Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    106

    Domyślnie Zamienniki odczynników chemicznych

    Witam.
    Zaznaczam, nie jestem "chemikiem" - mój zawód jest techniczny.
    W latach 70 i 80 zeszłego stulecia (nie długo dziadka mroza będę udawał) kiedy kupowałem odczynniki chemiczne do fotografii, nie było z tym problemów, jechało się do Gliwic, sklep POCHu i wszystko było zgodnie z nazwą w przepisach,
    ale dzisiaj jest inaczej, albo takiego nie ma, albo jest równo rzędna nazwa i tu człowiek się zastanawia czy to to samo, mam pytania odnośnie odczynników chemicznych w fotografii:
    1. jeśli chodzi o utrwalacz popularny U1 - kwaśny siarczyn sodu, dzisiaj szybciej można spotkać w płynie np.wodorosiarczyn sodu 40%, szukając w necie, znalazłem, iż potrzeba 52mi na 1 litr utrwalacza, tylko czy do filmów czy papierów ?
    2.tiosiarczan sodu krystaliczny, dzisiaj spotkałem i kupiłem,bezwodny i jak go przeliczyć na ten krystaliczny, biorąc po masie to wychodzi, krystaliczny to 200g a bezwodny to 128g, czy to prawda ?
    3.w wywoływaczach - siarczyn sodu bezwodny np. 100g to na krystaliczny wychodzi 200g, czy tak ?
    4.boraks krystaliczny czy to samo to czteroboran sodu 10 hydrat, inna nazwa to tetraboran sodu ?
    Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    1. Kup sobie Fomafix: https://fotociemnia.pl/utrwalacze-fo...346701202.html, tam masz napisane ile potrzeba do filmów, a ile do papierów.
    2. Krystaliczny to pięciohydrat, masa molowa 248.1, a bezwodny ma masę mol. 158.1, więc faktycznie bezwodnego potrzeba 127 g. Ale dlaczego kupiłeś bezwodny? Można kupić krystaliczny: https://www.ceneo.pl/59712909;pla?se...BoCz1sQAvD_BwE. Bezwodny będzie się trudniej rozpuszczał we wodzie.
    3. Siarczyn sodu krystaliczny to siedmiohydrat, czyli dobrze przeliczyłeś - 100 g bezwodnego jest odpowiednikiem 200 g siedmiohydratu.
    4. Tak, boraks to potoczna nazwa tetraboranu sodu.
    Ostatnio edytowane przez markB ; 08-12-2023 o 13:05

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    106

    Domyślnie

    Witam, nie zrozumiałeś mojego pytania, ja mam już składniki, nie chodzi o U1, tylko przelicznik ml na 1 litr roztworu odczynnika w płynie.

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    106

    Domyślnie

    została jedna niewiadoma, to może pytanie postawię inaczej. Kwaśny siarczyn sodu w proszku 20gram, ile wyniesie równoważna dla wodorosiarczynu sodu 40% w płynie, dla wody 1 litra, czy istnieje jakiś przelicznik gramy na mililitry lub odwrotnie mililitry na gramy ?

  5. #5

    Domyślnie

    Kwaśny siarczyn czyli wodorosiarczyn NaHSO3
    40% roztwór to po prostu 40 części wagowych tej soli i 60 cz. wody. Tutaj więc odpowiednio 20g soli i 30g wody.
    Masę wody można przyjąć że 1l=1kg. Przeliczenie na objętość obejmuje ciężar właściwy... to trochę już dla mnie skomplikowane teraz
    Ostatnio edytowane przez jurkarol ; 09-12-2023 o 15:50

Podobne wątki

  1. D 500 zamienniki aku
    By mado in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 06-05-2017, 18:12
  2. FT1 i zamienniki
    By fridrih in forum Nikon - System 1
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-12-2015, 01:18
  3. Mb-d10 zamienniki
    By prezesr in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 10-03-2010, 22:33
  4. Zamienniki aku do D40
    By bambo in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 28-12-2008, 00:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •