Close

Strona 2 z 25 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 243
  1. #11
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ark Zobacz posta
    A ja myślę, że mocno wszyscy się zdziwimy jak szybko AI wyeliminuje z użytku człowieka.
    Też tak sądzę. Firmy chcą mieć jak najniższe koszty prowadzenia działalności. Pracownik to problem. Pensja, chorobowe, kobieta w ciąży itp.
    Zauważono to i kiedyś czytałem o pomyśle by opodatkować sytuacje gdy w firmie pojawiają się roboty. Z AI mogą chcieć zrobić to samo. Na razie tego nie zrobiono, ale ...
    Z drugiej strony póki jest brak rąk do pracy w niektórych zawodach to nie ma parcia by opodatkować roboty i AI.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #12

    Domyślnie

    @nimnull pytasz w kontekście midjourney jak rozumiem? Bo temat AI oczywiście znacznie szerszy jak sądzę, ale zawęźmy.

    Czy wiecie co wykończyło panów fotografów? Tych fotografujących zlecenia dla firm, cały ogromny rynek reklamy, czy ogólnie mówiąc komunikacji wizualnej? Komórki? A może cyfra dostępna dla każdego? Po części tak, bo doprowadziły do zjawiska pt. banki fotografii. Dokładnie to posłało na bezrobocie sporo fotografów, pomijając może tych niewielu, jeszcze zajmujących się reporterką czy niszowymi zdjęciami produktowymi.

    Obserwowałem przez wiele lat, jak wyglądała sytuacja z fotografią w sporej firmie, budżet marketingowy zwykle zaczynał się od plus minus 1mln euro. Kilkanaście lat temu był prawie na stałe współpracujący fotograf, bo potrzebny, dodatkowo sesje typu znany w branży człowiek z Hasselem czy Mamiyą. Wymagały tego prowadzone kampanie reklamowe, szło na to kilka czy kilkanaście tysi na sesję. Powoli, z roku na rok to się przycinało, wiadomo oszczędności. Jak wygląda teraz? Ano bierze się zewnętrzną agencję i szuka zdjęć po bankach danych. Potrzebne jest zdjęcie np. budynku? Po co wynajmować fotografa, spisywać umowy, angażować dział prawny. To wszystko kosztuje. Zamiast tego na Shutterstocku znajduje się zdjęcia po 100 euro do materiałów reklamowych, dodaje jakieś rendery swoich produktów i gotowe. Fotograf, sesja? Baaardzo rzadko, to jest po prostu zbyt drogie. Praca staje się droga po prostu, w każdej dziedzinie. Firmy wolą zarabiać, nie wydawać, sorry za truizm.

    Teraz zastanówmy się, marketing dostaje do ręki narzędzie w postaci midjourney czy czegoś podobnego. Czyż to nie jest genialna oszczędność eliminująca kolejne koszty, na początek np. grafików czy osób wyszukujących zdjęcia w bazach? A może jeszcze kogoś uda się pozbyć, patrząc poza podwórko marketingu w firmie? Może zamiast fotografów sportowych wystarczą dobrze dobrane słowa kluczowe? Może modelki nie będą już potrzebne (koniec świata, ale akurat łatwo będzie podmieniać kostiumy kąpielowe na wygenerowanych przez AI pięknościach )? W zasadzie, wychodząc poza rynek komercyjny, po co w ogóle aparat? Po co nosić jakieś drogie klocki, obiektywy za dziesiątki tysięcy, kiedy program komputerowy wygeneruje nam rodzinne fotki z miejsc, które odwiedziliśmy? Google robią nam teraz automatycznie albumy ze zdjęć w telefonie, ale może te zdjęcia będą już niepotrzebne? Po powrocie do domu znajdziemy selfiaki z odwiedzonych miejsc, albo portrety rodziny? Wystarczy parę swoich zdjęć w bazie, resztę można wygenerować. Przy okazji znikną spory o firmy, modele aparatów, obsługę, obiektywy, to będzie co najwyżej zabawa dla zabicia czasu wykwalifikowanych a bezrobotnych specjalistów

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Keek Zobacz posta
    pomijajac moj olbrzymi sentyment do minolty (o 9xi moglem tylko pomarzyc ale 700si tez byla petarda) to bardzo fajny zyciowy tekst, szkoda tylko ze malo kto sie zastanowi czy nie warto by pojechac i zobaczyc te wenecje

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Czy wiecie co wykończyło panów fotografów? /..../ banki fotografii.
    fotografow (jak zreszta pare innych zawodow) wykonczyla pazernosc i brak umiejetnosci dbania o branze. Liczylo sie tylko zeby wyrwac koledze zlecenie. A najlatwiej to zrobic robiac taniej bo po co walczyc jakoscia skoro mozna cena. Banki foto byly tylko poklosiem i kolejnym strzalem w kolano. Argumentacja ze lepiej miec 1000 zdjec filizanki w banku zdjec bo moze kazde zarobi 20 centow niz sprzedac jedna licencje na zdjecie za 100$ jest rodzajem logiki ktory musi doprowadzic do zabicia branzy.
    nigdy nie slyszalem zeby mechanicy naprawiali auta za wpis do portfolio, tak samo jak nie slyszalem by prawnicy bili sie kto taniej zaoferuje swe uslugi. Po prostu od wielu lat pracujemy w branzy idiotow dazacych do autodestrukcji i trzeba do tego przywyknac. Tehchnika w tej destrukcji pomaga ale pomaga tez przetrwac - kwestia na ktora droge sie czlowie zdecyduje.
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    @nimnull - czytałeś? https://thomasvoland.com/blog/dall-e...afiki-zdjecia/
    To nie moda, to przyszłość. Tylko czy sie z tego cieszyć to nie jestem pewien. Robiącym na stocki spadną przychody. Adobe w swoim stocku zaczęło umieszczać takie wygenerowane obrazki.
    Napisałem też kontynuację, dotyczącą Midjourney (ale już bardziej w formie poradnika): MIDJOURNEY AI W 2023 ROKU – SZTUCZNA INTELIGENCJA DO GENEROWANIA GRAFIK. PORADNIK, KONFIGURACJA, PROMPTY ITD.

    Na dniach będę publikował kontynuację, dotyczącą fotorealizmu w Midjourney.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Thomas_Voland_Photorealistic_21yo_fashion_model_haute_couture_e_c823e375-4453-41e2-8a51-6115960a.png
Wyświetleń:	18
Rozmiar:	1,11 MB
ID:	70019

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Thomas_Voland_Photorealistic_21yo_fashion_model_haute_couture_e_30c61e2f-cbb1-4d31-931f-de79352d.png
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	1,12 MB
ID:	70018

  5. #15

    Domyślnie

    Jako zwykłemu szaremu zjadaczowi chleba generowanie obrazów za pomocą AI nie wiązał bym z fotografią, mi to przypomina bardziej malarstwo z wykorzystaniem nowoczesnej techniki dążące do perfekcyjnego obrazu. Nie mniej w moim odczuciu to wszystko zmierza w kiepskim kierunku z ludzkiego punktu widzenia.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    pomijajac moj olbrzymi sentyment do minolty (o 9xi moglem tylko pomarzyc ale 700si tez byla petarda) to bardzo fajny zyciowy tekst, szkoda tylko ze malo kto sie zastanowi czy nie warto by pojechac i zobaczyc te wenecje .
    Dzięki. No właśnie - po co coś oglądać jak można mieć na zdjęciu
    Zawód fotografa już dawno upadł. Mnie w tej graficznej AI przeraża bardziej jak to wpłynie na zwykłych ludzi. Jaka żona uwierzy na zdjęcie, że mąż ją zdradza?

  7. #17

    Domyślnie

    Albo, że nie zdradza, skoro na zdjęciu widać

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Też tak sądzę. Firmy chcą mieć jak najniższe koszty prowadzenia działalności. Pracownik to problem. Pensja, chorobowe, kobieta w ciąży itp.
    Zauważono to i kiedyś czytałem o pomyśle by opodatkować sytuacje gdy w firmie pojawiają się roboty. Z AI mogą chcieć zrobić to samo. Na razie tego nie zrobiono, ale ...
    Z drugiej strony póki jest brak rąk do pracy w niektórych zawodach to nie ma parcia by opodatkować roboty i AI.
    ha ha jasne! Wystarczy przykład botów telefonicznych, prawda?

    Sytuacja zdziś. Klient chce wymiary produktu. Producent podał tylko długości. Odpisałem że brak pozostałych.
    Szef wyslał mi screena z chatagpt który te wartości podał. Marka model i wymiary. Czyli gdzieś te wartosci istnieją. Pół godziny zmarnowałem zanim coś mnie tknęło i i raz jeszcze popatrzyłem na screena.
    No więc czat zmyślił wszystkie dane, nawet te oficjalnie dostępne. Taki inteligentny.

  9. #19

    Domyślnie

    Jak widać ludzie nie rozumieją, czego używają
    - ChatGPT nie korzysta w czasie działania z danych dostępnych w internecie
    - celem działania chatGPT jest zbudowanie odpowiedzi jak najbardziej poprawnej językowo. Poprawne dane tego typu poda tylko wtedy, jak przypadkiem do datasetu uczącego zaplącze się kilka powtórzeń tych danych.
    Z tego zresztą wynika, że napisze lepsze wypracowanie o Konfucjuszu niż o Szymborskiej.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  10. #20

    Domyślnie

    Ja naprawdę nie wiem czym się przejmujecie
    Przecież także tutaj, na tym forum, największy aplauz zbierały foty które z rzeczywistością nie miały nic wspólnego. Krajobrazy tak piękne i słodkie że aż... kobiety wyszopowane do granic możliwości. Przecież te 2 obrazki tu zaprezentowane to jest zwieńczenie drogi którą wyznajecie?
    Żal mi modelek i fotografów i grafików - szkoda miejsc pracy
    Ostatnio edytowane przez OjTam ; 16-02-2023 o 21:07 Powód: literówka, po raporcie

Strona 2 z 25 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Reportaż ] Obrazy
    By mydlo93 in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 09-06-2013, 22:08
  2. Obrazy
    By eagis in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-08-2011, 12:01
  3. [ Pozostałe ] Obrazy
    By desid in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 13-06-2011, 19:36
  4. [ Krajobraz ] K-RAJU Obrazy
    By Guancho in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 71
    Ostatni post / autor: 10-04-2009, 15:42
  5. Z pixowane obrazy.
    By Kaziu666 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 19-07-2007, 22:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •