Cześć wszystkim ?
Nadszedł czas, aby nie tylko czytać forum, ale również coś napisać ?

Zastanawia mnie użycie ogniskowej 70mm przy zdjęciu portretowym typu headshot (tylko głowa i ramiona), tak aby uzyskać wygląd twarzy, dystorsję jak przy 85mm.
Jeśli dobrze rozumiem dystorsja rozumiana jako zniekształcenie twarzy nie tyle wynika z zastosowania krótkiej ogniskowej, co z odległości od fotografowanej osoby. Innymi słowy jeśli chcę wypełnić kadr twarzą osoby przy użyciu 24mm, muszę znajdować się od niej znacznie bliżej niż w przypadku 85mm. Różnica w dystorsji pomiędzy 70mm a 85mm będzie tym samym wynikała jedynie z tego, że fotografując 70mm będę stał bliżej.

I teraz kluczowa kwestia.

Czy tym samym zgodne z prawdą będzie założenie, że używając ogniskowej 70mm, ale stojąc od obiektu w odległości jak w przypadku 85mm (czyli po prostu nie wypełniłbym całego kadru), a następnie stosując crop w postprodukcji uzyskam tę samą dystorsję/wygląd twarzy jak w przypadku 85mm? Pomińmy tutaj głębię ostrości i to, że stracę na rozdzielczości.

Na logikę zdaje się tutaj wszystko pasować, ale może coś pominąłem.

Czy ewentualnie gdzieś leży granica? Co jeśli będę schodził coraz niżej, np. 50mm, 35mm czy nawet 14mm?
Załóżmy, że mam nieskończoną liczbę Mpx i nie interesuje mnie GO/bokeh ?
Dystorsja za każdym razem będzie taka sama?