Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Przejście z N200/500 f5,6 na N500PF 5,6.

    Czy jest sens takiej zamiany plusy i minusy. Pytanie kieruję do osób które szły tą drogą i mogą podzielić się spostrzeżeniami.

  2. #2

    Domyślnie

    Było na tym forum, sam chyba coś pisałem. Ale krótko:

    Przeszedłem tę drogę. Miałem D500 plus 200-500. Było super, trafiła mi się ostra sztuka, tak do 400 mm bajka, powyżej bardzo zadowalająco. Testowałem wtedy 500 PF i nie zdecydowałem się na zamianę. W momencie gdy nabyłem D850 to już było mniej zadowalająco, głównie oczywiście na brzegach kadru. Kupiłem 300 2.8 VRII plus TC14 i tutaj nie ma co porównywać bo to zupełnie inna liga i żaden budżetowy zoom nie ma startu.
    Ale ponieważ ciągle chodził za mną ten PF to kupiłem go w końcu. I jest baaardzo dobrze. Robię głównie samoloty więc działam w warunkach w których oczekuje się raczej dobrego światła więc 5.6 nie jest dużym problemem (w zapasie mam 30+TC ze światłem 4 jakby co).
    Ostrość jest świetna, co do AF trudno mi powiedzieć. Nigdy nie wiem czy nietrafiony strzał to moja wina czy automatyki ale wygląda, że jest dobrze. Szkło zbiera bardzo dobre recenzje wśród przyrodników. W 2022 roku na dużych imprezach lotniczych zaobserwowałem ogromy wzrost ilości PF-a. I to wśród fotografów zagranicznych, u których budżet zapewne jest łatwiejszy do domknięcia niż u nas. A jednak wybrali PF zamiast dużego f4.
    Jaka zaleta jeszcze? Gabaryty!!! To jeden z powodów dla którego kilka osób które znam przesiadło się na PF. Przepaść jeśli chodzi o komfort użytkowania, odczuwalna znacznie po kilku godzinach focenia w terenie. Trzymanie aparatu, podnoszenie, noszenie - działasz jak przy małym obiektywie, bez większego stresu o bagnet.
    Mam nadzieję, że pomogłem. Polecam szkiełko jeśli masz możliwość wykorzystania jego możliwości. Niestety, trzyma cenę a w zasadzie to podrożało od momentu gdy go kupiłem.

  3. #3

    Domyślnie

    Sam używam wprawdzie Sigmę 150-600 Sport ale testowałem 500 PF jako ewentualne zastępstwo.
    Myśląc o zamianie musisz pamiętać, że jeśli masz w zwyczaju przy fotografowaniu często i "aktywnie" zmieniać ogniskową to przesiadka na stałkę oznacza bolesne ograniczenie swobody kadrowania. W trakcie testów straciłem mnóstwo zdjęć bo 500mm na kropie to jednak malutka dziurka od klucza i często nie obejmowała całości akcji. Ostatecznie odrzuciłem pomysł zamiany na stałkę i wymienię szkło na lepszego zooma. Wyżej cenię swobodę niż jakość na rogach. Co z tego że będą ostre jeśli części zdjęć w ogóle nie zrobię.
    Z drugiej strony 500 PF jest leciutkie. Nie męczy tak rąk. Na początku nie mogłem zrozumieć dlaczego w moim zestawie pojawił mi się z nim jakiś nieznany ruch i wibracja. Dopiero po godzinie dotarło do mnie, że czuję ruchy lustra aparatu. Przy masie Sigmy to było niewyczuwalne ale przy 500 PF już tak.
    Zagrypiony D7200, Sigma 150-600 Sport, S 18-35 1.8, S 10-20 3.5, N35 1.8 i wskrzeszony Jupiter, pare(set) fotek

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za Wasze opinie. Fotografuję przyrodę głównie ptaki i zdaję sobie sprawę że na stałce stracę część bliskich ujęć ale jest to do zaakceptowania. Gro moich zdjęć jest na spacerach z tzw. marszy i tu widzę duże pozytywy. Pomimo że z mojego 200/500 jestem zadowolony chciałbym podnieść jakość dlatego zastanawiam się czy jeszcze nie brać pod uwagę coś f-4 ale to już inny budżet i waga. Myślę o sprzęcie z drugiej ręki.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jans-s Zobacz posta
    Dziękuję za Wasze opinie. Fotografuję przyrodę głównie ptaki i zdaję sobie sprawę że na stałce stracę część bliskich ujęć ale jest to do zaakceptowania. Gro moich zdjęć jest na spacerach z tzw. marszy i tu widzę duże pozytywy. Pomimo że z mojego 200/500 jestem zadowolony chciałbym podnieść jakość dlatego zastanawiam się czy jeszcze nie brać pod uwagę coś f-4 ale to już inny budżet i waga. Myślę o sprzęcie z drugiej ręki.
    Mz. nie zyskasz wiele. Używałem długo N200-500 z body D500 głównie ptaki i trochę do krajobrazu. Swego czasu również miałem pokusę przejścia na N500 PF. W celu porównania wynająłem nawet 500 PF na jeden dzień w celu przetestowania. Różnicy w jakości i rozdzielczości obiektywów jest kosmetyczna mz. Na świetle nie zyskałem nic. Jedyną różnicą była waga i to jest jedyny atut tego obiektywu. Niestety brak uniwersalności w postaci zoomu jest nie do zaakceptowania zwłaszcza w fotografii ptaków i przyrody.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zen Zobacz posta
    Mz. nie zyskasz wiele. ...
    Różnicy w jakości i rozdzielczości obiektywów jest kosmetyczna mz.
    Przy D500 różnica będzie nie jakaś wielka ale na pewno też nie kosmetyczna. Przy D850 różnica w jakości jest już duża. 500mm tej stałki porównane do 500mm zooma to różne światy. Oczywiście, robiąc samoloty czy ptactwo na FX i tak najczęściej kończy się cropem i odrzuceniem boków. Ale biorąc do porównania całość obrazu to nie można mówić, że są one w jakikolwiek sposób zbliżone.
    Mówię to po wykonaniu tysięcy zdjęć jednym i drugim szkłem. Zdjęć takich jak robię na codzień, bez bawienia się w jakieś ustawki, testy, tablice, porównywanie pikseli itp.

  7. #7

    Domyślnie

    Może dodam jeszcze że moje body to D500 i na razie nie będę zmieniał bo to sprzęt idealny dla mnie pod każdym względem.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jans-s Zobacz posta
    Może dodam jeszcze że moje body to D500 i na razie nie będę zmieniał bo to sprzęt idealny dla mnie pod każdym względem.
    To w takim razie do rozważenia. Gdzieś pisano, że 200-500 i D500 to sprzęty stworzone dla siebie. I coś w tym jest.
    W takiej sytuacji na plan pierwszy z korzyści wysuwają się te związane z gabarytami. Pytanie czy 10 tysięcy różnicy pomiędzy tymi dwoma obiektywami jest dla Ciebie znaczące czy nie.

  9. #9

    Domyślnie

    Też rozważałem zmianę 200-500 na 500PF ale przy obecnych cenach używanych i nowych bym go nie kupił co nie znaczy, że to złe szkło. Rozważ jeszcze Sigmę 60-600, dla mnie pod D500 jeszcze lepszy zestaw niż 200-500.

  10. #10

    Domyślnie

    Za wiele na temat 200-500 nie mogę powiedzieć (miałem może jeden dzień) ale 500PF jest rewelacyjnym szkłem które z czystym sumieniem mogę polecić, lekkie i super ostre. Dlatego boli fakt że muszę je niestety sprzedać

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D750+N200-500 po powrocie z serwisu
    By Szydlarz in forum Serwis
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 21-02-2021, 21:24
  2. [ Przyroda ] Przyroda..wiosennie.. (testy N200-500)
    By franz55 in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-03-2019, 16:23
  3. Sigma 500mm F4.5 EX APO DG a.. N200-400 f/4
    By boeing in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 18-02-2016, 05:06
  4. N200-400, N300- VR1 vs VR2. opinie i różnice
    By tomgol in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 99
    Ostatni post / autor: 27-02-2012, 14:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •