Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Obróbka zdjęć na iPad Pro 12.9”

    Witam, mam pytanie czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie w obróbce zdjęć ma sprzętach typu iPad Pro na programie Lightroom i Photoshop ?
    Zastanawiam się nad zakupem iPada Pro 12.9” M2 1TB do obróbki właśnie, gdyż zależy mi na mobilności.
    Fotografia jest moim dodatkowym zajęciem i hobby, pracuję za granicą i wiele godzin spędzam w podróży i chciałbym spożytkować ten czas na pracę ze zdjęciami wiązało by się to ze zrezygnowaniem na jakiś czas z LrC bo musiałbym sprzedać obecny komputer i iPad byłby jedynym sprzętem do obróbki. Ma to sens ? Czy warto dać 12 000 za iPada byłby za to niezły komputer do grafiki… Co o tym myślicie ?

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Zdarzało mi się na wyjazdach obrabiać foty (wakacyjne) na ipadzie 12.9, tylko w LR, ale imo musisz uwzględnić jeszcze zakup pencila - myzianie paluchem suwaków w LR, ustawianie krzywej etc to porażka. Poza tym spoko, nie wiem jak się pracuje na tym mobilnym PS, nie miałem takiej potrzeby, więc tu za wiele nie doradzę. Kwestia czy najnowszy M2 jest potrzebny - myślę, że spokojnie M1 do takich celów wystarczy (chyba, że różnica w cenie nie jest duża, albo są jakieś inne warte dopłaty ficzery), foty nie są specjalnie wymagające (ja to na jeszcze starszym modelu robiłem i spokojnie śmigało). Ew jeśli chcesz jakieś video też na tym obrabiać/montować, to może, ale nie mam tu żadnego doświadczenia.

    PS Też jestem z Miechowa

  3. #3

    Domyślnie

    Mam IPad Pro 12 wersję na M1 i od biedy daje radę. Mam też Apple pencil. Ale powiedziałbym że bardziej do LR niż do PS, bo mobilny PS jest... hmmm... no mnie to gustu nie przypadł, a pomimo posiadania klawiatury jednak praca tablecie to nie to. Już MBP13 na M1 i 16GB RAM jest wygodniejsza no i masz normalną wersję PS. Jeżeli to ma być podstawowy sprzęt do zdjęć to szczerze odradzam w tej kwocie spokojnie kupisz MBP13 który będzie dużo lepszy.

    PS. Do tego musisz pamiętać że samo przegrywanie zdjęć z karty na iPada jest problematyczne - z jednymi czytnikami działa, z innymi nie albo się rozłącza (no w każdym razie mnie).
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 20-02-2023 o 00:43
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  4. #4

    Domyślnie

    W LR nie ma problemów natomiast w PS jest mocno upierdliwie. Przy plikach niezbyt dużych ( Z6, lub RAW medium Z7 ) śmiga. Dobrym rozwiązaniem jest jednak tworzenie kolekcji w LR i przetrzymywanie orginałów na stacjonarnym, a na iPadzie generują się smart podglądy. Wtedy jest naprawdę szybko i bezboleśnie. Należy pamiętać, że iPad jest rozpoznawany jako urządzenie mobilne, może dojść do sytuacji kiedy nie mając komputera i tak będzie jakiś problem, np. podpis elektroniczny w banku, wypełnienie wniosków na stronach rządowych itp.

    PS
    Osobiście wolę zwykły monitor i wacoma, wystarczający jest do tego zwykły mini z M1/M2

  5. #5

    Domyślnie

    Dziękuję wam za odpowiedzi, obecnie używam Asusa Vivobook pro 15 OLED i w sumie dobrze się na nim pracuje dopóki nie zacznę pracować na maskach nałożę kilka i płynna praca się kończy.
    Tak samo jest różnica między praca na baterii i na kablu jak to wygląda w MBP13 ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DaPatrick Zobacz posta
    Dziękuję wam za odpowiedzi, obecnie używam Asusa Vivobook pro 15 OLED i w sumie dobrze się na nim pracuje dopóki nie zacznę pracować na maskach nałożę kilka i płynna praca się kończy.
    Tak samo jest różnica między praca na baterii i na kablu jak to wygląda w MBP13 ?
    No wiesz, na kilku maskach płynna praca na laptopie (dla mnie) zaczyna się od MBP16 z M1 MAX. Ale wiem że kilku kolegów używa MBP13 sobie chwali, ja jestem wybredny i może to przez to. Zanim przesiadłem się na MPB16 to MBP13 użyłem tylko kilkanaście razy do lekkiej obróbki 2-3 warstwy i było dostatecznie, powiedziałbym że PS na M1 działa lepiej niż na analogicznym sprzęcie z Windows i Intelem. Osobiście nie odczułem różnicy pomiędzy pracą na kablu i baterii (pod warunkiem że była naładowana powyżej 50%).
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  7. #7

    Domyślnie

    Przemyślałem sprawę i rzeczywiście lepszym wyborem jest MacBook i myśle nad zakupem MBP13 M2 i 24GB Ram czy na takim sprzęcie będzie można swobodnie pracować na maskach w Lightroom i PS ?
    Domyślnie dokupiłbym kiedyś duży monitor i takim zestawem chciałbym pracować. Co o tym myślicie ?

  8. #8

    Domyślnie

    Moim zdaniem powinno być dobrze.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  9. #9

    Domyślnie

    Podłączam się pod temat... po kilkunastu latach wracam do zdjęć jako hobby. Tworze sobie teraz stanowisko pracy, wymarzyłem sobie mieć do obsługi właśnie coś mobilnego po czym mogę też pisać rysikiem i robić też notatki (bo zarabiam praca w biurze, a foto jako hobby), i tutaj albo kłania się coś z Ipadów lub surface pro. Do tego jednak przydałby się mocniejszy stacjonarnego gdzie moge sobie spokojnie i szybko obrabiać i robić prezentacje. Przed windowsem boje się gamutów, profilowań monitorów, różnic na monitorach i przesiadkach między urządzeniem mobilnych i stacjonarnym. Dlatego mysle o Ipad plus Imac wystarczyłoby chyba... coś innego doradzicie?

    Dla mnie rysik i odręczne notatki na whitebordzie w teamsie to podstawowa praca w biurze więc musi to współgrać ze sobą.

    już głupieje od dzisiejszych możliwości...

    oczywiście zachwile się przede mną pokłoni wybór drukarki...nie chce się doktoryzowac z profilów i gamutów... to też ważne żeby podłączyć i ma działać bez godzin spędzonych nad dobraniem optymalnych parametrów wydruku....
    pucha, szklarnia, sabinki i kilka innych rzeczy do amatorki

Podobne wątki

  1. Ipad/Tablet multimedialny a obróbka zdjęć
    By lucek92 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28-01-2016, 22:26
  2. Obrobka zdjec
    By myrele in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 13-01-2016, 13:48
  3. IPAD - zgrywanie obrobionych zdjęć
    By Lyto in forum Komputery
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 11-03-2014, 14:28
  4. LCD a obróbka zdjęc.
    By bajcy in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-09-2012, 22:27
  5. Obróbka zdjęć
    By admin in forum Kalendarze
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-10-2006, 13:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •