Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27
  1. #1

    Question Światło w portrecie (plener)

    Pytanie nietypowe, ale i sytuacja raczej też nietypowa.
    Będę musiał się trochę rozpisać żeby dobrze wyjaśnić za co z góry przepraszam.
    Otóż: każdego roku od 10 lat robię portret moim dzieciom.
    Zaczęło się jak miały 3 lata i tak jest do teraz, to samo miejsce, ta sama pozycja, ta sama pora roku.
    Tak, wiem że to kicz, ale to taka pamiątka, wiszą te zdjęcia koło siebie na ścianie jako ponure świadectwo upływu czasu
    Miejsce znajduje się w publicznym parku, do którego wstęp jest płatny, park jest ogrodzony, i dostępny tylko (tak wiem żę bez sensu) od 11-16.
    Piszę o tym aby było jasne dlaczego nie mogę zrobić tego zdjęcia o złotej godzinie albo chociaż w jej okolicach.
    Do tej pory nie miałem ze światłem problemów bo miejsce było zacienione, i musiałem doświetlać lampą (albo wyciągałem z cieni w PS).
    W tym roku niestety ktoś wpadł na pomysł aby wyciąć parę drzew, więc jest dużo ostrego światła.
    Próbowałem z tym powalczyć półprzepuszczalną bledną trzymaną przez żonę nad głowami dzieci, trochę pomogło, ale idealnie nie jest, co widać zwłaszcza na twarzy syna.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC01759.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	1,96 MB
ID:	77042

    Pytanie do forumowych specjalistów od sesji portretowych - co z tym można jeszcze zrobić, żeby w przyszłym roku było lepiej?
    To publiczny park, oficjalnie fotografia jest w nim zakazana (trzeba wykupić specjalne pozwolenie do fotografii komercyjnej czego ja nie robię, i często się mnie czepiają jak widzą większy aparat bo to niby "pro") więc jakiś ciężki sprzęt typu lampy studyjne raczej tu odpada.
    Co w takim razie?
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    (...)
    Co w takim razie?
    Spece od swiecenia w portrecie na pewno cos doradza. Ja to amatorsko i rzadko portret...

    Ale najprostszym rozwiazanie jest po prostu pochmurny dzien. Przeciez nie musisz tam chodzic jak slonce osto daje.
    Pochmurny dzien, troche pochmurny a nie szaruga, zona trzyma blende zeby rzucic troche swiatla na twarze i juz.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  3. #3

    Domyślnie

    W zasadzie to chyba wpadłeś na najbardziej sensowny pomysł, bo w takich warunkach chyba tylko panel dyfuzyjny wchodzi w grę (najlepiej duży w postaci butterfly'a, ale tutaj to raczej nierealne)... opcja druga, to filtr szary i lampa błyskowa, też najlepiej z jakimś dyfuzorem, żeby uzyskać miękkie światło i zniwelować cienie, choć to rozwiązanie też może nie być idealne - z jednej strony są już lampy plenerowe o bardzo małych rozmiarach (typu Godox/Quadralite Reporter/AD300) ale te mogą być za słabe, żeby "zabić" światło słoneczne, więc tutaj już by trzeba w większą moc typu Atlas 600 i więcej, więc problem ze sprzętem wyglądającym na pro powraca. Choć ustawiając dzieciaki ze słońcem w kontrze doświetlenie lampą może pomóc. Nie wiem jak dokładnie jest u Ciebie z pogodą i warunkami, ale ja bym po prostu celował w pochmurny dzień, wtedy nie będzie takich kontrastów i światło przefiltrowane przez chmury będzie miękkie i nie będzie ostrych cieni. Osobiście połączyłbym pochmurny dzień i lampę z dyfuzją.
    Ostatnio edytowane przez sruba ; 07-11-2023 o 23:11

  4. #4

    Domyślnie

    W pochmurny dzień (taki mocno pochmurny) już próbowałem i to pomaga jeżeli chodzi o pierwszy plan, natomiast zamiast takiego złotego, kolorowego jesiennego tła i blików od wody (za dzieciakami jest staw i drzewa) dostaje się szaro burą papkę
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    ...Tak, wiem że to kicz, ale to taka pamiątka, wiszą te zdjęcia koło siebie na ścianie jako ponure świadectwo upływu czasu ...
    Przepraszam za offtop.
    A kogo to, że kicz? Niech się pocałuje w trąbkę!
    Zajedwabista pamiątka i basta!
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  6. #6

    Domyślnie

    Przewrotnie zapytam a nie możesz po prostu zmienić miejsca na bardziej dogodne fotograficznie a jednocześnie w miarę podobne?

    Rozumiem, że pisałeś - to samo miejsce do początku ale robisz w tle taki bookeh, że i tak ciężko się domyślić co tam jest. Bez Twojego dopisku, że staw, woda ciężko to na pierwszy rzut oka zgadnąć
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M5 Mk2 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Przepraszam za offtop.
    A kogo to, że kicz? Niech się pocałuje w trąbkę!
    Zajedwabista pamiątka i basta!
    Prawda, prawda, masz oczywiście raczję, chodziło mi o to aby nie oceniać wartości artystycznej tego zdjęcia bo takowej zwyczajnie nie ma - jest to zdjęcie pamiątkowe i nie ma być inne - ma być tylko bez przepałów na twarzach

    Cytat Zamieszczone przez RMC Zobacz posta
    Przewrotnie zapytam a nie możesz po prostu zmienić miejsca na bardziej dogodne fotograficznie a jednocześnie w miarę podobne?

    Rozumiem, że pisałeś - to samo miejsce do początku ale robisz w tle taki bookeh, że i tak ciężko się domyślić co tam jest. Bez Twojego dopisku, że staw, woda ciężko to na pierwszy rzut oka zgadnąć
    Dwie sprawy:
    1. Ja wiem co tam jest z tyłu, a skoro jestem jedynym odbiorcą tego zdjęcia to sam fakt wiedzy o innym miejscu zwyczajnie będzie mi przeszkadzał;
    2. Drewnianą poręcz od balustrady pomostu na której siedzą dzieci na 9 poprzednich zdjęciach raczej ciężko będzie podrobić, ma słoje, dziury, sęki, to wszystko się powtarza w całej serii zdjęć.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Dwie sprawy:
    1. Ja wiem co tam jest z tyłu, a skoro jestem jedynym odbiorcą tego zdjęcia to sam fakt wiedzy o innym miejscu zwyczajnie będzie mi przeszkadzał;
    2. Drewnianą poręcz od balustrady pomostu na której siedzą dzieci na 9 poprzednich zdjęciach raczej ciężko będzie podrobić, ma słoje, dziury, sęki, to wszystko się powtarza w całej serii zdjęć.
    Odpowiedź masz w swoim pierwszym poście "każdego roku od 10 lat robię portret moim dzieciom". To one są najważniejsze, nie poręcz i cokolwiek masz tam w bokehu. Dlatego skupiłbym się na nich i jak radzą poprzednicy wybrał się w pochmurny dzień, bo balustrada nic poza stałością tam nie wnosi. Poza tym - bardzo fajna sprawa - gratuluję wytrwałości.

  9. #9

    Domyślnie

    Myślę podobnie, że osoby są na tym zdjęciu ważniejsze. A zakładanie, że publiczne otoczenie się w tak długim czasie nic nie zmieni jest i tak dość odważne.

    No ale ok... chcąc perfekcyjną fotę ciągle z tym samym może wspomóc się możliwościami edycyjnymi? Zrób sobie zdjęcie tła w idealnie pasującej Ci kolorystyce/pogodzie, dzieci rób tak jak radzą inni (w mniejszym słońcu) i poskładaj to później w całość
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M5 Mk2 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

  10. #10

    Domyślnie

    Albo pochmurny dzień albo dyfuzor z góry i coś co zasłoni z lewej ostre światło, może drugi dyfuzor, duża blenda itp. Powinno wystarczyć.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. 70-200 2.8 w portrecie
    By tomik34 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 26-11-2011, 01:54
  2. Tamron 90 w portrecie
    By Umbra in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-11-2011, 03:04
  3. [ Portret ] II raz w portrecie -Ewelina-
    By RobertSoul in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-04-2010, 06:57
  4. [ Portret ] Pierwszy raz w portrecie
    By Celeborn in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-09-2009, 06:26
  5. [ Portret ] Debiut w portrecie
    By franz55 in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 10-12-2008, 15:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •