Close

Strona 1 z 18 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 172
  1. #1

    Domyślnie Przejście na FX. Poradzicie coś drodzy Nikoniarze?

    Witam wszystkich serdecznie.
    Jest to mój pierwszy wpis tutaj, choć czytam i korzystam z Waszych rad od wielu lat. Jeśli w złym miejscu umieściłem wątek to proszę o wyrozumiałość i przeniesienie go na właściwe miejsce (byle nie śmietnik )
    Jestem amatorem, może i co nieco zaawansowanym ale fotografuję bo lubię. Nigdy zarobkowo. Natura żywa i niedożywiona, portrety rzadko, lubię fotografię tzw twórczą, ciekawe kadry, sytuację, jakkolwiek ktokolwiek to rozumie. Czasem w moim klubie sportowym robię relacje z zawodów sportów walki.
    Moja choroba czy też pasja trwa sporo ponad 10 lat. Były super-zoomy, potem lustra. Na początek Olympus E-500. Od niego zaczęło się. Gdyby nie dostępność i cena obiektywów... Przesiadka na Nikona D3100, D5100 potem krok wstecz jak myślałem wtedy i się myliłem. Przesiadłem się na D90 i odkryłem fotografię na nowo. Następnie D7100. W międzyczasie był jeszcze jakiś Canon ale nie przypadł mi do gustu. Zostałem przy jedynej słusznej marce - Nikon. Choć nie mam nic przeciwko wielbicielem innych marek. Stwierdziłem niedawno że chce spróbować sił na FX i kupiłem D610. Fundusze ograniczone a tu jeszcze szklarnia... Dokupiłem
    Nikkor 24-120 3,5-5,6 G VR
    Nikkor 50 1,8
    Nikkor AF Micro 105 2,8 D
    Mam jeszcze ze starych zapasów
    Nikkor 35-70 3,3-5,6
    Tamron 70-300.
    Jestem na etapie nauki wykorzystania zalet, możliwości pełnej klatki i moich skromnych obiektywów. Będę wdzięczny za każdą pomoc, poradę czy uwagi. Zakup lepszych szkieł czy body na razie nie wchodzi w grę. Eksmisja z domu przez żonę i tak wisi na włosku. Fotografuję tylko w trybie M i oczywiście NEF.
    Wybaczcie za przydlugi wstęp. Będę bardzo wdzięczny za każdą uwagę czy poradę.
    Ostatnio edytowane przez Bungalow ; 07-10-2023 o 23:06

  2. #2

    Domyślnie

    Ludzie robili znacznie gorszym sprzętem interesujące zdjęcia.

  3. #3

    Domyślnie

    Wiem że nie sprzęt lecz człowiek robi zdjęcia. Chyba że to IPhone..
    Pełna klatka to jednak dla mnie coś zupełnie nowego.

  4. #4

    Domyślnie

    Mamy radzić jak masz uniknąć eksmisji z domu po zakupie obiektywu?

    Jeśli miałeś d7100 to przy d610 żadnej filozofii nie ma, obsługa podobna, zdjęcia w sumie też. Aha, tryb A często ułatwia życie

  5. #5

    Domyślnie

    Masz rację że 7100 i 610 obsługą prawie się nie różnią Na razie różnice widzę głównie w ISO. 800 w D7100 było jak dla mnie na granicy i unikałem go. W 610 można 2x więcej podkręcić. Jednak mam odczucie, może moje subiektywne że ISO 1600 w610 przy tych samych parametrach jest ciemniejsze niż 1600 w D7100 (nie mam na myśli jakości czy szumu) Czy to sprawa wielkości klatki czy po prostu moje błędne odczucie? Plastycznosc i kolorystyka zwłaszcza przy 105 2,8 sprawia że niechętnie go odpinam od body. Zresztą na innych obiektywach może nie ma przepaści ale różnica na plus jest zauważalna.
    Jeśli chodzi o tryb A to raczej przy zawodach Judo bardziej pilnuje migawki niż GO. Może bardziej tryb S? W innych sytuacjach nie sprawdzałem i nie wypowiadam się.
    Znajomy powiedział mi że kupno D610 było wielkim błędem. Mogłem dozbierać do D750 lub chociaż 710 i wtedy dopiero zobaczyłbym co to FF i jakość obrazka nawet na moich szkłach. Właściwie to jego słowa skłoniły mnie do napisania na tym forum. Nie miałem tych body nawet w ręce. Suche dane techniczne to mało. Tu jest wielu którzy znają te puszki na wylot i bardziej wolę na Waszych opiniach polegać. A.. jeśli chodzi o eksmisję to sam dam radę. Fajną miejscówkę mam na oku pod wiaduktem
    Jeśli moje pytania i wątpliwości są dla Was naiwne to wybaczcie. Ja jak nasz prezydent ciągle się uczę ale w przeciwieństwie do niego mam zamiar czegoś się nauczyć.
    Ostatnio edytowane przez Bungalow ; 08-10-2023 o 00:16

  6. #6

    Domyślnie

    Plastyka obrazu to nie jest tylko mała głębia( a tym samym łatwa separacja obiektu od tła), jak twierdzi znaczna część, internetowych "góru"
    Może być ciemniejszy. Firmy bezczelnie oszukują na ISO

  7. #7

    Domyślnie

    D750 ma obrazek bardzo podobny do D610. Konia z rzedem, kto to rozpozna. D750 ma lepszy AF.
    Nie wiedziałem, że istnieje D710
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  8. #8

    Domyślnie

    "Fotografuję tylko w trybie M i oczywiście NEF."

    Lepiej jest w trybie preselekcji przysłony A.
    A w AutoIso ustaw próg przejścia czasu na 2x ogniskowa, powinna być tam taka opcja w Nikonach które masz, która automatem dostosowuje czas, przy zumie to bardzo wygodne.
    Tryb M jest przereklamowany i mówię to bez żadnego sarkazmu.

    Guzik z tyłu ten od blokady AF, przestaw tylko na blokadę AE-L (niestety Nikony mają tylko jeden ten przycisk z tyłu co nie jest wygodne), gdy będziesz chciał chwilowo zblokować parametry naświetlania to zrobisz to jednym kliknięciem.
    Jesli będziesz chciał w kadrze naświelać na najjaśniejszy punkt, wtedy skieruj tam punkt ostrości i naciskasz AE-L i możesz przekradrować i robić zdjęcia.
    Jak wspomniałem w Nikonach producent zrobił psikusa i wyciął drugi przycisk zostawiając tylko jeden AF-AE-L co uważam za bardzo bardzo duży błąd. Ostatnie body które pamiętam że to miało w serii semi-pro to był D300. potem pozostał już tylko jeden przycisk.
    Dwa guziki od tego momentu zostały chyba tylko w serii jednocyfrowej pro. Lipa.

    Przy takich ustawieniach zyskujesz szybkość, poprawność eskpozycji i nie zastanawiasz się przy zmianie oświetlenia nad ustawieniami trójkąta "przysłona-iso-czas".

    Body w FF ma małe znaczenie, czy będzie to D610, 750, wsio ryba. Są niuanse ale to bez znaczenia. Miałem D610, to bdb sprzęt, oprócz tej jednej niedogodności którą powyżej opisałem.

    Na "plastyce" obrazu nie skupiaj się. Najważniejsza jest nauka kompozycji kadru, oglądanie dobrych zdjęć, zbieraj albumy fotograficzne z zakresu który Ciebie interesuje. Zobaczysz, że umiejętności zaczną wzrastać w tempie jakim się nie spodziewasz. Skupianie się na jakości obrazu, plastyce, porówywaniu szumów czy szkieł, nie idź w tą stronę, to strata czasu. No i nie trać czasu na ten tryb M, szkoda czasu, lepiej w tym czasie "komponować kadry" niż skupiać się na ustawianiach w M.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 08-10-2023 o 07:37
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    "
    Tryb M jest przereklamowany i mówię to bez żadnego sarkazmu.

    Guzik z tyłu ten od blokady AF, przestaw tylko na blokadę AE-L (niestety Nikony mają tylko jeden ten przycisk z tyłu co nie jest wygodne), gdy będziesz chciał chwilowo zblokować parametry naświetlania to zrobisz to jednym kliknięciem.
    Jesli będziesz chciał w kadrze naświelać na najjaśniejszy punkt, wtedy skieruj tam punkt ostrości i naciskasz AE-L i możesz przekradrować i robić zdjęcia.
    Jak wspomniałem w Nikonach producent zrobił psikusa i wyciął drugi przycisk zostawiając tylko jeden AF-AE-L co uważam za bardzo bardzo duży błąd. Ostatnie body które pamiętam że to miało w serii semi-pro to był D300. potem pozostał już tylko jeden przycisk.
    Dwa guziki od tego momentu zostały chyba tylko w serii jednocyfrowej pro. Lipa.
    1. Dlaczego tryb M jest przereklamowany? Ja go używam bardzo często w fotografii makro z lampkami, bo wtedy najlepiej kontroluje się siłę światła z lampki. Ale nie ograniczaj się tylko do tego trybu. Tryb A jest bardzo dobry w wielu sytuacjach - krajobraz portret, przyroda, a tryb S do sportu.
    2. Dwa guziki w serii jednocyfrowej?! Ostatnim takim był Nikon D2X. Od D3 tylko jeden przycisk. Ale można sobie przyporządkować jakiś "zbędny" przycisk do AF-AE-L.
    Teraz już "po ptokach", ale szkoda, że kolega zakupił 24-120/3.5-5.6, czyli starszą wersję tego szkła. Nowsza 24-120/4 jest dużo lepsza optycznie.
    Ostatnio edytowane przez markB ; 08-10-2023 o 11:53

  10. #10

    Domyślnie

    Przereklamowany bo miał sens wieki temu gdy oprogramowanie aparatu robiło bzdury. Dziś M to tryb niszowy i tak powinien być traktowany w fotografii ogólnej. To że ktoś używa w makro czy z błyskiem, nie oznacza większej niż ponadto jego przydatności.

    Tryb M niczego nie oznacza poza tym że jest zablokowana zmiana ekspozycji. Nie swiadczy to o żadnym zaawansowaniu fotografującego a może świadczyć o tym że nie zna sprzętu na którym pracuje.

    Jedna jeszcze sprawa, weganin zawsze Ciebie poinformuje w pierwszych trzech minutach, że jest wege. Podobnie z trybem M. To że komuś pasuje być wege nie znaczy że to zdrowy standard. Podobieństw do wege jest więcej niż się wydaje. M i wege to wrecz religia dla niektórych
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 08-10-2023 o 12:27
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

Strona 1 z 18 12311 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Pozostałe ] Wszystkiego dobrego drodzy Nikoniarze!
    By madebyzosiek in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 24-12-2016, 15:41
  2. [ Pozostałe ] Wesołych Świąt drodzy Nikoniarze!
    By madebyzosiek in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-12-2015, 18:49
  3. Poradzicie co kupic do 4000zł ?:) dobry zestaw
    By lvqe in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 146
    Ostatni post / autor: 18-09-2013, 12:23
  4. Drodzy użytkownicy D300...
    By stefan in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 05-08-2009, 13:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •