Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Wątek: D5 + D850 vs Z9

  1. #1

    Question D5 + D850 vs Z9

    Pytanie jak w tytule, czy warto zamienić duet D5 i D850 na Z9? Ktoś może dokonał takiej przesiadki? Aparat głównie do reportażu, krajobrazu i czasem przyrody.

  2. #2

    Domyślnie

    W sumie to zadałbym pytanie ile robisz zdjęć na ISO > 10000. Jeżeli 0, to nawet bym się nie zastanawiał, tylko przesiadał na Z9, jeżeli jednak takie zdjęcia są, to pełna możliwość zastąpienia D5 zaczyna się trochę komplikować. Natomiast od D850 Z9 zrobi wszystko lepiej.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie do końca mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że Z9 zrobi wszystko lepiej od D850. Przykład: 1. Widzisz ptaszka/ motylka, przykładasz aparat do oka i D850 od razu gotowy do zdjęcia; Z9 - ok. 1 sekundy nic nie widać i ptaszek/motylek może zdążyć uciec. To jest praktyka, a nie teoria. 2. Galimatias w wizjerze Z9 przy panningu. 3. Balans bieli Z9 - znaczące różnice w wizjerze, na tylnym ekraniku i na komputerze; może to kwestia ustawień?

  4. #4

    Domyślnie

    Masz na myśli lag w wizjerze przy panningu? Przecież ten sam problem jest w niższych modelach i w Z9 miało być w końcu normalnie.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie lag, czyli opóźnienie, ale zamazane szczegóły. Im szybciej prowadzi się aparat za poruszającym się obiektem, tym bardziej szczegóły się rozmazują.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Widzisz ptaszka/ motylka, przykładasz aparat do oka i D850 od razu gotowy do zdjęcia; Z9 - ok. 1 sekundy nic nie widać i ptaszek/motylek może zdążyć uciec. To jest praktyka, a nie teoria.
    ??
    Chyba zapomniałeś tutaj wspomnień o tym, że zaczynamy z wyłączonym aparatem. Tylko to rodzi jedno podstawowe pytanie, po co go wyłączać jeżeli Z9 na jednej baterii przeżyje kilka godzin działania?.

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    2. Galimatias w wizjerze Z9 przy panningu.
    Czyli utrata szczegółowości podczas panningu w Z9 jest problemem, a to że w D850 podczas robienie zdjęć serię przez większość czasu nie widać nic już nie jest problemem? Panningu Z9 szczerze mówiąc nie robiłem, ale kadrowanie przy sporcie/reporterce nie jest żadnym problemem i żadne rozmycia nie występują.

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    3. Balans bieli Z9 - znaczące różnice w wizjerze, na tylnym ekraniku i na komputerze; może to kwestia ustawień?
    Nie zaobserwowałem takiego zachowania. Znowu natomiast pomijasz to, że w wizjerze D850 nie widzimy jaki WB będzie miało finalne zdjęcie.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    ...Przykład: 1. Widzisz ptaszka/ motylka, przykładasz aparat do oka i D850 od razu gotowy do zdjęcia; Z9 - ok. 1 sekundy nic nie widać i ptaszek/motylek może zdążyć uciec. To jest praktyka, a nie teoria....
    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    ??
    Chyba zapomniałeś tutaj wspomnień o tym, że zaczynamy z wyłączonym aparatem. Tylko to rodzi jedno podstawowe pytanie, po co go wyłączać jeżeli Z9 na jednej baterii przeżyje kilka godzin działania?....
    Nie wiem, czy nie jest tu przypadkiem mowa o usypianiu aparatu (wygaszaniu EVF). Nie kojarzę, czy ustawienia timerów mogą temu w pełni zapobiec.
    Natomiast jest na to prosta rada - wyrobić sobie nawyk wciśnięcia jakiegoś przycisku, w momencie rozpoczęcia podnoszenia aparatu.
    Do tego, raczej każdy focący coś w ruchu ma AF-On na tylnym przycisku, zatem do wybudzenia najlepsze jest wciśnięcie do połowy spustu migawki.
    Zanim wizjer trafi przed oko, aparat (EVF?) będzie wybudzony.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  8. #8

    Domyślnie

    1. Zaczynam z włączonym aparatem, ale w momencie kiedy podnoszę go do oka to mija ca 1 sek. zanim pojawi się obraz. Niestety, często nie pamiętam, że trzeba coś wdusić, gdy podnoszę aparat.
    2. Jest różnica między panningiem za pomocą lustrzanki (D850, D800, D3), a Z9. W D850 tło rozmywa się podczas panningu, ale obiekt jest ostry (warunek - trafiony AF, i tu przyznaję Z9 ma znaczną przewagę), nie pstrykam serii, góra 2-3 zdjęcia, ale trafiam większość pojedynczych zdjęć. Natomiast obraz w Z9 wygląda inaczej: rozmyte jest nie tylko tło, ale pojawiają się drgania (na początku to nawet obraz skacze), które zacierają ostrość także obiektu.
    3. Ja obserwuję to na automatycznym WB w Z9, obojętnie którym. Nawet zauważyłem takie "kwiatki": na Natural Light Auto teoretycznie najniższa wartość to 4500 K, a tymczasem po przeniesieniu nefa do NX Studio okazało się, że WB to 3900 K. Faktem jest, że w D850 nigdy nie używałem auto WB. I w ten sposób nie interesował mnie widok wartości WB, bo była taka jaką sobie nastawiłem.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    1. Zaczynam z włączonym aparatem, ale w momencie kiedy podnoszę go do oka to mija ca 1 sek. zanim pojawi się obraz. Niestety, często nie pamiętam, że trzeba coś wdusić, gdy podnoszę aparat.
    Można wyłączyć usypianie, pozycja C3 w menu.

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    2. Jest różnica między panningiem za pomocą lustrzanki (D850, D800, D3), a Z9. W D850 tło rozmywa się podczas panningu, ale obiekt jest ostry (warunek - trafiony AF, i tu przyznaję Z9 ma znaczną przewagę), nie pstrykam serii, góra 2-3 zdjęcia, ale trafiam większość pojedynczych zdjęć. Natomiast obraz w Z9 wygląda inaczej: rozmyte jest nie tylko tło, ale pojawiają się drgania (na początku to nawet obraz skacze), które zacierają ostrość także obiektu.
    Nie jest to kwestia stabilizacji/popsutej stabilizacji w obiektywie? Bo niczego podobnego nie zaobserwowałem, a przy normalnym kadrowaniu też się coś takiego powinno dziać.

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    3. Ja obserwuję to na automatycznym WB w Z9, obojętnie którym. Nawet zauważyłem takie "kwiatki": na Natural Light Auto teoretycznie najniższa wartość to 4500 K, a tymczasem po przeniesieniu nefa do NX Studio okazało się, że WB to 3900 K. Faktem jest, że w D850 nigdy nie używałem auto WB. I w ten sposób nie interesował mnie widok wartości WB, bo była taka jaką sobie nastawiłem.
    Ja od zawsze korzystam z softu od Adobe i rozjazdy w WB między tym ustawionym w puszcze, a tym w LR/PS zawsze były, ale sam auto WB w Z9 w przeciwieństwie do D850 przynajmniej działa. Nie jest idealnie, ale wszystko łapie się mniej więcej w granicach rozsądku, a w D850 to była loteria.

  10. #10

    Domyślnie

    @Zelber - zdaje się, że masz za sobą taką przesiadkę? Jak oceniasz zmiany?

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D850 czy Z7 ?
    By Dav3 in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 21-09-2021, 21:35
  2. Z7 czy D850
    By pawelszuszu in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12-08-2021, 19:53
  3. D810 VS D850 czy warto dopłacać do D850?
    By kurczeblade in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 05-01-2018, 21:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •