Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15
  1. #11

    Domyślnie

    Jasne. Sigma 150-600 do makro. Ciekawy wynalazek. Taki monopod jest po to, żeby jedną ręką trzymać cały zestaw, a drugą obsługiwać body i ewentualnie obiektyw. Jak taka głowica jest poluzowana, to trzeba jedną ręką trzymać monopod, a drugą ręką body z obiektywem żeby to wszystko się nie "gibało" - niestety brakuje trzeciej ręki. Kiedyś widziałem takiego artystę, który robił z głowicę poluzowaną, a po chwili zbierał cały sprzęt z ziemi, bo mu się z ręki wyślizgnął i poleciał razem z monopodem. Ale jak kto lubi, to czemu nie.

    A jak ci zależy na pochylaniu, to sobie zamontuj głowicę kulkową - będzie super uniwersalnie, albo głowicę 3D - będzie super precyzyjnie.
    Czego to ludzie nie wymyślą tylko po to, żeby to na forum napisać?
    Ostatnio edytowane przez JK ; 09-06-2023 o 14:45
    Jacek

  2. #12

    Domyślnie

    1. Ta Sigma ma skalę 1;3.3, co oznacza, że motylki i ważki można nią fotografować.
    2. OP pytał się o głowicę, więc dostał stosowne odpowiedzi.

  3. #13

    Domyślnie

    @JK
    Piszesz i pytasz:
    "A po co do tego monopodu ta głowica?"

    Odpowiadam:
    Wyobraź sobie konieczność nachylenia aparatu z obiektywem pod kątem 30 stopni, szczególnie gdy fotografowany motyw jest względnie blisko. Jak bardzo w swoją stronę trzeba przechylić monopod z zamocowanym na sztywno sprzętem, żeby całość była stabilna? Niejednokrotnie miałem taką sytuację. Mając wysoki monopod (jak ten, który zalinkowałem) i głowicę, monopod trzymasz w pionie a całą resztę kierujesz w górę. Stabilność gwarantowana.
    Pomysł z głowicą kulową jest wybitnie nietrafiony, bo ujarzmienie kuli na monopodzie łatwe nie jest i może skończyć się katastrofą. Też przerabiałem taką głowicę i czegoś bardziej upierdliwego nie spotkałem.
    A kamerzyści - jak sądzisz - dlaczego używają głowic 2D na monopodzie (ze szwenkiem - ma się rozumieć). Przecież też mogliby manipulować samą tyczką, prawda? A jakoś nie spotkałem nigdy takich zabiegów. Dlaczego?

  4. #14

    Domyślnie

    Potwierdzam, dokładnie o to chodzi.Czasami nawet nie ma potrzeby blokowania głowicy - trzymasz jedną ręką monopod, a drugą aparat. I możesz pochylać w górę lub w dół. Nie potrzeba trzeciej ręki.

  5. #15

    Domyślnie

    Można proponować bardzo wiele rozwiązań, ale najpierw należałoby ustalić jakie zdjęcia będą robione. Szczególnie na jakiej wysokości od podłoża i koniecznej szybkości reakcji. Np. całkiem co innego jest przy zdjęciach w teatrze niż przy fotografowaniu zwierzaków w lesie z podchodu, inne czasy migawki inna wysokość aparatu i inne parametry. Monopod jest świetnym narzędziem tylko trzeba ogarnąć cały kontekst w którym go stosujemy.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Kolimator jako celownik do teleobiektywu
    By andystar in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 10-01-2022, 19:53
  2. Pasek do teleobiektywu
    By etomski in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 25-01-2016, 19:23
  3. Głowica do teleobiektywu?
    By pablos524 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-11-2015, 13:49
  4. Głowica do teleobiektywu
    By pablos524 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-05-2013, 23:27
  5. Wybor teleobiektywu 70-300
    By olimedi in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 03-06-2010, 08:16

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •