Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20

Wątek: 14-24 i polar

  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Carax Zobacz posta
    Używałem filtra polaryzacyjnego ze wspomnianym obiektywem Nikkor Z 14-24 2.8 S. Trochę mi przeszkadzał rozmiar filtra i konieczność dodatkowego montażu osłony przeciwsłonecznej. Mimo wszystko jednak polecam, a ewentualne problemy w dużym stopniu można poprawić w obróbce, o czym wspomina @Rafaello666.

    Nikon Z6 + N14-24S + NISI CPL 112. Zdjęcie bez obróbki

    Załącznik 70465
    Usuwanie takich plam jest bardzo męcżace i wk....e. I nie ma raczej szans na całkowite pozbycie się tego artefaktu.
    Jaki ma sens ratowanie takiej foty, skoro niebo można "wykręcić" w LR i to z mniejszym nakładem pracy i bez nerwów?

    Już wolałbym podmienić niebo. lub nałożyć inne.

    Ps
    Co na twoim zdjęciu poprawił polar, a czego nie zrobię w LR?

  2. #12

    Domyślnie

    Co na twoim zdjęciu poprawił polar, a czego nie zrobię w LR?
    W tym przypadku uzyskasz taki efekt samym LR. Chciałem pokazać jak wygląda polaryzacja na tym konkretnym obiektywie o który pytał autor wątku. Oczywiście zależy ona jeszcze od kąta wobec słońca itd. LR nie poratuje w przypadku zdjęć z przejrzystą wodą pozbawioną odbić. No chyba, że dolepisz inną wodę z innego zdjęcia
    Ostatnio edytowane przez Carax ; 11-03-2023 o 18:26

  3. #13

    Domyślnie

    Potrafi być jeszcze gorzej niż pokazałeś.
    Tu na ca. 17mm.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_NO76928.jpg
Wyświetleń:	117
Rozmiar:	206,9 KB
ID:	70470

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_N7B3036.jpg
Wyświetleń:	114
Rozmiar:	272,8 KB
ID:	70471


    Mam na dysku którego nie mam pod ręką z 15mm . I jest jeszcze gorzej.
    Jak ktoś by chciał JPGi to zapomnij.

  4. #14

    Domyślnie

    Faktycznie na tych zdjęciach powyżej to tragedia. Od dawna używałem filtrów połówkowych i szarych na AF-s 14-24. Po przejściu na Zetkę napaliłam się na Kase Armour. Chciałem tylko potwierdzić spostrzeżenia tych którzy już używali polara do takich ogniskowych. Muszę przemyśleć sprawę wejścia w ten system.

  5. #15
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    To nie kwestia systemu tylko kątów widzenia obiektywu. Czy to obiektyw Nikona, Sony czy Sigmy - wsio ryba. Jeśli to jakiś ultraszerokokątny to taki efekt dostaniesz.
    No i bardzo istotne - ustawienie się względem słońca. Czy pod kątem 90 stopni, czy bardziej czy mniej.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    To nie kwestia systemu tylko kątów widzenia obiektywu. Czy to obiektyw Nikona, Sony czy Sigmy - wsio ryba. Jeśli to jakiś ultraszerokokątny to taki efekt dostaniesz.
    No i bardzo istotne - ustawienie się względem słońca. Czy pod kątem 90 stopni, czy bardziej czy mniej.
    @Jacek_Z, myślę że czytasz za szybko.
    Ja zrozumiałem, że kolega wszedł w nikona Z. A pisał o systemie filtrów Kase Armour.
    Ale mogę się mylić.

  7. #17
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    No i co to zmienia w tym co napisałem? Przeczytaj mój tekst. Czy to Nikon Z to nie ma znaczenia. Bo to zalezy od polaryzacji światła, a nie od systemu foto ani od obiektywu ani od filtra.
    Ja potwierdzam to co on sam napisał:
    Cytat Zamieszczone przez rutra70 Zobacz posta
    . W internecie jednak przestrzegają przed używaniem filtra polaryzacyjnego przy takich ogniskowych z uwagi na różnice w polaryzacji, szczególnie w krajobrazie.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 12-03-2023 o 02:00
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rutra70 Zobacz posta
    Faktycznie na tych zdjęciach powyżej to tragedia. Od dawna używałem filtrów połówkowych i szarych na AF-s 14-24. Po przejściu na Zetkę napaliłam się na Kase Armour. Chciałem tylko potwierdzić spostrzeżenia tych którzy już używali polara do takich ogniskowych. Muszę przemyśleć sprawę wejścia w ten system.
    System nie ma tu nic do rzeczy. Liczy się kwestia - szeroki kąt+polar. Efekt będzie taki sam na Sony, Nikonie, Canonie i czymkolwiek innym po zastosowaniu szerokokątnego obiektywu z polarem. Pozostałe kwestie "systemowe" to ewentualne sprawdzenie czy nie będzie winietować na szerokim kącie i wygoda obsługi. W sensie, w system Kase Armor możesz spokojnie wchodzić, jeśli Ci pasuje, z zastrzeżeniem, że w niektórych sytuacjach należy rozważyć NIE-używanie polara.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  9. #19

    Domyślnie

    Przez prawie 10 lat używałem lustrzanki z 14-24 ale bez polara. Teraz wymieniłem lustrzankę na Zetkę i myślałem zakupić system Kase z polarem do nowego 14-24. Wiem że nie ma znaczenia z jakiego systemu polar zakupię do szerokiego kąta. Chciałem tylko usłyszeć Wasze opinie o filtrach polaryzacyjnych do 14-24. Widzę jednak że chyba trzeba sobie odpuścić polara i pozostać przy połówkowym.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    No i co to zmienia w tym co napisałem? Przeczytaj mój tekst. Czy to Nikon Z to nie ma znaczenia. Bo to zalezy od polaryzacji światła, a nie od systemu foto ani od obiektywu ani od filtra.
    Ja potwierdzam to co on sam napisał:
    @Jacek_Z Wyszło na to, że to ja za szybko czytałem.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Polar do 18-35
    By adrian in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-11-2016, 20:26
  2. Polar do N17-55 2.8
    By Dlugi123 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-08-2009, 20:23
  3. polar do n 24-70.2,8
    By Kalmar in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 23-06-2009, 17:29
  4. Polar B+W
    By sikor in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-01-2007, 19:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •