nie ruszyć w ogóle.
    Ja wybieram HDD, bo są tańsze. Dyski twarde (jak wszystko inne) mają jednak teraz wyższą awaryjność i niższą wytrzymałością.
    Najlepszą metodą archiwizowania danych jest okresowe przenoszenie ich na nowe media i nie poleganie na żadnym konkretnym jego rodzaju.
    A co do bezpieczeństwa chmury: https://niebezpiecznik.pl/post/google-skasowalo-im-konto-firmowe-i-backupy-tez/ 😊
    Ostatnio edytowane przez matiF ; 26-05-2024 o 05:51

  6. #26

    Domyślnie

    Tak przy okazji trwałości zapisu. Warunki przechowywania mają kluczowe znaczenie na to, jak długo dowolnej technologii dysk utrzyma dane. Obecnie nie ma większego znaczenia, czy patrzymy na dyski SSD czy HDD pod kątem czasu przechowywania danych bez zasilania, czy awaryjności. Zarówno HDD i SSD nie powinny służyć do archiwizacji danych.
    To co powinno służyć?
    Zwykle mechaniczny dysk twardy, który nie będzie obracał talerzami po latach bezczynności może nie ruszyć w ogóle.


    Ale to trzeba robić backup regularnie. Jak raz w miesiącu wyciągnę dysk HDD z szuflady i podłącze do kompa to wystarczy żeby się nie zastał?
    Ja wybieram HDD, bo są tańsze. Dyski twarde (jak wszystko inne) mają jednak teraz wyższą awaryjność i niższą wytrzymałością.


    Jeśli pracują kilka godzin na miesiąc to ich trwałość będzie wystarczająca.
    Najlepszą metodą archiwizowania danych jest okresowe przenoszenie ich na nowe media i nie poleganie na żadnym konkretnym jego rodzaju.


    Czyli jak konkretnie?
    A co do bezpieczeństwa chmury: https://niebezpiecznik.pl/post/googl...i-backupy-tez/ 😊


    No właśnie, chmura i bezpieczeństwo! Żaden gwarantowany backup i do tego jeszcze oddajemy komuś do dyspozycji swoje dane.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Tak przy okazji trwałości zapisu. Warunki przechowywania mają kluczowe znaczenie na to, jak długo dowolnej technologii dysk utrzyma dane. Obecnie nie ma większego znaczenia, czy patrzymy na dyski SSD czy HDD pod kątem czasu przechowywania danych bez zasilania, czy awaryjności. Zarówno HDD i SSD nie powinny służyć do archiwizacji danych.
    To co powinno służyć?
    Zwykle mechaniczny dysk twardy, który nie będzie obracał talerzami po latach bezczynności może nie ruszyć w ogóle.


    Ale to trzeba robić backup regularnie. Jak raz w miesiącu wyciągnę dysk HDD z szuflady i podłącze do kompa to wystarczy żeby się nie zastał?
    Ja wybieram HDD, bo są tańsze. Dyski twarde (jak wszystko inne) mają jednak teraz wyższą awaryjność i niższą wytrzymałością.


    Jeśli pracują kilka godzin na miesiąc to ich trwałość będzie wystarczająca.
    Najlepszą metodą archiwizowania danych jest okresowe przenoszenie ich na nowe media i nie poleganie na żadnym konkretnym jego rodzaju.


    Czyli jak konkretnie?
    A co do bezpieczeństwa chmury: https://niebezpiecznik.pl/post/googl...i-backupy-tez/ 😊


    No właśnie, chmura i bezpieczeństwo! Żaden gwarantowany backup i do tego jeszcze oddajemy komuś do dyspozycji swoje dane.

  7. #27
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2023
    Miasto
    Warszawa
    Posty
    36

    Domyślnie

    To co powinno służyć?
    Dobre podejście i nie poleganie na jednej technologii odłożonej w jednym miejscu. Przy wyjątkowym pechu zawiedzie wszystko na raz
    Najlepszym sposobem jest wiele kopii. W domu, u bliskich i może nawet w chmurze.

    Prywatnie wszystko trzymam na dyskach HDD, bo archiwizacja na taśmy to może być w korpo, a nie dla użytkownika prywatnego czy rodziny.
    Ja mam wszystko na NASie, który traktuję również jako archiwum i bieżący magazyn. Dyski kręcą 24/7. Po załóżmy 5-6 latach wymienię na nowe. Teraz dyski aż tak drogie nie są.
    Backup robię raz na jakiś czas, który jest odłożoną kopią u bliskich.

    Jak raz w miesiącu wyciągnę dysk HDD z szuflady i podłącze do kompa to wystarczy żeby się nie zastał?
    Pewnie wystarczy.
    To przypadki dysków, które leżały nie 5 a 20 lat i to nie dotyczy wszystkich takich dysków. Smar w łożyskach może zrobić się na tyle gęsty, że silnik nie zakręci talerzami. Warto jednak świadomość taką mieć.
    Są rożne podejścia, w tym takie, że raz na 5 lat należy odświeżyć dane. Czyli jeszcze raz całą zawartość dysku na niego przekopiować.
    Mi awaria z powyższych powodów jeszcze się nie przydarzyła, bo żaden z dysków tyle nie leżał. Pewnie gdzieś mam jeszcze stare dyski (ATA i SCSI), ale już nie będę miał do czego ich podłączyć. Wszystko było wcześniej przeniesione. Z płyt, które nagrywałem w latach okolicach roku 2000 prawie połowy nie odczytałem. Może M-Disc będzie rewolucją w tym zakresie.

    No właśnie, chmura i bezpieczeństwo! Żaden gwarantowany backup i do tego jeszcze oddajemy komuś do dyspozycji swoje dane.
    Ja nie ufam chmurze, ale to moje osobiste zdanie

    Najlepszą metodą archiwizowania danych jest okresowe przenoszenie ich na nowe media i nie poleganie na żadnym konkretnym jego rodzaju.
    Czyli jak konkretnie?
    Na moim przykładzie. Płyty CD przenosiłem na dyski HDD, z dysków może teraz zrobiłbym kopie na płyty M-Disc i trzymać to równolegle.
    Gdybym danych z płyt na dyski nie przeniósł już bym ich nie miał. Nie jestem perfekcyjny, bo polegam tylko na dyskach HDD i kopiach danych.
    Jeżeli masz archiwum tylko w chmurze - przykład wyżej. Coś się zadzieje - wszystko tracisz.
    Ostatnio edytowane przez matiF ; 26-05-2024 o 12:44
    |F4|FA|D700| +|N18 f\2.8D|N20 f\2.8D|N24 f\2.8D|N35 f\2D|N50 f\1.4D|N85 f\1.8D|Micro 105 f\2.8D|Micro 55 f\2.8|
    +|N35-105 f\3.5-4.5D|18-35 f\3.5-4.5D|70-210 f\4-5.6D|

  8. #28

    Domyślnie

    Ponownie sprawdziłem: dysk HDD LACIE 250 GB z 2005 roku (Design by FA Porsche), ostatni raz użyty (otwarty, nic nie wgrywałem bo pełen od 2009 roku) w 2014 roku. No i mimo 10 lat w odstawce działa, chociaż wolno wg współczesnych standardów (jakiś pierwotny USB 2.0). Wszystko da się odczytać, nawet sobie coś tam skopiowałem. Oczywiście mam wszystko skopiowane na nowszy HDD oraz na SSD. Ale, jak widać, nie do końca zgadza się to z wymogami, które twierdzą, że HDD trzeba często odświeżać. IMO wszystko zależy od jakości dysku. Jak się kupuje byle jaki tani dysk, to faktycznie można walczyć z odzyskaniem danych. BTW tak samo działa mój HDD LACIE 500 GB, rok młodszy, ostatni raz otwierany w 2015 roku.

  9. #29

    Domyślnie

    12 miesięczna retencja to nie jest żaden wymysł dla dysków konsumenckich SSD - tylko takie są normy które muszą spełniać dyski. Żeby było ciekawiej to dla serwerowych jest gwarantowana retencja 3 miesiące. Oczywiście wszystko zależy także od temp. - przy za wysokiej retencja będzie krótsza (z tym że dyski serwerowe mają wyższą temp pracy niż konsumenckie). Wszystko powyżej tych czasów to premia od losów. Odwoływanie się do starych nośników też ma mały sens, bo kiedyś dyski SSD konstruowane były na NANDach w zupełnie innej litografii a komórki były SLC - czyli przechowywały 1bit informacji - 0 albo 1 czyli było napięcie albo go nie było. Dziś komórki pamięci nie dość że są zdecydowanie mniejsze (dlatego mamy tak wielkie pojemność, choć do tego dochodzi także warstwowość) to jeszcze przechowują w jednej komórce najczęściej 3 (TLC), ale czasem i 4(QLC) albo 5(PLC) wartości. A tu znacznie łatwiej o błąd przy odczycie. Dlatego dyski mają mechanizmy odświeżania (przepisywania danych) - ale muszą być zasilane.
    Systemy do magazynowania danych (np. NASy) mogą mieć procedury odświeżania danych, sprawdzania ich integralności. Dane backupowane, poddaje się także takiej kontroli, a co jakiś czas kontroli możliwości odtworzenia i zgodności z oryginałem. Poza tym jeśli ktoś uważa że to wszystko co ma na dysku jest takie pewne to nich poczyta o "zgniliźnie" danych, o wpływie wybuchów na słońcu na to co trzymamy na nośnikach.
    Jeśli chcemy natomiast mieć świadomość że nasze dane są bezpieczne, to warto przestrzegać zasady 3:2:1.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pawel Pawlak Zobacz posta
    Jeśli chcemy natomiast mieć świadomość że nasze dane są bezpieczne, to warto przestrzegać zasady 3:2:1.
    Musiałem doczytać, o co chodzi w tej zasadzie. A potem dotarło, że ją stosuję od wielu lat. I sam na to wpadłem...

Strona 3 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wÄ…tki

  1. LR i dysk zewnętrzny
    By Jarecky83 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 30-08-2017, 17:58
  2. dysk zewnętrzny
    By tekk in forum Komputery
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 01-10-2014, 20:44
  3. dysk zewnętrzny
    By montini in forum Komputery
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 25-04-2011, 21:27
  4. Dysk zewnetrzny
    By lukas_78 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 14-06-2008, 02:32
  5. dysk zewnetrzny
    By Kordian d70 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-05-2008, 11:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakÅ‚adać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomoÅ›ci
  • Nie możesz dodawać zaÅ‚Ä…czników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •