Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Obiektyw do Nikon D5100

    Cześć.Jestem tu nowa.Jestem posiadaczką Nikona D5100 i jestem kompletnie zielona,chciałabym dokupić obiektyw ale kompletnie niewiem jaki.Teraz mam ten podstawowy.Mozecie coś polecić?

  2. #2

    Domyślnie

    Nikon 35 1.8 DX

    A czego oczekujesz od obiektywu? Aby szum na zdjęciu był mniejszy? Bardziej zbliżał, czy szerzej widział?
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  3. #3

    Domyślnie

    Odpowiedź na Twoje pytanie jest i trudna, i łatwa.

    Trudna, bo nie bardzo wiadomo, co będzie Twoim priorytetem w fotografowaniu - portrety, architektura, pejzaże czy robale (ostatnio bardzo trendy… ). Od tematyki zdjęć bowiem zależy, jaki obiektyw przyda Ci się najbardziej.

    Odpowiedź jest łatwa, bo w przypadku zakupu szkiełka do Twojego D5100 musisz zwrócić uwagę na to, by w oznaczeniu obiektywu znalazły się dwa symbole: AF-S oraz G. Tylko i wyłącznie (!!!) obiektywy z takimi symbolami będą w pełni współpracowały z Twoim korpusem. Z góry musisz odrzucić te, które będą sygnowane AF-P oraz D. W szczegóły na razie nie wnikajmy, bo to wymaga dłuższego wykładu.

    Jeszcze o jednym musisz pamiętać.
    Obiektywy specjalnie dedykowane do tzw. „małej klatki” (a jest nią m. in. Twój Nikon D5100) mają oznaczenie DX (to właśnie nazwa tego „małego” formatu klatki). One prawie zawsze są znacznie tańsze od obiektywów przewidzianych do tzw. pełnej klatki (te także nadają się do Twojego aparatu). Podsumowując: AF-S, a nie AF-P oraz G, a nie D, niezależnie od tego, czy są oznaczone jako DX.

    Z obiektywów typu „DX” na pewno nie będzie miał pełnej kompatybilności tzw. fish-eye 10,5 mm/f2,8 D. Tutaj ostrość trzeba by ustawiać ręcznie, co w Nikonie D5100 (i całej serii D5***) jest wyjątkowo niewygodne, a nawet trudne.

    I na koniec: zupełnie wyjątkowym i bardzo „pożytecznym” szkiełkiem, które nada się do Twojego Nikona, jest niedrogi obiektyw AF-S 35 mm/1,8G DX. Na początek zainteresuj się właśnie nim, poszukaj w sieci przykładowych zdjęć, sprawdź ceny i samodzielnie już wyciągnij wnioski, dlaczego właśnie to, a nie inne szkiełko Ci polecam.

    Przepraszam za gadulstwo, ale poniewiera mną jakiś nieokiełznany belferski duch…
    Ostatnio edytowane przez jamnik ; 04-03-2023 o 11:46

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jamnik Zobacz posta
    AF-S oraz G. Tylko i wyłącznie (!!!)
    No nie całkiem. D5100 bangla z obiektywami z przysłoną elektromagnetyczną, oznaczoną E (w nikkorach. Sigma, Tamron czy Tokina osobnego oznaczenia nie mają.)

    Cytat Zamieszczone przez jamnik Zobacz posta
    Z góry musisz odrzucić te, które będą sygnowane AF-P
    Tu racja.
    Cytat Zamieszczone przez jamnik Zobacz posta
    oraz D.
    A tu znowu nie całkiem.
    Jest kilka obiektywów AF-S/D

    A teraz przyczepmy się do pytania...
    1. Źle zatytułowany post.
    2. Zły dział.
    3. Brak info, do czego potrzebny ten obiektyw, ani budżetu. W sumie można 200/2 i 800/5.6 zaproponować, nie?
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #5

    Domyślnie

    @OjTam
    Napisałeś:
    "A tu znowu nie całkiem.
    Jest kilka obiektywów AF-S/D"

    To ja teraz pytam. Na przykład który? Ten, co poniżej?
    Nikon AF-S 17-35mm f/2,8 D IF-ED Zoom-Nikkor

    To spróbuj go podpiąć i bezproblemowo robić zdjęcia. Ja próbowałem, bo mam ten obiektyw, a z kolei Nikona D5100 ma moja Żona. Ale nie jest tak jak w starym dowcipie o milicjantach: "Dlaczego na patrole chodzą parami? - Bo jeden umie czytać, a drugi pisać..."

    Proponuję, żeby nie mieszać @aneta w głowie i nie komplikować sprawy. Nie podejrzewasz chyba, że będzie błąkała się wsród archiwalnych produktów Nikona, żeby kupić ten jeden jedyny, wymarzony obiektyw.
    Podałem rzecz całą w uproszczeniu, bo domniemuję, że to okaże sie bardziej przydatne.

    Mogę się mylić, ale mam wrażenie, że w Twoim poście kluczowe jest ostatnie zdanie:
    "A teraz przyczepmy się..."

  6. #6

    Domyślnie

    No choćby. Albo AF-S 70-300/D. Czy AF-S 80-200/2.8 (omijać).
    Było jeszcze też parę stałek, ale... raczej ich autorka nie weźmie pod uwagę.

    Skoro autorka sama nie wie co do czego i za ile, to w sumie po co się produkować?
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aneta Zobacz posta
    Cześć.Jestem tu nowa.Jestem posiadaczką Nikona D5100 i jestem kompletnie zielona,chciałabym dokupić obiektyw ale kompletnie niewiem jaki.Teraz mam ten podstawowy.Mozecie coś polecić?
    Myślę, że tu koledzy trochę się zagalopowali... Zacznij od uniwersalnego, podstawowego kitowego obiektywu Nikkor 18-55vr który nawet nowy można kupić za grosze. To pozwoli ci się zapoznać i zaprzyjaźnić z lustrzanką https://m.olx.pl/elektronika/fotogra...loat_price:asc
    Ostatnio edytowane przez antonio ; 04-03-2023 o 16:04
    Nikon, Nikkor, Sigma, Zenit, Helios, Elfo, Manftorro, Eizo i inne

  8. #8

    Domyślnie

    @antonio, czytasz chociaż co cytujesz?
    Cytat Zamieszczone przez aneta Zobacz posta
    Cześć.Jestem tu nowa.Jestem posiadaczką Nikona D5100 i jestem kompletnie zielona,chciałabym dokupić obiektyw ale kompletnie niewiem jaki.Teraz mam ten podstawowy.Mozecie coś polecić?
    Czyli ma albo 18-55, albo 18-70 albo 18-105.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  9. #9

    Domyślnie

    Sorry, niedoczytałem. Teraz wziąłem okulary
    Nikon, Nikkor, Sigma, Zenit, Helios, Elfo, Manftorro, Eizo i inne

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aneta Zobacz posta
    ...jestem kompletnie zielona,chciałabym dokupić obiektyw ale kompletnie niewiem jaki.Teraz mam ten podstawowy.Mozecie coś polecić?
    Mogę polecić intensywne używanie tego co masz.
    Gdy zieleni Ci nieco zejdzie, wtedy się okaże, czego Ci brak (w sprzęcie) i co będziesz chciała fotografować.
    I gdy wrócisz z tą wiedzą, wtedy będzie można coś doradzać.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

Podobne wątki

  1. Nikon D5100 - jaki obiektyw?
    By patmariah in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 16-01-2018, 13:34
  2. Jaki obiektyw do Nikon D5100?
    By xlaylax in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 08-02-2016, 21:36
  3. nikon d5100 obiektyw nie ostrzy
    By jimi87 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 13-02-2015, 23:27
  4. Nikon D5100 - obiektyw MAKRO
    By marglu8049 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-05-2013, 15:03
  5. Obiektyw i lampa do Nikon D5100
    By agi0089 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 21-10-2011, 17:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •