Witam,
Jestem nowym użytkownikiem tego forum i Witam Wszystkich. Swojego Nikona D800 mam dość długo. Po zakupie używałem go dość sporadycznie zniechęcony jakością otrzymywanych zdjęć. Głównym powodem była ostrość. W ostatnich 2 latach zacząłem go używać znacznie częściej. Postanowiłem zdiagnozować co jest przyczyną mojego niezadowolenia z jakości zdjęć. Może to nie aparat jest wadliwy a jego operator? Od dłuższego czasu podejrzewałem mojego D800 o niecne praktyki. Od momentu zakupu mam zastrzeżenia co do automatycznego ustawiania ostrości. Kupiłem Spyder LensCal do precyzyjnej korekty autofokusa. Zrobiłem próby na dwóch obiektywach i okazało się, że kalibracja nie jest powtarzalna. Po ustawieniu korekty autofokusa w menu aparatu wykonałem serię zdjęć w tych samych warunkach. Okazało się, że punkt ostrości zmienia się. Zrobiłem kolejne próby. Po wykonaniu ustawienia korekty ostrości wykonałem zdjęcie, a następnie opukałem aparat. Wykonałem kolejne zdjęcie. Punkt ostrzenia przybliżył się. Musiałem zmienić ustawienia precyzyjnej korekty AF. Czy spotkaliście się z takim efektem? Czy jest to w ogóle możliwe biorąc pod uwagę mechaniczną konstrukcje aparatu? Tak jak by był jakiś luz w systemie autofokusa.
Dziękuję wszystkim użytkownikom tego forum za przeczytanie tego wpisu i ewentualną pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii.