Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1

    Domyślnie FTZ, a AF-S 80-200/2.8D

    Mam ostatnio rozterki w sprawie rewelacyjnego AF 180/2.8D, którego nie wykorzystuję na tyle, ile bym chciał, bo jest manualny przez FTZ (albo niekompetencję Nikona, jakby powiedziała lodówka WindMill'a ). Strzelił mi do głowy pomysł, być może szalony, żeby go wymienić na zooma z tytułu. Miałem go kiedyś w rękach (w wersji AF) i obrazek bardzo mi się podobał. Waga niestety przytłaczająca, ale to by nie był obiektyw ma co dzień. Niestety czytając co nieco na necie wpadłem na trop, że ten obiektyw oraz 28-70/2.8 smażą elektronikę w FTZach (przykładowy wpis wrzucę później, na komórce niewygodnie).

    I tu dochodzimy do sedna: prawda to? Ktoś z naszych używa któregoś z tych szkieł na Z? Nawet na szybko przeglądałem dokumentację FTZ i jak byk stoi, że powinien działać. Musiałbym sprawdzić do kiedy mam gwarancję...

    Przy okazji pytanie o sam obiektyw: czy jest jakiś sposób na "profilaktyczną" ingerencję w silnik AF w 80-200, żeby wydłużyć jego żywotność, zanim zacznie piszczeć i padnie? Nie wiem co tam się tak psuje, ale jakby się dało niewielkim kosztem temu zapobiec, to by było super

  2. #2

    Domyślnie

    Linki do zjaranych FTZów:
    1. https://www.dpreview.com/forums/thread/4429789
    2. https://www.dpreview.com/forums/thread/4437173
    nie dokopałem się z powrotem do wątku o 80-200, ale to właśnie z niego dotarłem do tych ustaleń.

    W pierwszym wątku niejaki Wisniewski napisał:
    Yes, twice. Fortunately on Nikon DSLRs, not on the FTZ. The DSLRs seemed to get better after a short while. Nikon lenses have an aperture lever (at 3:00, if you look at the rear of the lens with the focus/zoom zero line at top dead center). If the lever on the lens gets bent, it can jam the camera's aperture actuator. For cameras with a "cycle motor" this would cause a shutter jam. For cameras with a separate aperture motor it will cause a motor stall and overload, but the cameras use a poly-fuse which resets in a few hours.

    Apparently, the FTZ doesn't have that sort of protection.

    It gets worse: a friend of mine had a FUJI conversion of a Nikon F100 body to a DSLR that had a bent aperture actuator which would in turn bend the aperture lever of the lens, which would go on to jam when used on other bodies. So the camera was essentially a carrier.

    This makes me want to spend a couple of hours checking the levers on a few dozen lenses.
    Nie wiem na ile to rzeczywista przyczyna, ale chyba jedyne co mi się udało ustalić

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez odzio Zobacz posta
    ... jakby powiedziała lodówka WindMill'a ...
    Sorry za offtop, ale nie mogłem się powstrzymać.

    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...=1#post4256284
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Silnik w tych 80-200/2.8 po prostu często pada w lustrzankach, więc to, że pada przez FTZ też nie dziwi. Nie jest on dostępny jako część zamienna. Padnie - z obiektywu robi się manual i tyle. Generalnie unika się tego szkła. Kto je ma to ma, ale kupowanie go to zbyt wielkie ryzyko.

    EDIT - inny problem jaki bywał z tym obiektywem to FF/BF. Problem, bo korekcja 20 nie wystarczała do naprawienia celności tego szkła. Inne wersje 80-200 też miewały ten kłopot. 70-200 trafiają bez pudła.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 20-02-2023 o 01:16
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •