Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Portret/headshot ogniskowa 70mm, dystorsja/wygląd twarzy jak na 85mm

    Cześć wszystkim ?
    Nadszedł czas, aby nie tylko czytać forum, ale również coś napisać ?

    Zastanawia mnie użycie ogniskowej 70mm przy zdjęciu portretowym typu headshot (tylko głowa i ramiona), tak aby uzyskać wygląd twarzy, dystorsję jak przy 85mm.
    Jeśli dobrze rozumiem dystorsja rozumiana jako zniekształcenie twarzy nie tyle wynika z zastosowania krótkiej ogniskowej, co z odległości od fotografowanej osoby. Innymi słowy jeśli chcę wypełnić kadr twarzą osoby przy użyciu 24mm, muszę znajdować się od niej znacznie bliżej niż w przypadku 85mm. Różnica w dystorsji pomiędzy 70mm a 85mm będzie tym samym wynikała jedynie z tego, że fotografując 70mm będę stał bliżej.

    I teraz kluczowa kwestia.

    Czy tym samym zgodne z prawdą będzie założenie, że używając ogniskowej 70mm, ale stojąc od obiektu w odległości jak w przypadku 85mm (czyli po prostu nie wypełniłbym całego kadru), a następnie stosując crop w postprodukcji uzyskam tę samą dystorsję/wygląd twarzy jak w przypadku 85mm? Pomińmy tutaj głębię ostrości i to, że stracę na rozdzielczości.

    Na logikę zdaje się tutaj wszystko pasować, ale może coś pominąłem.

    Czy ewentualnie gdzieś leży granica? Co jeśli będę schodził coraz niżej, np. 50mm, 35mm czy nawet 14mm?
    Załóżmy, że mam nieskończoną liczbę Mpx i nie interesuje mnie GO/bokeh ?
    Dystorsja za każdym razem będzie taka sama?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Maru Zobacz posta
    I teraz kluczowa kwestia.
    Czy tym samym zgodne z prawdą będzie założenie, że używając ogniskowej 70mm, ale stojąc od obiektu w odległości jak w przypadku 85mm (czyli po prostu nie wypełniłbym całego kadru), a następnie stosując crop w postprodukcji uzyskam tę samą dystorsję/wygląd twarzy jak w przypadku 85mm? Pomińmy tutaj głębię ostrości i to, że stracę na rozdzielczości.
    Tak, tak działa dokładnie crop. Tu byś miał po prostu mnożnik x1.2

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Maru Zobacz posta
    Czy tym samym zgodne z prawdą będzie założenie, że używając ogniskowej 70mm, ale stojąc od obiektu w odległości jak w przypadku 85mm (czyli po prostu nie wypełniłbym całego kadru), a następnie stosując crop w postprodukcji uzyskam tę samą dystorsję/wygląd twarzy jak w przypadku 85mm?
    Dokładnie tak. Przerysowania wynikają z odległości z jakiej fotografujemy, a nie z ogniskowej. Mając nawyk wypełniania kadru (by nie tracić Mpx przy cropowaniu) używając obiektywów krótkoogniskowych fotografowie podchodzą bliżej i to błąd

    Cytat Zamieszczone przez Maru Zobacz posta
    Czy ewentualnie gdzieś leży granica? Co jeśli będę schodził coraz niżej, np. 50mm, 35mm czy nawet 14mm?
    Załóżmy, że mam nieskończoną liczbę Mpx i nie interesuje mnie GO/bokeh ?
    Dystorsja za każdym razem będzie taka sama?
    Tak i nie. Możesz używać szerokich kątów i kadrować i będzie wszystko OK, o ile głowa będzie w centrum kadru. Piszesz o headshot (tylko głowa i ramiona) czyli twarz będzie daleko od krawędzi kadru i to będzie OK. Bo przy krawędzi to mogą sie dziać cuda. W narożniku to już w szczególności.

    Dystorsja jest zależna od konkretnego modelu obiektywu, są takie które dbają o minimalną dystorsje a inne mają dużą dystorsje, korygowaną softem. Ostatnio producenci tak postępują. Tak czy siak dystorsja w centrum jest prawie niezauważalna, a tylko centrum cie interesuje. Jak weźmiesz szeroki kąt z idealnie wykorygowaną dystorsją to wcale nie otrzymasz dobrze odwzorowanej twarzy (z tego co piszesz to myslisz, że to wymóg) o ile twarz będzie w rogu zdjęcia.
    Możesz poczytać o obiektywach rektilinearnych, ale one właśnie rozciągają do narożnika dając minimalną dystorsję. Obiektywy typu rybie oko tego nie robią, no ale chyba nie masz zamiaru ich używać bo robiąc z odległości 2 m miałbyś strasznie dużo do wykadrowania i nie zostało by ci wiele Mpx
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 03-02-2023 o 14:39
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki wielkie za odpowiedzi. To moje drugie pytanie było już czysto teoretyczne, ale czasami miło wiedzieć co i jak ?
    Ostatnio edytowane przez Maru ; 06-02-2023 o 23:51

  5. #5

    Domyślnie

    Potwierdzam powyższe, tylko unikał bym słowa dystorsja, która jest wadą obiektywu i nie wynika z odległości od obiektu. To o czym piszesz, to perspektywa, a z niej wynikają przerysowania. Dystorsja są natomiast zależne od odległości od osi obiektywu.
    Ostatnio edytowane przez TOP67 ; 06-02-2023 o 23:57
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 16-02-2015, 10:14
  2. Portret - Poprawa koloru skóry na twarzy
    By kanias in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18-08-2012, 23:51
  3. Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 01-05-2010, 11:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •