Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ark Zobacz posta
    Nie będę oceniał zdjęcia. Powiem natomiast tak, 50 metrów to, spory dystans. Jeżeli bywasz w swoim terenie często na pewno zauważysz, że sarny są zwierzętami terytorialnymi. Wiosną gdy koziołki starają się zająć "atrakcyjny" teren stają się mniej ostrożne, bardziej ciekawskie co pozwala stosunkowo łatwo je podejść. Obserwuj i nie zniechęcaj się początkowymi niepowodzeniami, a efekty przyjdą Osobiście fotografuję głównie z podchodu, a maskuje się dwoma zszytymi ze sobą szalami snajperskimi. I to w zupełności wystarczy aby podejść sarnę na tyle aby ładnie wypełnić kadr. Niebawem ruja saren. Powodzenia!

    _______
    https://www.listkiewicz.eu
    Wielkie dzięki za cenne rady! Spróbuję, mam parę miejscówek kilka minut spaceru od domu.
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ck_dezerter Zobacz posta
    OK, mam następujące uwagi:

    1. Lepiej jest od razu wyrazić swoją opinię a nie prowadzić w taki sposób dyskusję. Ja z racji swojej pracy zawodowej oceniam sporo dokonań i swoją ocenę wyrażam od razu a nie wymagam od ocenianego żeby sam siebie oceniał.
    To jest Twoje zdanie że tak jest lepiej, ja mam inne zdanie i zrobiłem to tak a nie inaczej. I co mi zrobisz? Miałem pewne podejrzenia i chciałem się upewnić że mam rację. Nic ponadto.

    Cytat Zamieszczone przez ck_dezerter Zobacz posta
    Dodatkowo każda ocena musi wymieniać zalety i braki osiągnięcia. W przypadku negatu uzasadnienie musi być znacznie silniejsze niż przy pozytywnej.
    Co to jakaś szkoła jest, czy co? Gdzie jest napisane że mam stosować Twoje zasady? Ale mimo tego chyba nie czytałeś uważnie bo przecież wymieniłem niedociągnięcia, a zalet brak więc nie było co wymieniać. Coś miałem więcej napisać?

    Cytat Zamieszczone przez ck_dezerter Zobacz posta
    2. Ocena nie ma służyć temu, żeby "dołożyć" ocenianemu (choć z takimi też się ma do czynienia), tylko temu, żeby następne osiągnięcie (obojętne- zdjęcie czy artykuł naukowy) było LEPSZE.
    Nie chciałem Ci nic "dołożyć". Zdjęcie jest fatalne i nic tego nie zmieni. Mam cię pogłaskać po główce? Małym dzieckiem jesteś? Wolisz fałszywe chwalenie czy uczciwe przedstawienie faktów?

    Cytat Zamieszczone przez ck_dezerter Zobacz posta
    3. Samo oglądanie dobrych zdjęć przyrodniczych nie daje wszystkiego, trzeba w pewnej chwili coś samemu zacząć robić, bo szczegółów zrobienia dobrego zdjęcia przyrodniczego z samego oglądania się nie wykryje (choćby ukrycie się lub podejście zwierzyny). Jak się już jednak coś zrobi to warto to dać pod rzetelną ocenę.
    Daje bardzo dużo i to właśnie na początku tej "zabawy" w fotografię. Korzyść ze wystawiania zdjęć pod ocenę uzyskuje się dopiero później po osiągnięciu pewnego poziomu który nazwę "poziomem przyzwoitości".
    Jestem tutaj na forum od kilku lat i widziałem wiele takich zdjęć jak Twoje. Praktycznie wszystkie przeszły bez echa. Tym razem postanowiłem coś napisać ale widzę że nie potrzebnie.
    Sam napisałeś że "Uwagi jak zwykle mile widziane!" ale jak widać tyko te pozytywne. To jest klasyczna postawa osób które nie mają w sobie ani odrobinę samokrytycyzmu.

    Cytat Zamieszczone przez ck_dezerter Zobacz posta
    4.Jak się ma dobre zdjęcia to się warto nimi pochwalić w rzeczywistości a nie pisać że się miało nie wiadomo co, ale nikt poza Autorem tego nie widział.
    Może jestem dziwny ale nie lubię się chwalić. Nie jestem też nie wiadomo jakim fotografem. Jestem zwykłym pstrykaczem amatorem ale mam świadomość swoich umiejętności i takiego czegoś jak Twoje zdjęcie bym nie wstawił. Nie mam też zdjęć którymi bym mógł się szczególnie chwalić. Do najlepszych fotografów mi bardo daleko.

    Ale żeby nie było i żebyś miał używanie to sobie pooglądaj: https://zbyszekb.net/

  3. #13

    Domyślnie

    Zdjęcia w linku - pełen szacunek! Poziom w mojej opinii bardzo dobry. Szkoda że nie były pokazywane wcześniej, ale to już decyzja Autora.
    Ze swojej strony dodam, że faktycznie trzeba się dokładniej zastanawiać co się wstawia do oceny, tym bardziej, że czasem się chyba udaje zrobić coś lepszego.
    Pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  4. #14

    Domyślnie

    Po wcześniejszej ostrej krytyce zdjęcia, sam z pewną nieśmiałością zdobywam się na napisanie kilku zdań o zdjęciu i przedstawienie opinii gdzie ja okiem amatora widzę błędy – tak, żeby można było wyciągnąć coś konstruktywnego. Zwłaszcza gdyby ktoś bardziej doświadczony dorzuciłby do tego jakieś sensowne uwagi.

    Przede wszystkim myślę, że zdjęcie zostało zepsute obróbką, ale być może i doborem ekspozycji. 7,1/ 1/1600/ 640 – może trzeba było wpuścić na matrycę trochę więcej światła. Ciekawe byłoby jaki uzyskałeś histogram na aparacie przy takich nastawach.
    Mając aparat ML przysłona być może mogła być 5,6, 6.3 a i tak ML powinien zapewnić ostrość modela. Czas 1600 dla sceny raczej statycznej – może za krótki. I może takie nastawy nie pomogły w uzyskaniu lepszej ekspozycji, która dawałyby większe możliwości przy postprocesie i zaowocowałoby lepszym efektem końcowym.
    Ponadto, a może przede wszystkim, przy takich okolicznościach - jasne tło, ciemny obiekt - należało zastosować w ustawieniu aparatu korektę ekspozycji. Są takie sposoby przy fotografowaniu małego relatywnie ciemnego obiektu na bardzo jasnym tle i odwrotnej sytuacji - jasnego obiektu na tle ciemnym. Sam mam z tym problem i zapominam kiedy to się robi na plus, a kiedy na minus . Ktoś obeznany mógłby to objaśnić.

    Ale największe błędy zostały mz zrobiony w obróbce – suwaki poszybowały albo za daleko, albo nie tu gdzie potrzeba, albo w niewłaściwą stronę. Scena była robiona rano i przedstawia łąkę zalaną porannym słońcem. Na załączonym zdjęciu tego nie widać – tło jest bure i zupełnie nie oddaje nastroju słonecznego wiosennego poranka - za bardzo zgaszone światła? Zrobiłem na swój użytek korekty w ściągniętym jpg, żeby się przekonać, że jest szansa na lepszy efekt końcowy.
    Też coś niedobrego dzieje się z detalem – albo za dużo ostrzenia albo to winna kompresji, bo wstawione zdjęcie jest bardzo małe i widać nieciekawe efekty np. w bokehu.

    Może wstaw RAW i ktoś z życzliwych forumowiczów, dobrze obeznany ze sztuką obróbki pp, zechciałby pokazać swoją interpretację ze swoim komentarzem co zostało zrobione. Były takie przypadki. Wtedy naocznie można byłoby zobaczyć gdzie popełniłeś faktyczne błędy.
    Ostatnio edytowane przez Keszelski ; 08-06-2023 o 08:10

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Keszelski Zobacz posta
    Po wcześniejszej ostrej krytyce zdjęcia, sam z pewną nieśmiałością zdobywam się na napisanie kilku zdań o zdjęciu i przedstawienie opinii gdzie ja okiem amatora widzę błędy – tak, żeby można było wyciągnąć coś konstruktywnego. Zwłaszcza gdyby ktoś bardziej doświadczony dorzuciłby do tego jakieś sensowne uwagi.

    Przede wszystkim myślę, że zdjęcie zostało zepsute obróbką, ale być może i doborem ekspozycji. 7,1/ 1/1600/ 640 – może trzeba było wpuścić na matrycę trochę więcej światła. Ciekawe byłoby jaki uzyskałeś histogram na aparacie przy takich nastawach.
    Mając aparat ML przysłona być może mogła być 5,6, 6.3 a i tak ML powinien zapewnić ostrość modela. Czas 1600 dla sceny raczej statycznej – może za krótki. I może takie nastawy nie pomogły w uzyskaniu lepszej ekspozycji, która dawałyby większe możliwości przy postprocesie i zaowocowałoby lepszym efektem końcowym.
    Ponadto, a może przede wszystkim, przy takich okolicznościach - jasne tło, ciemny obiekt - należało zastosować w ustawieniu aparatu korektę ekspozycji. Są takie sposoby przy fotografowaniu małego relatywnie ciemnego obiektu na bardzo jasnym tle i odwrotnej sytuacji - jasnego obiektu na tle ciemnym. Sam mam z tym problem i zapominam kiedy to się robi na plus, a kiedy na minus . Ktoś obeznany mógłby to objaśnić.

    Ale największe błędy zostały mz zrobiony w obróbce – suwaki poszybowały albo za daleko, albo nie tu gdzie potrzeba, albo w niewłaściwą stronę. Scena była robiona rano i przedstawia łąkę zalaną porannym słońcem. Na załączonym zdjęciu tego nie widać – tło jest bure i zupełnie nie oddaje nastroju słonecznego wiosennego poranka - za bardzo zgaszone światła? Zrobiłem na swój użytek korekty w ściągniętym jpg, żeby się przekonać, że jest szansa na lepszy efekt końcowy.
    Też coś niedobrego dzieje się z detalem – albo za dużo ostrzenia albo to winna kompresji, bo wstawione zdjęcie jest bardzo małe i widać nieciekawe efekty np. w bokehu.

    Może wstaw RAW i ktoś z życzliwych forumowiczów, dobrze obeznany ze sztuką obróbki pp, zechciałby pokazać swoją interpretację ze swoim komentarzem co zostało zrobione. Były takie przypadki. Wtedy naocznie można byłoby zobaczyć gdzie popełniłeś faktyczne błędy.
    Wielkie dzięki! Właśnie o tego typu uwagi mi chodziło! Właśnie tak mi się wydawało, że obróbka zniszczyła zupełnie to, co być może dałoby się z tej fotki uzyskać. Co do rawa, to muszę się nauczyć wstawiać takie duże pliki gdzieś do chmury i podać link, bo bezpośrednio bez szans...
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  6. #16

    Domyślnie

    Wstaw może oryginalne zdjęcie ?
    Bez żadnych korekt ?

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Wstaw może oryginalne zdjęcie ?
    Bez żadnych korekt ?
    Jasne! Tak to wyglądało (nawet bez kadrowania):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	koziołek_bez_korekty_1825.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	567,9 KB
ID:	73017
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  8. #18

    Domyślnie

    Daleko jest koziołek, za daleko na dobre zdjęcie przy wysokim słońcu. Obróbką nic nie zmienisz.

  9. #19

    Domyślnie

    Chyba faktycznie! Jeden z Kolegów dość znacznie poprawił z RAW-a, ale generalnie jest tak jak piszesz... Ale nauka jest i to się liczy!
    pozdrowienia!
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. [ Przyroda ] Łosio w kontrze
    By FotoDam in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-04-2021, 23:39
  2. [ Ptaki ] w kontrze
    By grafo in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 01-09-2020, 07:37
  3. [ Przyroda ] Bąk w kontrze
    By grafo in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-04-2018, 19:34
  4. [ Przyroda ] Żurek w kontrze
    By raftik in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 05-06-2015, 11:19
  5. W kontrze do KP
    By MarS in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 28-11-2009, 09:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •