Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 20 2.8 czy 24 2.8

    Cześć,
    zwracam się do was z prośbą o pomoc w wyborze obiektywu do fotografii ulicznej i podróżniczej,
    mam nikona d7200 i nikkora 35 1.8,
    chciałbym dokupić jeszcze coś szerszego, mam dylemat który z tytułowych obiektywów wybrać

  2. #2

    Domyślnie

    "stara 20" miała małe problemy przy współpracy z cyfrą jest jeszcze sigma 24 f2,8, która jeśli porównać ostrość to była dużo lepsza niż 24 nikkor
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  3. #3

    Domyślnie

    Pamiętam jak robiłem swego czasu przymiarki to lepiej wypadał 24/2.8. Ostatecznie mój wybór padł na 24/2 AiS, ale to manualne szkło.

    Dodałbym, że w fotografii podróżniczej zasadniczo lepiej sprawdza się zoom. Względem np. Sigmy 17-50/2.8 (którą dość długo używałem z d7200) to szkła, które wymieniłeś nie pokażą raczej swojej przewagi poza wielkością. Jak ma być ciekawiej na obrazku kosztem uniwersalności to celuj w jakieś 1.8 lub 1.4.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Dodałbym, że w fotografii podróżniczej zasadniczo lepiej sprawdza się zoom. Względem np. Sigmy 17-50/2.8 (którą dość długo używałem z d7200) to szkła, które wymieniłeś nie pokażą raczej swojej przewagi poza wielkością. .
    i w zasadzie można było by zamknąć temat
    mając 24 sigmy (3 szt 24 nikkor które przegrały z sigmą) i mając 17-50 sigmy, to 24 (jak kolega wyżej pisał) wygrywa wielkością, rozmiarem filtra (dla mnie to bardzo istotne), minimalną odległością fotografowania, niepowtarzalnymi flarami i ceną, w każdym innym przypadku przegrywa
    to samo w przypadku 20 mm, w podobnej cenie jest 11-16 dający dużo większe możliwości i lepszy obrazek
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za porady ?, ale nie chcę ani zooma ani żadnej sigmy ?, chodzi o wybór między tytułowymi szkłami ?

  6. #6

    Domyślnie

    Mam Nikkora 20 2,8. Bardzo zacny obrazek na pełnej klatce, więc na DX będzie pod tym względem lepiej. Będzie to odpowiednik 30mm, jeśli chodzi o szerokość obrazu, więc niezbyt szeroki kąt. Z tego względu, do Twoich zastosowań będzie lepsza 20. Ze względów konstrukcyjnych 24 pewnie daje lepszą jakość obrazu - ale tego, co nie zmieściło się na zdjęciu nie da się poprawić

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    "stara 20" miała małe problemy przy współpracy z cyfrą jest jeszcze sigma 24 f2,8, która jeśli porównać ostrość to była dużo lepsza niż 24 nikkor
    A jakie? Nie zauważyłem problemów ani na DX ani na FX.
    D750 | D7100 | N80 | N 24-120/4 | N18-200 3,5-5,6 VRII| N28-105 3,5-4,5 | N 50/1,4D | T 17-35 2,8-4 | N 35/2D | S C100-400/5-6,3 | SB-600 | SB-800


  7. #7

    Domyślnie

    Może wyjdzie, że się czepiam ale niekoniecznie obiektyw FX na matrycy DX będzie lepszy, tylko dlatego, że obrazuje wyłącznie środkowa część soczewek, szczególnie w przypadku starszych konstrukcji. Może tak być, ale nie musi, w końcu ważna jest też gęstość pikseli, a ta w przypadku matryc DX i FX o samych rozdzielczościach, jest ponad dwukrotnie większa na matrycy DX, co automatycznie stawia wyższe wymagania optyce.
    I moim zdaniem nie ma sensu pisanie jaki będzie ekwiwalent obiektywu 20 mm na cropie, jeśli pytający nie ma FF, i nie wie jak ten ekwiwalent na FF wygląda

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    Może wyjdzie, że się czepiam ale niekoniecznie obiektyw FX na matrycy DX będzie lepszy, tylko dlatego, że obrazuje wyłącznie środkowa część soczewek, szczególnie w przypadku starszych konstrukcji. Może tak być, ale nie musi, w końcu ważna jest też gęstość pikseli, a ta w przypadku matryc DX i FX o samych rozdzielczościach, jest ponad dwukrotnie większa na matrycy DX, co automatycznie stawia wyższe wymagania optyce.
    I moim zdaniem nie ma sensu pisanie jaki będzie ekwiwalent obiektywu 20 mm na cropie, jeśli pytający nie ma FF, i nie wie jak ten ekwiwalent na FF wygląda
    Jakoś nie do końca do mnie przemawia gęstość pikseli - jeśli oglądasz 2 zdjęcia, zrobione na 2 różnych matrycach - ale oglądasz tej samej wielkości odbitkę, albo obraz na tym samym monitorze - to jaki wpływ ma gęstość pikseli? Oczywiście poziom szumu może być inny, bo inna jest wielkość piksela.
    A jeśli chodzi o kąt, to chodziło mi po prostu o to, że 20 będzie szersze, niż 24. A 20 bardzo szerokie nie jest, więc 24 będzie jeszcze mniej szersze
    D750 | D7100 | N80 | N 24-120/4 | N18-200 3,5-5,6 VRII| N28-105 3,5-4,5 | N 50/1,4D | T 17-35 2,8-4 | N 35/2D | S C100-400/5-6,3 | SB-600 | SB-800


  9. #9

    Domyślnie

    czasem mówi się o maksymalnej rozdzielczości obiektywu - ponoć nowe, gęste matryce bywają ograniczane przez możliwości soczewek. W tym przypadku, jeśli korzystasz z mniejszej powierzchni szkła przy użyciu gęstszej matrycy, może mieć znaczenie. Ja piszę wyłącznie teoretycznie, nigdy nie miałem gęsto upchanej matrycy

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez brzezior Zobacz posta
    Jakoś nie do końca do mnie przemawia gęstość pikseli - jeśli oglądasz 2 zdjęcia, zrobione na 2 różnych matrycach - ale oglądasz tej samej wielkości odbitkę, albo obraz na tym samym monitorze - to jaki wpływ ma gęstość pikseli? Oczywiście poziom szumu może być inny, bo inna jest wielkość piksela.
    A jeśli chodzi o kąt, to chodziło mi po prostu o to, że 20 będzie szersze, niż 24. A 20 bardzo szerokie nie jest, więc 24 będzie jeszcze mniej szersze
    Dokładnie tak jak napisał @odzio, bywa że obiektywy dobre na FX 12 mpx, są takie sobie na FX 24 mpx, a na FX'ach 36 lub 45 mpx to już raczej słabo. I teraz taki obiektyw jeśli jest dobry w centrum na FX 24 mpx, to podłączając go do DX 24 mpx, nawet jeśli bierzemy obraz tylko ze środka soczewek, to i tak mamy sytuację, biorąc pod uwagę fizyczny rozmiar pikseli, jak byśmy ten obiektyw podpięli do aparatu FX z matrycą o rozdzielczości 54 mpx (24 mpx * 2,25). Mowa oczywiście o dużych wydrukach lub oglądaniu 1:1 na monitorze.

    Posługując się przykładem sprzętu z Twojej stopki i testami DXOMark, uśredniona rozdzielczość Nikkora 24-120/4 na D750 to 14 P-MPix (https://www.dxomark.com/Lenses/Nikon...ikon-D750__975), a na D7100 który ma podobną rozdzielczość matrycy, to już tylko 9 P-MPix (https://www.dxomark.com/Lenses/Nikon...kon-D7100__865).

    Ze swojego podwórka mogę się odnieść do następującego przykładu: miałem kiedyś D7000 i Nikkora 35 1.8 DX, później zmieniłem D7000 na D750, a że ten Nikkor aż tak mocno nie winietował, to sobie go na jakiś czas zostawiłem nim uzbierałem fundusze na inne szkło w pełni kryjące FX. I jak się okazało, obrazek z FX 24 mpx wyglądał lepiej, niż z DX 16 mpx, bo te 16 mpx na DX to pod względem wielkości piksela takie same rozmiary jak 36 mpx na FX. Oczywiście na to się nakładają jeszcze takie czynniki jak różnice w filtrach AA w poszczególnych aparatach, jakieś kwestie typu front lub back focus w konkretnym aparacie itd. Ogólnie jednak zasada, że im mniejsze piksele, tym większe wymagania dla optyki, zdaje się mieć potwierdzenie w liczbach, przynajmniej wg metodologii DXOMark.

Podobne wątki

  1. Stare obiektywy na FX: Nikkor 135mm f/2.8 AI, Nikkor 50mm f/2 AI, Nikkor 35mm f/2.8 AI
    By Mat0387 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 20-05-2018, 21:39
  2. Odpowiedzi: 86
    Ostatni post / autor: 22-01-2013, 09:34

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •