Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie kalibracja obiektywu Nikkor 24-70 2.8

    Hej wszystkim
    Jaka jest zasada kalibracji obiektywu w tym wypadku 24-70 2.8 w body aparatu. Rozumiem że profesjonalną opcją byłoby wysłać do serwisu ale na ten moment nie mam takiej możliwości.
    Posiadam szablon składany do kalibracji

  2. #2

    Domyślnie

    a) A czy musisz kalibrować? Masz FF/BF? Ten obiekty rzadko chyba ma kłopoty z AF?
    b) Kalibrowanie zooma w domu jest możliwie tylko dla wybranej ogniskowej. W domu da się poprawnie skorygować obiektyw stałoogniskowy (ew. nowe Sigmy i Tamrony ale to upierdliwe)
    c) Pełna procedura jest taka: Kalibracja AF korpusu do wzorca, a potem kalibracja obiektywu do korpusu.
    d) Powinien to zrobić dobry serwis, np. studio5s. Inaczej to zawracanie głowy
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  3. #3

    Domyślnie

    Nie koniecznie. Jeżeli obiektyw podobnie zachowuje się na obu końcach, ale nie musi tak być oczywiście, to jeżeli mody ma opcję mikroregulacji to da się to zrobić w domu. Ważne jaki jest ten wzorzec, bo jeżeli wydrukowany na kartce A4 to jest to zawracanie głowy.

  4. #4

    Domyślnie

    taki mam wzorzec

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_20230418_141334.JPG
Wyświetleń:	120
Rozmiar:	66,9 KB
ID:	71320

  5. #5

    Domyślnie

    Szkoda czasu. Nie skalibrujesz go we własnym zakresie. Zooma kalibruje się dla kilku ogniskowych i na różnych odległościach od obiektu. Taki proces można próbować przeprowadzić dla nowszych sigm i tamronów działających ze stacjami dokującymi. Mikrokalibracją w aparacie skorygujesz w jednym miejscu to ci się rozjedzie w drugim.

  6. #6

    Domyślnie

    Wielokrotnie kalibrowałem swoje obiektywy z D750 i zawsze było dużo lepiej. Z zoomami fakt jest trudniej i jeżeli obiektyw na obu końcach rozjeżdża się dużo to samemu trudno poradzić, ale w większości przypadków mikrokalibracja pomagała i to dużo bo najczęściej korekta jest w jedną stronę i bez niej jest gorzej, więc jeżeli nie uda się super optymalnie to i tak sytuacja się poprawi, szczególnie że to nic nie kosztuje. Trochę własnego czasu. Z tego zdjęcia trudno ocenić jak duży jest przyrząd. Ja po wielu próbach zrobiłem sam i wydruk (A3) nakleiłem na płytę pilśniową i z niej zrobiłem stabilny przyrząd. Nawet zrobiłem mocowanie do statywu, żeby ustawiać kalibrator i aparat na tej samej wysokości. Bazowałem na projekcie udostępnionym tu na forum przez jednego z kolegów.

  7. #7

    Domyślnie

    Nieśmiała uwaga - warto jako element (obiekt) na który się ostrzy, zastosować gwiazdę Siemensa.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  8. #8

    Domyślnie

    Jak to robiłeś? jakie odległości od wzorca i jakie ogniskowe?

  9. #9

    Domyślnie

    Zajrzyj na ten kanał https://www.youtube.com/channel/UCfy...w6OGxFnFdv1yiw
    Znajdziesz tam informacje bezpośrednio od źródła czyli serwisanta Jest dość długi materiał o tym na czym polega kalibracja i jak się ją wykonuje.

    Dowiesz się czemu takim szablonem jak pokazujesz wiele nie zdziałasz!

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki. Już wszystko wiem
    Super przydatny materiał

Podobne wątki

  1. kalibracja obiektywu Nikkor 24-70 2.8
    By misie0077 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-03-2023, 18:35
  2. Kalibracja obiektywu
    By gumer in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-04-2021, 14:22
  3. Kalibracja obiektywu d5100 + nikkor 50mm 1.8 g
    By Asia87 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-02-2014, 09:52
  4. Kalibracja obiektywu Nikkor 18-105mm - serwis
    By miro81 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 09-09-2010, 12:47
  5. Kalibracja AF obiektywu
    By KarolJ in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 05-03-2010, 12:18

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •