Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Nikon Z9 pomiar ekspozycji z priorytetem aktywnego punktu AF

    Pytanie z gatunku podstaw, ale szukam w sieci, czytam instrukcję, i nie mogę się doszukać, więc albo źle szukam, albo inaczej się nazywa, albo nie ma.
    Czy da się ustawić pomiar ekspozycji w Z9 w taki sposób, aby priorytet przy ustawianiu był na wykrytym obiekcie na który ostrzy AF?
    Chodzi mi o coś takiego jak jest chociażby w Sony / Canon pod nazwą "spot metering linked to focus point".
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  2. #2

    Domyślnie

    Mam wrażenie że w Z8 pomiar punktowy chodzi za punktem ostrości niezależnie czy wybranym ręcznie, czy w 3D, czy przy wykrywaniu obiektu. Bardzo dobrze naświetla twarz przy kadrze pod światło i włączonym wykrywaniu. I raczej nie da się tego wyłączyć - tylko blokując ekspozycję można przerwać ciągły pomiar.
    35mm: Praktica VLC2; Pentacon 28; Pancolar 50; Pentacon 135
    DX: Z fc; Z DX 16-50; TTArtisan 50/1.2
    FX: Z8; V 24; N 35; N 40; N 50; Meike 50/1.2; N 85; N 14-30; N 24-120; T 70-210

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ZbyszekS Zobacz posta
    Mam wrażenie że w Z8 pomiar punktowy chodzi za punktem ostrości niezależnie czy wybranym ręcznie, czy w 3D, czy przy wykrywaniu obiektu. Bardzo dobrze naświetla twarz przy kadrze pod światło i włączonym wykrywaniu. I raczej nie da się tego wyłączyć - tylko blokując ekspozycję można przerwać ciągły pomiar.
    Faktycznie masz rację! Dziękuję bardzo. Czyli szukałem nieistniejącej opcji włączenia czegoś co jest na stałe wbudowane w funkcjonalność aparatu.
    Nawet w instrukcji jest łopatologicznie napisane, tylko nie w sekcji o ustawieniach AF gdzie tej funkcji szukałem, a w rozdziale o ekspozycji.
    Wklejam może komuś się przyda:

    [Spot metering]
    The camera meters a circle with a diameter of 4 mm/0.16 in. (equivalent to approximately 1.5% of the frame). This ensures that the subject will be correctly exposed even when the background is much brighter or darker.
    The metered area is centered on the current focus point. If [Auto-area AF] is selected for AF-area mode (AF-Area Mode), the camera will instead meter the center focus point
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  4. #4

    Domyślnie

    A do śledzenia używasz trybu AF 3D albo Subject Tracking, czy Auto-Area?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g
    ....
    [Spot metering]
    The camera meters a circle with a diameter of 4 mm/0.16 in. (equivalent to approximately 1.5% of the frame). This ensures that the subject will be correctly exposed even when the background is much brighter or darker.
    The metered area is centered on the current focus point. If [Auto-area AF] is selected for AF-area mode (AF-Area Mode), the camera will instead meter the center focus point
    I tego zazdroszczę. W Z6 nie działa pomiar punktowy przy automatycznym wykrywaniu
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  6. #6

    Domyślnie

    W Z9 w przypadku trybu Auto-area AF też nie (tak samo jak i wszystkie inne Z FX, co do DX to nie wiem), sąd moje pytanie wyżej. Z tym, że:
    - Z9, Z8 mają tryb AF Subject Tracking, który wykrywa twarze, oczy oraz inne obiekty, i w instrukcji chyba nigdzie nie ma zastrzeżenia, że w tym trybie nie działa pomiar punktowy w punkcie aktywnego, niekoniecznie centralnego punktu AF
    - drugie edycje Z6 i Z7 wykrywają twarz i oczy w trybach AF Wide Area, tutaj też nie ma raczej w instrukcji zastrzeżenia j.w.,
    - Z5 oraz pierwsze edycje Z6 i Z7 wykrywają twarz i oczy tylko w trybie Auto-area AF, a w tym nie ma pomiaru punktowego w punkcie aktywnego AF

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    A do śledzenia używasz trybu AF 3D albo Subject Tracking, czy Auto-Area?
    AF 3D + Subject Tracking.


    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    - Z9, Z8 mają tryb AF Subject Tracking, który wykrywa twarze, oczy oraz inne obiekty, i w instrukcji chyba nigdzie nie ma zastrzeżenia, że w tym trybie nie działa pomiar punktowy w punkcie aktywnego, niekoniecznie centralnego punktu AF
    Wiesz z twarzą to nie problem bo jeżeli chodzi o pomiar światła to jest w Z9 opcja żeby naświetlać na twarz, i to działa znakomicie, bez względu na to jaki pomiar światła ma się ustawiony.
    Natomiast pytałem się o powiązanie pomiaru punktowego z punktem AF, bo opcja naświetlania na twarz niestety nie działa przy zwierzętach / ptakach (w sumie nic dziwnego).
    No ale pomiar punktowy z naświetlaniem na aktywny punkt AF w praktyce daje taki sam efekt z tego co widzę.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

Podobne wątki

  1. Pomiar ekspozycji a lampa błyskowa.
    By _Ocean_ in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 07-01-2012, 02:45
  2. Pomiar ekspozycji w LV w D90. Poracha?!
    By Patko21 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 07-05-2009, 10:40
  3. Pomiar światła i korekta ekspozycji
    By anitakraft in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-02-2009, 21:05
  4. Pomiar ekspozycji w D200- czy tak powinno być?
    By Robert S. in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 23-03-2007, 09:26
  5. Pomiar ekspozycji z lampą
    By hFast in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-01-2006, 22:26

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •