Close

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 58
  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Rzygam systemem cytowania na tym forum. @m_a_g
    Kwestia zawarcia umowy gdzie jest napisane że zdjęcia mają być na poziomie tego co mają w portfolio jest dla mnie absurdalna. Jeżeli wybieram firmę na podstawie ich dotychczasowej działalności, oni zamieszczają przykłady zdjęć to jasne jest że oczekuje podobnych efektów. Kupując auto w salonie i dobierając kolor auta odnosisz się do egzemplarzy które widzisz i oczekujesz że twoje auto będzie miało lakier identyczny jak to co widzisz. A jak dostaniesz auto gdzie odcienie się różnią na każdym elemencie to raczej nie uznasz że to twoja wina że nie zawarłeś umowy ze lakier na być identyczny?
    Heh.... dzisiaj się obudziłeś po 100 latach hibernacji? O marketingu nie słyszałeś? Tak działa całą komercja współczesnego świata. Oczekiwania klienta i reklama (portfolio) a odpowiedzialność prawna do dwie różne rzeczy. Oczekiwać sobie możesz co Ci się żywnie podoba. Do czego zobowiązany jest wykonawca - to inna sprawa regulowana przez kodeks prawa cywilnego i treść umowy. Jeżeli kupowałem auto w salonie i oglądałem ciemno zielone a dostałem jasno zielone, bo przy zakupie nie określiłem koloru tylko sobie założyłem że będzie takie jak w salonie (każde auto ma numer koloru który podaje się na fakturze przy modelu) to moja wina. Albo inaczej - nie tyle moja wina, bo uważam coś takiego za nieetyczne, ale faktem jest że diler nie ponosi odpowiedzialności prawnej za moje oczekiwania i wyobrażenia, tyko za to co w umowie. W końcu marketing to wciskanie kitu i granie na emocjach tak długo, jak tylko można, bez narażania się na prawne konsekwencje.
    Ja nie bronię takiego stanu rzeczy, ale taka jest rzeczywistość i tyle. Uważam że to co się stało to po prostu świństwo. Ale jako realista cokolwiek obeznany w temacie (nie jestem prawnikiem, korzystam z usług wielu w podobnych kwestiach) zwyczajnie wiem że na drodze prawnej szanse na uzyskanie czegokolwiek są żadne.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  2. #32

    Domyślnie

    No właśnie nie jesteś prawnikiem, nie widziałeś umowy, ale już wiesz, że proces jest przegrany...
    Martwi takie przyzwolenie na miernotę i oszustwo, zwłaszcza na tym forum gdzie pewnie połowa zajmuje się lub zajmowała fotografią ślubną.

  3. #33

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Schwefel Zobacz posta
    No właśnie nie jesteś prawnikiem, nie widziałeś umowy, ale już wiesz, że proces jest przegrany...
    Martwi takie przyzwolenie na miernotę i oszustwo, zwłaszcza na tym forum gdzie pewnie połowa zajmuje się lub zajmowała fotografią ślubną.
    Nie jestem prawnikiem, zatrudniam takowych dla ich ekspertyz, więc zwyczajnie mogę wyciągnąć wnioski, bo miałem nieprzyjemność kilka razy pojawić się w sądzie w podobnych kwestiach. Gdyby w umowie było cokolwiek w tej sprawie, reakcja firmy byłaby inna, i nie byłoby tematu na forum.
    I nie, nie uważam aby tu na forum było przyzwolenie na miernotę i oszustwo - raczej chodzi o to aby uświadamiać klientów że takie warto czytać umowy, oglądać portfolio, żądać zapisania swoich oczekiwań w tychże umowach, i przede wszystkim - aby zainteresować się kto będzie te zdjęcia robił i wpisać to do umowy.

    To co się tutaj dzieje przypomina mi sytuację z "frankowiczami" - przez lata jak kurs wymiany był korzystny to było OK bo płacili mniej niż reszta która miała kredyty w złotówkach i pukali się w czoło jak można być takim debilem żeby przepłacać za kredyty, a jak się zmienił kurs i trzeba było płacić więcej to nagle "nie wiedzieli i zostali oszukani". Umowy trzeba czytać, negocjować, i podpisywać ze świadomością i zrozumieniem. Tyle. Bo nie ukrywajmy, cała ta sytuacja ma miejsce tylko dlatego, że wspomniana firma AV dorzuciła w pakiecie fotografa "za grosze", który to odwalił fuszerkę i nawet nie wiadomo było kto przyjdzie na zlecenie. A można było za więcej zatrudnić fachowca firmującego zdjęcia swoim nazwiskiem, ale po co, może się uda. No nie udało się, a potem płacz i szukanie winnych.

    PS. Dla jasności - nie jestem zawodowym fotografem i nigdy nawet złotówki nie zarobiłem na fotografi, to tylko hobby. A i tak uważam że za dobre zdjęcia trzeba płacić. Jak za wszystko w życiu.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  4. #34

    Domyślnie

    Pierwsze piszesz, że bywalec w sądzie w podobnych przypadkach, później piszesz, że nie zarabiasz na foto nic bo to tylko hobby... coś mi tu kręcisz panie Tuk Tuk.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  5. #35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Heh.... dzisiaj się obudziłeś po 100 latach hibernacji? O marketingu nie słyszałeś? Tak działa całą komercja współczesnego świata. Oczekiwania klienta i reklama (portfolio) a odpowiedzialność prawna do dwie różne rzeczy. Oczekiwać sobie możesz co Ci się żywnie podoba. Do czego zobowiązany jest wykonawca - to inna sprawa regulowana przez kodeks prawa cywilnego i treść umowy. Jeżeli kupowałem auto w salonie i oglądałem ciemno zielone a dostałem jasno zielone, bo przy zakupie nie określiłem koloru tylko sobie założyłem że będzie takie jak w salonie (każde auto ma numer koloru który podaje się na fakturze przy modelu) to moja wina. Albo inaczej - nie tyle moja wina, bo uważam coś takiego za nieetyczne, ale faktem jest że diler nie ponosi odpowiedzialności prawnej za moje oczekiwania i wyobrażenia, tyko za to co w umowie. W końcu marketing to wciskanie kitu i granie na emocjach tak długo, jak tylko można, bez narażania się na prawne konsekwencje.
    Ja nie bronię takiego stanu rzeczy, ale taka jest rzeczywistość i tyle. Uważam że to co się stało to po prostu świństwo. Ale jako realista cokolwiek obeznany w temacie (nie jestem prawnikiem, korzystam z usług wielu w podobnych kwestiach) zwyczajnie wiem że na drodze prawnej szanse na uzyskanie czegokolwiek są żadne.
    Nie zrozumieliśmy się. Ale już nie brnę dalej, bo to nie ma sensu.
    Według mnie prawnik może udowodnić, że klient miał prawo oczekiwać podobnych efektów do tych, które widział w portfolio i na podstawie którego wybrał firmę.
    Natomiast jeżeli w portfolio jest zaznaczone, że są to przykładowe zdjęcia i te zamawiane mogą się różnić, to sprawa jest przegrana. Jeżeli w umowie jest zaznaczone, że firma wysyła "kogokolwiek ze sprzętem jakimkolwiek", sprawa też jest przegrana.
    Według mnie da radę udowodnić, że fotograf/firma nie dochowali należytej staranności, dobierając taki sprzęt. Oprzeć się można na zbyt ciemnych zdjęciach ( to piszę w ciemno, bo nie mamy tutaj przykładów i od tych przykładów uzależniałbym możliwość"przyczepienia się"))

    Zupełnie inną sprawą jest to czy jest sens w to się bawić.


    Wszystko według mnie rozbija się o zapisy w portfolio.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Schwefel Zobacz posta
    No właśnie nie jesteś prawnikiem, nie widziałeś umowy, ale już wiesz, że proces jest przegrany...
    Martwi takie przyzwolenie na miernotę i oszustwo, zwłaszcza na tym forum gdzie pewnie połowa zajmuje się lub zajmowała fotografią ślubną.
    NIKT nie przyzwala tutaj na takie sprawy. Czytaj uwazniej

  6. #36

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Pierwsze piszesz, że bywalec w sądzie w podobnych przypadkach, później piszesz, że nie zarabiasz na foto nic bo to tylko hobby... coś mi tu kręcisz panie Tuk Tuk.
    A może zatrudnia takowych jako niezadowolony klient? Tylko w foto zleceniobiorcy oszukują?
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  7. #37

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Czy jest szansa (i jaka) aby wytoczyć pozew januszom fotografii i tę sprawę wygrać w sądzie?
    Jak tak to o co się opierać?
    Odpuść.
    Zapłacisz koszty sądowe, sprawa będzie się ciągnąć kilka lat, w międzyczasie będą zawracać Ci d... proponując tzw "mediacje", tzw" rzeczoznawca" przytuli swoją kasę, Twój prawnik też przytuli kasę a na koniec okażę się że firrma niewypłacalna...
    Zarobią wszyscy dookoła a Ty stracisz kasę, czas i nerwy.
    Z doświadczenia wiem że bardziej na takie "firmy" działa negatywny opis. w internecie niż groźby sądu. Zwłaszcza w Polsce...
    Pozdrawiam.
    Piotr
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  8. #38

    Domyślnie

    Czasem dobrze działa profesjonalnie sporządzone wezwanie przedsądowe. Na grubszych cwaniaków nie, ale druga strona też kalkuluje co się bardziej opłaca. Ważne, żeby roszczenie było jakoś udokumentowane i sensowne.

  9. #39

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pioterkow Zobacz posta
    Odpuść.
    Zapłacisz koszty sądowe, sprawa będzie się ciągnąć kilka lat, w międzyczasie będą zawracać Ci d... proponując tzw "mediacje", tzw" rzeczoznawca" przytuli swoją kasę, Twój prawnik też przytuli kasę a na koniec okażę się że firrma niewypłacalna...
    Zarobią wszyscy dookoła a Ty stracisz kasę, czas i nerwy.
    Z doświadczenia wiem że bardziej na takie "firmy" działa negatywny opis. w internecie niż groźby sądu. Zwłaszcza w Polsce...
    Pozdrawiam.
    Piotr
    Czytaj dokładnie co opisałem xD
    To nie mój przypadek, nie ja zostałem zrobiony w wała.

    Odnośnie komentarza też napisałem wyżej, nie działa.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  10. #40

    Domyślnie

    Martwi mnie podejście paru osób by odpuścić bo nie warto walczyć o swoje. Rozumiem, że sytuacja u nas jest jaka jest (ciężko szybko coś wywalczyć w sądach itp.) ale jednak tym sposobem kolejne osoby mogą naciąć się na bylejakość tej firmy. Co finalnie w pewien sposób psuje ogólną opinię o branży - po co płacić za zdjęcia jak dostaje się i tak chłam.

    Jak nie w sposób sformalizowany to ja bym jednak nie odpuścił tak całkiem. Jest dużo grup (choćby na FB) gdzie ludzie reklamują swoje biznesy foto co szkodzi napisać "ładną" recenzję usługi, dać parę zdjęć. Niech ludzi widzą co u tego przedsiębiorcy mogą dostać.
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M5 Mk2 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy ... 23456 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. CPL firmy PHOTHO
    By artur0372 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30-06-2016, 14:02
  2. oświetlenie firmy
    By Bartek - NinoVeron in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 25-11-2011, 02:48
  3. Odpowiedzi: 38
    Ostatni post / autor: 10-12-2009, 15:03
  4. DCR-250 firmy Raynox
    By szwed in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-12-2005, 14:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •