Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Jak użyć Color checker Passport - zachód słońca

    Chciałbym użyć Colorchecker Passport Photo2 do kalibracji kolorów zachodu słońca. W jaki sposób wykonać zdjęcie kalibracyjne? W kierunku zachodu słońca? Wtedy tablica kalibracyjna jest oświetlana od tyłu i jest w cieniu. Czy w przeciwnym, tak aby światło zachodzącego słońca oświetlało tablicę kalibracyjną?

  2. #2

    Domyślnie

    W jakim celu taka "kalibracja", jakie to ma znaczenie przy tego typu fotografii ? Są tysiące barw, odcieni kolorów, przy zachodzie słońca. Czy musi być idealnie odwzorowana kolorystyka (balans bieli). Chyba raczej nie. Kompletnie nikt nie zwróci na to uwagi.

  3. #3

    Domyślnie

    Ale jeśli autor wątku jednak chce wykonać taką kalibrację to tak by światło padało na Colorchecker
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  4. #4

    Domyślnie

    Problem tylko w tym, że taką kalibrację należałoby wykonywać przed każdym jednym zachodem słońca, ponieważ każdy zachód słońca jest inny

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    Ale jeśli autor wątku jednak chce wykonać taką kalibrację to tak by światło padało na Colorchecker
    W żadnym wypadku. Światło słoneczne przy zachodzie słońca ma temperatury z zakresu 1500-4000K
    Balans bieli na takim poziomie spowoduje że zaniebieszczone będzie wszystko z wyjątkiem słońca
    Są 2 rozwiązania
    balansujemy się na cień i to NIE unosząc kartki/szarej karty w stronę nieba bo da to nam balanse bieli na poziomie 7000-14000K ALE kierując ją lekko do dołu jeżeli jesteśmy na plaży/ betonie itp.
    Po pierwszym strzale sprawdzamy ten balans i korygujemy (zwykle na minus - tak wynika z mojego doswiadczenia)
    Drugi sposób to ustawiamy balans w zakresie 6-9 tyś K i korygujemy po pierwszym strzale

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    W żadnym wypadku. Światło słoneczne przy zachodzie słońca ma temperatury z zakresu 1500-4000K
    Balans bieli na takim poziomie spowoduje że zaniebieszczone będzie wszystko z wyjątkiem słońca
    Są 2 rozwiązania
    balansujemy się na cień i to NIE unosząc kartki/szarej karty w stronę nieba bo da to nam balanse bieli na poziomie 7000-14000K ALE kierując ją lekko do dołu jeżeli jesteśmy na plaży/ betonie itp.
    Po pierwszym strzale sprawdzamy ten balans i korygujemy (zwykle na minus - tak wynika z mojego doswiadczenia)
    Drugi sposób to ustawiamy balans w zakresie 6-9 tyś K i korygujemy po pierwszym strzale
    ok, nie wiedziałem, dzięki, się nauczyłem czegoś
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aszy007 Zobacz posta
    Chciałbym użyć Colorchecker Passport Photo2 do kalibracji kolorów zachodu słońca. W jaki sposób wykonać zdjęcie kalibracyjne? W kierunku zachodu słońca? Wtedy tablica kalibracyjna jest oświetlana od tyłu i jest w cieniu. Czy w przeciwnym, tak aby światło zachodzącego słońca oświetlało tablicę kalibracyjną?
    Nie widzę sensu takiej czynności. Profile z CC robimy by uzyskać doskonałe oddanie barw, ale to jest istotne w innych rodzajach fotografii, a nie w takich klimatycznych zdjęciach. Chcesz ciepła zdjęcia? Ustaw na światło dzienne. Rób w RAW, pobaw się suwakiem WB.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Podobne wątki

  1. Color Checker Passport - jak tego używać?
    By Brassai in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 62
    Ostatni post / autor: 25-06-2019, 09:02
  2. Capture one i x-rite color checker
    By hudybart in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-01-2019, 23:08
  3. xrite color checker czy QP CARD
    By magicwojtek in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-07-2016, 12:50
  4. Ma ktoś wypożyczyć X-Rite Color Checker Passport w 3City?
    By MRPhoto in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-06-2014, 12:38

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •