Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie D800 zmienny punkt ostrości

    Witam,
    Jestem nowym użytkownikiem tego forum i Witam Wszystkich. Swojego Nikona D800 mam dość długo. Po zakupie używałem go dość sporadycznie zniechęcony jakością otrzymywanych zdjęć. Głównym powodem była ostrość. W ostatnich 2 latach zacząłem go używać znacznie częściej. Postanowiłem zdiagnozować co jest przyczyną mojego niezadowolenia z jakości zdjęć. Może to nie aparat jest wadliwy a jego operator? Od dłuższego czasu podejrzewałem mojego D800 o niecne praktyki. Od momentu zakupu mam zastrzeżenia co do automatycznego ustawiania ostrości. Kupiłem Spyder LensCal do precyzyjnej korekty autofokusa. Zrobiłem próby na dwóch obiektywach i okazało się, że kalibracja nie jest powtarzalna. Po ustawieniu korekty autofokusa w menu aparatu wykonałem serię zdjęć w tych samych warunkach. Okazało się, że punkt ostrości zmienia się. Zrobiłem kolejne próby. Po wykonaniu ustawienia korekty ostrości wykonałem zdjęcie, a następnie opukałem aparat. Wykonałem kolejne zdjęcie. Punkt ostrzenia przybliżył się. Musiałem zmienić ustawienia precyzyjnej korekty AF. Czy spotkaliście się z takim efektem? Czy jest to w ogóle możliwe biorąc pod uwagę mechaniczną konstrukcje aparatu? Tak jak by był jakiś luz w systemie autofokusa.
    Dziękuję wszystkim użytkownikom tego forum za przeczytanie tego wpisu i ewentualną pomoc w wyjaśnieniu tej kwestii.

  2. #2

    Domyślnie

    Spotkałem się z takimi objawami. Przyczyn może być kilka. Najczęściej jest winne lustro które nie wraca zawsze na tą samą pozycję albo zabrudzone czujniki AF-a. Przyczyn może być więcej ale pozostałe zdarzają się rzadziej.
    Zobacz sobie jak działa AF w lustrzance np. na tej stronie: https://photographylife.com/how-phas...utofocus-works
    Promienie do czujnika docierają przez dwa lustra a więc ich wadliwy mechanizm ma bardzo istotny wpływ. Odnośnie czujników to zabrudzenie może powodować takie efekty albo wada zamocowania czujników (luzy).

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Aszy007, sprawa znana. Coś konstrukcyjnie schrzanili w komorze lustra i chyba ten czujnik na dole komory "wędruje". Używałem (i nadal używam) te body. Przez 10 lat było w serwisie dwa razy, bo skala korekcji jednego teleobiektywu na 20 mi się kończyła. Body wracało, korekcje na 0, po pewnym czasie znowu trzeba było robić kalibracje, a po paru latach znowu serwis by wrócić do 0.
    Podobno niektórzy mieli problemy z punktem AF będącym po lewej czy po prawej, nie pamiętam, ja tego nie miałem. Tak jakby układ nie był idealnie prostopadle do osi aparatu ustawiony.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Przykra sprawa, ale jak coraz więcej wiem na ten temat to będzie mi łatwiej sobie z tym problemem poradzić. No nie będę siebie winić z brak umiejętności. Czy w serwisie idzie to jakoś przytwierdzić lub inaczej naprawić? Czy tylko cierpliwa kalibracja?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Dzięki za pomoc. Szukam różnych możliwości wyjaśnienia tego efektu. Może to obiektyw ma histerezę i nie wraca po tej samej ścieżce? Będę próbować z różnymi obiektywami. Może uda mi się zrobić próbę moich obiektywów z inną puszką.

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    03 2005
    Miasto
    Jaworzno, Dominikowice
    Posty
    213

    Domyślnie

    Spróbuj poszukać na yt kanału Studio5s, tam pan Rafał tłumaczy do czego służy korekcja AF i dlaczego nie powinno się jej wykonywać na obiektywach zoom (całkiem przekonywujące). Generalnie raczej serwis i próba wyjaśnienia (wyregulowania) tego.
    Ogólnie to dobre Nikony
    F6,F5,F100,F80,F50,FM3a
    Hasselblad 503,905
    D6,D800E,D700,D70IR,Z6II


Podobne wątki

  1. Punkt pomiaru światła a punkt ostrości.
    By damian.dab85 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 19-07-2018, 15:16
  2. Centralny punkt ostrości w D7000
    By CodeBoy in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-04-2013, 21:14
  3. Centralny punkt ostrosci/kadrowanie
    By silenco in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-03-2013, 02:07
  4. Inny punkt ostrości na różnych punktach AF
    By pawulon in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 08-03-2011, 10:11
  5. D50 pomiar światła a punkt ostrości
    By leszeg in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 02-11-2005, 01:34

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •