Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 54
  1. #1

    Question Na rozdrożu: Nikon lusterkowy czy bezlusterkowy, DX czy FX

    Szanowni Forumowicze

    Mój D300 umiera. Towarzyszył mi wraz z nikonowskimi obiektywami 18-105 i 70-300 przez wiele lat. Niestety, nikt nie żyje wiecznie (nawet 90x kiedyś umarł).
    Stoję przed koniecznością wyboru wszystkiego. Nie jestem profesjonalistą i być nim nie zamierzam - fotografia to moje hobby, więc wydawanie na sprzęt milionów monet nie jest moim zamiarem, choć wiem, że i tak tanio nie będzie. Fotografuję architekturę, przyrodę, ludzi, wydarzenia - bez szczególnej specjalizacji.
    Zmęczyło mnie zmienianie obiektywów i płakanie po kadrach, których nie zdążyłam zrobić, bo obiekt w tym czasie się ulotnił.
    Wbudowana lampa ma duże zalety, choć wiem, że ortodoksi mnie wyśmieją. Aparat noszę w plecaku i nie chcę zwiększać ciężaru, dokładając jeszcze jeden element wyposażenia.
    Będę wdzięczna za merytoryczne wskazanie wad i zalet zostania przy lusterkowcach i przejścia na bezlusterkowce - w opcjach DX i FX oraz wad i zalet dostępnych korpusów i obiektywów.

    Podsumowując:
    • uniwersalny nieprofesjonalista,
    • fotografujący wszystko po trochu,
    • zmęczony noszeniem i wymianą obiektywów,
    • szuka przyjaznego systemu, który posłuży przez dłuższy czas w warunkach globalnego ocieplenia (temperatury ekstremalne wykluczone).

    Życzliwe rady przyjmę z wdzięcznością.

  2. #2

    Domyślnie

    Jak ma być lekko to DX. W Nikonie masz Z50, Zfc i Z30. Możesz używać ich z posiadanymi obiektywami przez adapter FTZ, lub zmienić szklarnię na natywną, czyli np. na nowego 18-140.
    Ostatnio edytowane przez LeonardZelig ; 14-02-2023 o 14:46

  3. #3

    Domyślnie

    Obiektywy też do wymiany, są już mocno spracowane - nic mnie nie ogranicza (z wyjątkiem rozsądku w kwestii pieniędzy)...

  4. #4

    Domyślnie

    Jeśli Z50 i natywne, to rozważyłbym także dwa kity: 16-50 i 50-250.
    Jak to mawiają de gustibus i zakres większy.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Jeśli Z50 i natywne, to rozważyłbym także dwa kity: 16-50 i 50-250.
    Jak to mawiają de gustibus i zakres większy.
    Niby tak ale autor (ka?) pisze, że nie chce przekładać obiektywów. W tym wypadku lepszy będzie jednak 18-140.

  6. #6

    Domyślnie

    Za poprzednikami, Z50 wydaje się najbardziej rozsądnym wyborem. Z obiektywami już może być większa zagwozdka, bo biorąc 18-140 unikamy konieczności przepinania się między 16-50 i 50-250, co @Kraska uznała za dość istotny czynnik. Z drugiej strony mając tylko 140 mm na długim końcu, tracimy znacznie na zasięgu w stosunku do starego zestawu, zwłaszcza jeśli 300 mm było często grane, ale to już autorka musi sobie sama przeanalizować własne zdjęcia i odpowiedzieć. Biorąc 16-50 i 50-250 tego zasięgu nie tracimy, ale z kolei 16-50 na długim końcu jest 2 razy krótszy niż 18-105, i może się pojawić frustracja związana z tym, że na starym sprzęcie jeszcze ten zapas na długim końcu w krótszym szkle był, a w nowym zestawie już się trzeba przepinać.

    W zależności od budżetu można jeszcze spróbować świata FX w postaci Z5 i Z24-200. Ale to już istotnie wyższe koszty, zaś zakres kątów widzenia podobny jak w Z50 i Z18-140.

    Ceny (najtańsze na ten moment wg Ceneo w autoryzowanych sklepach):
    Z50 i Z16-50, Z50-250: 5900 (na polskim Amazonie jest w tej chwili za 5500, ale nie wiem jak Amazon ma się do nikonowskiej gwarancji).
    Z50 i Z18-140: 6900
    Z5 i Z24-200: 10500

    Do powyższego można sobie dobrać małą, zgrabną, w miarę jasną i tanią stałkę: Z28/2.8 lub Z40/2.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RMC Zobacz posta
    Niby tak ale autor (ka?) pisze, że nie chce przekładać obiektywów. W tym wypadku lepszy będzie jednak 18-140.
    Nie doczytałem, "18-105 i 70-300" wpadło w oko.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  8. #8

    Domyślnie

    Przechodząc na bezlusterkowca, żegnasz się z wbudowaną lampą. IMO rozsądnym byłby zakup Z5 + 24-200. Dosyć drogo, ale w stosunku do Z50 zyskujesz sporo: stabilizacja matrycy, lepszy DR, mniejsze szumy, a obiektyw 24-200 jest powszechnie chwalony za jakość obrazowania.

  9. #9

    Domyślnie

    Poza różnicą FF / DX, to 24-200 ma jeszcze jedną przewagę nad 18-140 - szerszy początek. Owe 2mm dla DX (24 jako odpowiednik 16mm) daje całkiem sporo.
    Z kolei na DX obiektywy mają wbudowaną stabilizację (nie wiem jak wygląda jej skuteczność w porównaniu do IBIS w Z5), zatem ta przewaga Z5 nie jest już aż tak duża.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  10. #10

    Domyślnie

    Przez kilkanaście lat korzystałem z D80 z podobną ogniskową obiektywów co Kraska. Jestem bardzo zadowolony z zestawu Z50 + Z18-140 DX i używam go obecnie znacznie częściej niż poprzedniego zestawu, do celów różnorodnych od rodziny po przyrodę.

    Jeśli autor(ka) nie chce iść w pełną klatkę (np. wyżej zasugerowany Z5 i Z24-200), to "mój" zestaw będzie na pewno ciekawym i uniwersalnym wyjściem. Z czasem można będzie dokupić, w miarę potrzeb, albo szerszy kąt albo większy zoom. Mając 50-250 bardzo rzadko go używam, choć czekam na 200-600...
    Z50 + Z DX 18-140 + Z DX 50-250 + V13 + T150-500 | D80 + N70-300 VR AF-S + T90

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wejście w system bezlusterkowy od zera
    By elanek in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 19-08-2021, 18:47
  2. Zmiana systemu na bezlusterkowy - co wybrać
    By piotr_layner in forum Nikon - system Z - bezlusterkowce
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 01-02-2021, 19:11
  3. [ Krajobraz ] Na rozdrożu .
    By zaza67 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 19-08-2010, 21:43
  4. [ Krajobraz ] Na rozdrożu.
    By Nikonozaur in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-05-2010, 22:56
  5. [ Architektura ] Na rozdrożu
    By Badyl81 in forum Architektura
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-05-2010, 11:39

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •