Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20

Wątek: 14-24 i polar

  1. #1

    Domyślnie 14-24 i polar

    Ostatnio wymieniłem swój stary AF-S 14-24 na Zetkę. Mam zamiar dokupić do niego filtr polaryzacyjny. W internecie jednak przestrzegają przed używaniem filtra polaryzacyjnego przy takich ogniskowych z uwagi na różnice w polaryzacji, szczególnie w krajobrazie. Czy ktoś z Was ma doświadczenia w tym zakresie ?

  2. #2

    Domyślnie

    To prawda szczególnie to widać na bezchmurnym niebie.

  3. #3

    Domyślnie

    Czyli raczej odpuścić sobie zakup ? Mam zamiar go używać do widoczków.

  4. #4

    Domyślnie

    A chcesz mieć taki efekt?
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #5

    Domyślnie

    Myślałem że skoro w Zetce dali możliwość przypięcia polara to może problem został rozwiązany.

  6. #6

    Domyślnie

    Trudno byłoby zmienić fizykę poprzez możliwość przypięcia filtra, warto poczytać jak działa filtr polaryzacyjny, choćby z ciekawości. możesz używać za to połówkowych i szarych, te też robią magię przy widoczkach

  7. #7

    Domyślnie

    Wiem, że to trochę męczarnia, ale z efektem nierównej polaryzacji można teraz trochę łatwiej powalczyć w Lr. Ostatnio zaznaczałem niebo i robiłem "intersect" z "linear gradient". Moim zdaniem wychodzi przyzwoicie. Długo unikałem polara przy szerszych szkłach, ale zacznę chyba teraz eksperymentować i niektóre ujęcia robić z polaryzacją (i bez polaryzacji) żeby trochę poćwiczyć temat. Polaryzator jednak zmienia trochę wygląd kadru.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  8. #8

    Domyślnie

    Filtr polaryzacyjny może mieć szczególnie zastosowanie w przypadku fotografowania m.in. wody, gdzie powyższy niechciany efekt nie będzie widoczny a zmniejszy się ilość odblasków. Warto z niego korzystać, ale trzeba zwracać uwagę, czy efekt polaryzacji na niebie nie jest w pewnych miejscach zbyt mocno widoczny.
    Ostatnio edytowane przez Carax ; 11-03-2023 o 11:18

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Carax Zobacz posta
    Filtr polaryzacyjny może mieć szczególnie zastosowanie w przypadku fotografowania m.in. wody, gdzie powyższy niechciany efekt nie będzie widoczny a zmniejszy się ilość odblasków. Warto z niego korzystać, ale trzeba zwracać uwagę, czy efekt polaryzacji na niebie nie jest w pewnych miejscach zbyt mocno widoczny.
    Zalety są znane. Mnie zniechęcała ta plama na niebie przez dłuższy czas, ale po ostatnim plenerze, kiedy obrabiałem zdjęcia z tymi bardziej zaawansowanymi maskami w Lr, zaczynam się przekonywać żeby jednak częściej używać polara przy szerokim kącie. Spróbuję w wolnej chwili wrócić do starych fotek z plamą na niebie i zobaczę, czy mając lepsze narzędzia uda mi się osiągnąć zadowalający efekt.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  10. #10

    Domyślnie

    Używałem filtra polaryzacyjnego ze wspomnianym obiektywem Nikkor Z 14-24 2.8 S. Trochę mi przeszkadzał rozmiar filtra i konieczność dodatkowego montażu osłony przeciwsłonecznej. Mimo wszystko jednak polecam, a ewentualne problemy w dużym stopniu można poprawić w obróbce, o czym wspomina @Rafaello666.

    Nikon Z6 + N14-24S + NISI CPL 112. Zdjęcie bez obróbki

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	_DSC3527.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	6,41 MB
ID:	70465
    Ostatnio edytowane przez Carax ; 11-03-2023 o 12:36

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Polar do 18-35
    By adrian in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-11-2016, 20:26
  2. Polar do N17-55 2.8
    By Dlugi123 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-08-2009, 20:23
  3. polar do n 24-70.2,8
    By Kalmar in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 23-06-2009, 17:29
  4. Polar B+W
    By sikor in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-01-2007, 19:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •