Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Łączenie filtrów

    Witam. Chciałbym połączyć kilka filtrów szarych np.2.Nie wiem tylko jak ustalić czas naświetlania. Przy pojedyńczym filtrze używam tabeli więc nie ma problemu. Może jakaś podpowiedż.

  2. #2

    Domyślnie

    Sumuj EV.
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  3. #3

    Domyślnie

    Proszę jaśniej.

  4. #4

    Domyślnie

    Sumuj ilość działek przysłony każdego z filtrów i weź to pod uwagę w trakcie ustalania ekspozycji.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    https://www.bhphotovideo.com/explora...%20ND%20filter.

    One technique photographers use is filter “stacking.” If you have more than one ND filter, you may combine the two (or more filters) to get more ND stops for different photographic needs. The stacking math is easy: If you combine a 6-stop ND filter and a 10-stop ND filter, you now have a 16-stop ND filter.
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  5. #5

    Domyślnie

    Można też mnożyć wartości ND

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PM.M Zobacz posta
    Można też mnożyć wartości ND
    To prawda, też jest sposób.
    Można posłużyć się tabelą, dla ułatwienia już po wykonaniu działania matematycznego:

    https://nisioptics.co.uk/nd-filters-...version-table/
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  7. #7

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PM.M Zobacz posta
    Można też mnożyć wartości ND
    Albo dodawać. Zależy w jakiej skali jest oznaczony filtr
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawelek69 Zobacz posta
    Proszę jaśniej.
    no jak dodajesz filtry, to chyba raczej ciemniej


    tak jak napisano: dodawac dzialki. jesli jeden filtr przyciemnia 3 EV a drugi o 6 EV, to razem trzeba je liczyc jako 9 EV. tylko sprawdzac w praktyce jak to wyglada (bo np. przy niskim sloncu 9 EV bedzie w praktyce za duzo) i korygowac


    o skalach logarytmicznych (tych pomyslach 0.6, 0.9 itd.) najlepiej zapomniec. nie wiem co za kretyn wymyslil, zeby takiej uzywac w odniesieniu do fotografii. to ma uzasadnienie naukowe ale w praktyce zyciowej fotografa ZADNEGO zastosowania i tylko robi ludziom wode z mozgu

  10. #10

    Domyślnie

    Ja wczoraj łączyłem ND1000 z ND64. Nigdy tego nie przeliczałem, ale wyszło zabawnie, bo z ND1000 miałem problem z uzyskaniem czasu dłuższego, niż 2-3 sekundy, a po dołożeniu ND64 fotka wychodziła niedoświetlona przy 30 sekundach. Inna rzecz, że chmury czasem przysłaniały słońce i warunki ekspozycji były bardzo zmienne. Generalnie, robię to trochę na oko i staram się mieścić w 30 sekundach z naświetlaniem, bo nie chce mi się wężyka z otchłani plecaka wyciągać... Mam włączony podgląd ekspozycji i wiem ile czasu chciałbym naświetlać. Ustawiam takie parametry żeby na podglądzie ekspozycji było coś widać. Samowyzwalacz i leci.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

Podobne wątki

  1. Łączenie filtrów ND i anomalie związane z tym
    By Leban in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 30-06-2017, 18:24
  2. cokin, łączenie filtrów
    By mArcoki in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 24-02-2012, 21:49
  3. Sigma 10-20 +filtrów.... dużo filtrów
    By matios in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-12-2010, 13:51
  4. Łączenie filtrów UV z ND
    By Robik in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 31-01-2010, 23:29
  5. Łączenie TC....
    By Paweł in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-09-2007, 00:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •