Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30

Wątek: Balet

  1. #1

    Domyślnie Balet

    Nie wiem, czy zakładam temat w dobrym dziale, ale w sumie sprawa dotyczy techniki wykonywania zdjęć.
    Sprawa jest taka, że będę mieć po raz pierwszy tego rodzaju wyzwanie i chciałbym wesprzeć się doświadczeniem innych osób, które już tego rodzaju zdjęcia robiły.
    Za kilkanaście dni będę miał pierwszą okazję robić zdjęcia przedstawienia tanecznego podczas koncertu społecznego ogniska baletowego. Na dużej scenie i przy sztucznym i kolorowym świetle, jak w teatrze. Będą występować i małe dzieci i starsza młodzież.
    Sprzęt do dyspozycji to D850 i D500. Obiektywy 70-200 2,8 VRII i 15-55 2,8 DX. Czyli sprzęt w zupełności dobry, żeby zrobić dobre fotki. Mam doświadczenie w robieniu zdjęć na koncertach symfonicznych, czy rockowych, natomiast nigdy nie robiłem zdjęć osób tańczących przy sztucznym świetle. Nie chciałbym rozmazanych zdjęć dynamicznych sytuacji. Na koncertach rockowych czas naświetlania daję między 1/250 a 1/500 i jest OK. Ile mniej więcej powinienem ustawić, żeby zamrozić tancerzy? Pewnie w trakcie imprezy sam do tego dojdę, ale nie chcę stracić początku imprezy i mieć jakiejś początkowej serii nieudanych fotek.
    Mam jeszcze prośbę o jakieś inne złote porady wynikające z doświadczenia w takich sytuacjach fotograficznych. Na co zwracać uwagę i czego nie robić.

    Z góry dziękuję za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Jedyna złota rada to udaj się na jakąś próbę taneczną w tym samym miejscu i sam ocenisz

    Są tańce szybkie i są tańce wolne. Dla jednych 1/250 będzie wystarczająca a dla innych nie.
    Skoro jesteś doświadczony i masz spoko sprzęt to sobie poradzisz. Najwyżej stracisz kilka sekund na początku aby podnieść ISO i skrócić czas. Zresztą jak znam życie to w trakcie i tak Cię coś zaskoczy
    Ostatnio edytowane przez spiritus ; 07-05-2023 o 16:16
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Jedyna złota rada to udaj się na jakąś próbę taneczną w tym samym miejscu i sam ocenisz

    Są tańce szybkie i są tańce wolne. Dla jednych 1/250 będzie wystarczająca a dla innych nie.
    Skoro jesteś doświadczony i masz spoko sprzęt to sobie poradzisz. Najwyżej stracisz kilka sekund na początku aby podnieść ISO i skrócić czas. Zresztą jak znam życie to w trakcie i tak Cię coś zaskoczy

    Doświadczony w cykaniu koncertów instrumentalistów. Nie w robieniu szybkich sportów, tańców. Pewnie sobie poradzę, ale liczyłem na jakieś ciekawe wynurzenia kogoś, komu temat nie jest obcy.

  4. #4

    Domyślnie

    W fotografii tańca liczy się wyczucie muzyki, czyli jak na koncertach, gdzie wraz z mocniejszym akcentem pojawia się więcej ruchu i emocji na twarzach. Jak się wczujesz to spokojnie ta 1/250 wystarczy by złapać to co chcesz. Nie rekomenduję serii - zazwyczaj zamiast trafienia w punkt, miałem klatkę przed lub po odpowiednim momencie. Słuchasz muzyki i lecisz z tematem. Jak pisze poprzednik - dobrze byłoby obejrzeć najpierw próbę, żeby wiedzieć kiedy są ciekawsze momenty i ocenić światło.

  5. #5

    Domyślnie

    Na próbę się wybieram. Zaproponowano mi to. Przyznam, że ułatwi to życie, bo ma być tak jak na przedstawieniu. W kostiumach i przy światłach. Generalna próba.

  6. #6

    Domyślnie

    No to będziesz miał generalnie dwa podejścia do tematu, nic tylko się cieszyć

    Kolejna złota rada: sprawdź trzy razy czy masz baterie naładowane i puste karty pamięci
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    No to będziesz miał generalnie dwa podejścia do tematu, nic tylko się cieszyć

    Kolejna złota rada: sprawdź trzy razy czy masz baterie naładowane i puste karty pamięci
    Z tym akurat nie mam problemu. Zawsze sprawdzam.

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Perfekcyjnie zamrożony ruch będziesz miał około ... 1/2000 s. To oczywiście zalezy jaki będzie kadr. Jeśli ciasny to krócej. Jak szerszy plan, kilku tancerzy to dłuższy.
    Jeżeli publikacje takie internetowe to wystarczy 1/500 - 1/1000. Wysokie ISO to oczywistość.
    Natomiast zdjęcia na długim czasie są całkiem ciekawe. Takie bardziej artystyczne"

    Jak wyszły ci zdjęcia?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za te konkrety.

    Zdjęcia jeszcze nie wyszły. To będzie dopiero w najbliższą sobotę.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Mam jeszcze dylemat, czy do D500 dopiąć 17-55 a do D850 70-200, czy opcja ciut odwrotna, bo może w tym tygodniu dojdzie 24-70, a wtedy do pełnej klatki dać ten nowy nabytek a do D500 dopiąć długiego. Nie wiem która konfiguracja da lepsze efekty. Sądzę, że częściej będę używać 70-200 a on jest cudny na 850tce. Z kolei D500 jest szybszy no i ten przelicznik korzystny.

  10. #10

    Domyślnie

    Nie mamy pojęcia z jakiego miejsca będziesz fotografował

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Przyroda ] Balet
    By kaliszfornijczyk in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-04-2014, 11:17
  2. balet
    By sailor in forum Video/film
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-07-2013, 14:24
  3. [ Reportaż ] balet
    By nonnatus in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 25-03-2013, 17:58
  4. [ Sport ] balet
    By lacha in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 31-10-2007, 23:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •