Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 23
  1. #1

    Smile wartości przysłony w różnych obiektywach

    witam,

    mam takie pytanie - czy porównując różnego typu obiektywy np nikona jeśli każdy z nich ustawię na taką samą wartość przysłony i oczywiście będę robił zdjęcia w takich samych warunkach to czy aparat w każdym przypadku będzie jako poprawy ustawiał taki sam czas migawki?

    innymi słowy czy wartości przysłon w różnych obiektywach są o takich samych parametrach???

    mam nadzieją że jasno się wyrażam

  2. #2

    Domyślnie

    myślę że może się różnić bokehem jeśli będą różniły się ilością łopatek przysłony, im więcej łopatek tym ładniejszy bokeh,

    podobno


    ale migawka powinna chyba tak samo działać bie powinno to mieć na nia wpływu


    no chyba że któryś z obiektywów winietuje wtedy pomiar światła może mieć inny odczyt.
    \
    dobrze myślę? niech mnie ktoś naprostuje jak coś
    Ostatnio edytowane przez saboteur81 ; 17-07-2007 o 12:51

  3. #3

    Domyślnie

    Generalnie zawsze te same przysłony są o tych samych parametrach Może natomiast dochodzić do nieporozumień na linii body - obiektyw i ten drugi przekazuje złe dane.
    Nikoś D90 + MB-D80 + Nikkor 16-85 VR + Nikkor 70-300 VR + Cosina 100 macro + SB-600 + Velbon Sherpa 600R
    Moja racja jest mojsza, niż Twojsza. Moja racja jest najmojsza!

  4. #4

    Domyślnie

    Teoretycznie przy jednakowym ISO i przysłonie czasy powinny być takie same. W praktyce, jak to w praktyce podejrzewam, że różne obiektywy, różne matryce i różne czasy też wyjdą.
    D90 + N35/2 + N50/1.8 + N18-200 VR + T12-24; SB-800, SU-800; NX100 + 20-50 + 20/2.8; cokin
    moja galeria: http://fotogalerie.pl/galeria/galeria_piotrw

  5. #5

    Domyślnie

    a ja mam praktyczne pytanie. po co ci taka powtarzalnosc? robiles zdjecia i masz zapisane ustawienia a teraz chcesz zrobic kolejny raz te same zdjecia z innym obiektywem i ztsanawiasz sie czy wyjda tak samo? czy o co chodzi, napisz cos wiecej

  6. #6

    Domyślnie

    Może praca dyplomowa?
    Tak poważnie, to na pomiar expozycji wpływ ma wbudowany w korpus światłomierz i szkło. Jeżeli szkła będą miały podobne właściwości optyczne (przepuszczalność światła), to pomiary powinny być takie same (podobne).
    D90 + N35/2 + N50/1.8 + N18-200 VR + T12-24; SB-800, SU-800; NX100 + 20-50 + 20/2.8; cokin
    moja galeria: http://fotogalerie.pl/galeria/galeria_piotrw

  7. #7

    Domyślnie

    Teoretycznie powinno być tak, że przy jednakowej czułości i przysłonie, w różnych obiektywach dobrany czas powinien być taki sam. Ale jest kilka ale. Po pierwsze, rzeczywista wartość przysłony może się nieco różnić od tej nominalnej. Konstruktor to liczy z jakąś dokładnością, następnie wszystkie elementy są wykonywane z jakąś założoną tolerancją (czyli również z drobnymi dopuszczalnymi błędami). Jak się to wszystko złoży do kupy, to nie ma praktycznej możliwości uzyskania idealnej powtarzalności w dwóch obiektywach tej samej serii, a co dopiero w obiektywach różnych typów i różnych producentów. Jeśli algorytm doboru parametrów trafi akurat w taki punkt, gdzie jeden obiektyw ma minimalnie większą przysłonę, a drugi minimalnie mniejszą, to dobrany czas może się różnić o 1/3EV, 1/2EV lub nawet 1EV (w zależności od ustawień parametrów w puszcze). Trzeba również pamiętać o tym, że jeśli parametry ekspozycji są dobierane z uwzględnieniem odległości (np. sztuczna pseudo-inteligencja 3D Matrix) to dobór czasu zależy, w pewnym sensie, nie tylko od ustawionej przysłony i czułości, ale również od tego, co sobie algorym matrycowy wykombinuje z ta odległością i typem kadru. Minimalna zmiana kadru, albo przeostrzenie i już mogą występować drobne różnice. Ale zasadniczo nie powinny one przekraczać 1/3EV, 1/2EV lub 1EV, czyli najmniejszego kroku dla doboru parametrów ekspozycji.

    To były sprawy techniczne. Ale są jeszcze sprawy marketingowe. Bardzo często obiektyw, który jest oznaczony jako f/2.8 ma rzeczywiste światło f/2.9 albo f/3.1. Jeśli jest to mniej niż f/3.3, to najczęściej jest to zaokrąglane w dół, bo łatwiej reklamować i sprzedawać obiektyw jaśniejszy niż ciemniejszy. A jeśli tak, to zakłamane są wszystkie wartości kolejnych przysłon, bo skok dźwigni domykania przysłony w body jest ściśle znormalizowany.
    Jacek

  8. #8

    Smile

    piękne dzięki,

    to mi w zupełności wystarczy. jestem pod wrażeniem wiedzy kolegów

    pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie

    Jeszcze jedno: jak można się przekonać o tej rzeczywistej jasności? Exif wyświetla mi pozycję MaxApertureValue = 3,46 na szerokim końcu KIT-a, natomiast analogicznie dla Sigmy - idealnie 4,00. Wygląda jakby exif też był zapisywany z pewną tolerancją
    Nikoś D90 + MB-D80 + Nikkor 16-85 VR + Nikkor 70-300 VR + Cosina 100 macro + SB-600 + Velbon Sherpa 600R
    Moja racja jest mojsza, niż Twojsza. Moja racja jest najmojsza!

  10. #10

    Domyślnie

    O rzeczywistej jasności, to tylko pomiary optyczne, exif pokazuje tylko to, co jest zaprogramowane w CPU i odczytane przez body.
    D90 + N35/2 + N50/1.8 + N18-200 VR + T12-24; SB-800, SU-800; NX100 + 20-50 + 20/2.8; cokin
    moja galeria: http://fotogalerie.pl/galeria/galeria_piotrw

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •