Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33
  1. #1

    Domyślnie Nikon Z - Z5, Z50, Z6 - AF na oko VS D610

    Hejka

    Coś mi strzeliło do łba i postanowiłem zabrać się za uliczną fotografię portretową. Takie typowe strzelanie do zaskoczonych (lub nie) ludzi (raczej kobiet) celem stworzenia fajnego portretu.

    Zrobiłem trochę sesji portretowych z dobrym skutkiem na D610 i Nikkorze 85 1.8G i chciałbym uzyskać podobne efekty ale w fotografii ulicznej.
    I tutaj pojawia się pewien problem - AF D610 nie jest rewelacyjny, nawet z Tamronem 70-200 2.8 Di Vc USD. Normalnie w fotografii portretowej używam AF-S z pojedynczym punktem, którym celuję w oko a później przekadrowuję.
    Coś czuję, że w takiej fotografii to się nie sprawdzi.

    I teraz, jak oglądam rolki na YT czy instagramie osób zajmujących się tym od dawna, zauważam, że większość z nich robi na Live View z detekcją oka.

    Myślę o przesiadce na używany Z6, ale to jest wciąż dość drogi aparat. Zastanawiam się też nad Z5, ale trochę boję się utraty głębi ostrości i bokechu przy powrocie na APS-C (poprzednio miałem D7000).

    Czy w ogóle jest sens myśleć nad powrotem do APS-C w przypadku takiej fotografii, byle tylko mieć eye-detection, czy raczej zbierać w nieskończoność na jakąś używkę Z6?
    Nikon Z5, Nikon D610 - Nikkor 85 1.8 G, Tamron 28-75 2.8, Tamron 70-200 2.8 Di VC USD
    Miałem: Sony A55, Nikon D7000, Pancolar 50 1.8, Tamron SP AF 60mm f/2.0 Di II LD (IF) Macro, Samyang 85 1.4, Nikkor AF-S DX 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED, Nikon Nikkor 80-200 2.8 D ED, Tamron AF 70-300 mm f/4-5.6 Di LD Macro, Samyang 500mm F8.0

  2. #2

    Domyślnie

    Z5 to nie jest APS-C, to pełnoklatkowy aparat (FX).

  3. #3

    Domyślnie

    Z50 i któryś z Viltrox'ów f/1.4, 56mm będzie chyba OK.
    Vitek ma też wypuścić 75mm f/1.2 APSC na Z.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  4. #4

    Domyślnie

    Tak jest Z5 to FX. Może chodziło o Z50?
    Między Z5 a Z6 największa różnica to obecność IBIS w Z6 i lepsza matryca (BSI) + dodatkowy wyświetlacz na górze body.
    D610, D5300, Z30, dawniej: D90, D300, D700, też: C5D, C40D, C20D

  5. #5

    Domyślnie

    Z5 też ma IBIS...
    Do tego Z5 ma 2 sloty na karty, czego nie mają Z6 i Z7.
    No i może być zasilany przez USB, nie tylko ładowany.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Z5 też ma IBIS...
    Do tego Z5 ma 2 sloty na karty, czego nie mają Z6 i Z7.
    No i może być zasilany przez USB, nie tylko ładowany.
    Racja. Aż musiałem sprawdzić - faktycznie. To chyba lepiej dołożyć do nowego Z5 niż celować w używany Z6.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez swiety Zobacz posta
    Racja. Aż musiałem sprawdzić - faktycznie. To chyba lepiej dołożyć do nowego Z5 niż celować w używany Z6.
    https://www.pasazfoto.pl/szukaj?szukaj=tak&fraza=z5

    Z5 za 5735, na allegro za tyle chodzą używane z6. (pomijając zajechane egzemplarze pod 200k przebiegu)
    D610, D5300, Z30, dawniej: D90, D300, D700, też: C5D, C40D, C20D

  7. #7

    Domyślnie

    Pasaż Foto, o ile dobrze pamiętam, nie jest sklepem autoryzowanym przez Nikona. W przypadku problemów trzeba reklamować u sprzedawcy, a nie z tytułu gwarancji bezpośrednio u Nikona.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    Pasaż Foto, o ile dobrze pamiętam, nie jest sklepem autoryzowanym przez Nikona. W przypadku problemów trzeba reklamować u sprzedawcy, a nie z tytułu gwarancji bezpośrednio u Nikona.
    To prawda. U autoryzowanego to trzeba dodać ponad 400 złociszy więcej. Ale skoro była mowa o używkach to chyba allegro też nie ma autoryzacji

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Fotoforma ma w komisie Z6 za 5499 z małym przebiegiem. (Mają też autoryzację - ale nie wiem jak to jest z używanym sprzętem. Gwarancja 30 dni)
    D610, D5300, Z30, dawniej: D90, D300, D700, też: C5D, C40D, C20D

  9. #9

    Domyślnie

    Pojawia się już trochę Z5 na rynku wtórnym w cenach ~4k. Nie powiem, że to tanio ale chyba wolałbym oszczędzić 1/3 ceny, niż cieszyć się gwarancją, z której pewnie nie skorzystam. Co do wyboru pomiędzy Z5, a Z6 - jak dla mnie wyższy model ma zbyt mało zalet, żeby doń dopłacać. Fakt, że nie miałem szóstki w rękach, ale szczerze mówiąc AF po aktualizacjach nawet mnie zadowala, a pstrykam fotki (ś)wirującym w zabawie dzieciom. Myślę, że robienia zdjęć z zaskoczenia spokojnym, dorosłym ludziom wystarczy w zupełności, a jestem pewny, ze będzie o niebo lepiej niż w D610, zwłaszcza jeśli będziesz chciał szybko zmienić kadr. Oko jest cały czas wykrywane, nie musisz się bawić w zmianę punktu ostrości.

  10. #10

    Domyślnie

    Tak, myli mi się Z5 z Z50 Na ebayu z5 z Japonii można znaleźć za 1000$. Ale czytałem, że ten AF w Z6 wyraźnie lepszy, a w Z6II jeszcze lepszy. Na Z6-2 mnie na pewno nie stać. Teoretycznie jak sprzedam D610 (2000 zł) i swojego longboarda (800-1000zł) to ze 3000 będę miał, dołożenie 2000 jest w zasięgu.

    Pytanie tylko, czy faktycznie ten af na oko zrobi taką różnicę?

    Aha, to działa tylko przez LV? Jakoś nie wyobrażam sobie robienia zdjęć inaczej niż przez wizjer.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •