Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Pęd ku mniejszym aparatom

    Z nudów mnie naszło takie pytanie

    Czytam forum i od dłuższego czasu (mam wrażenie) panuje narracja, że większy aparat to straszna tragedia obecnie. Przeszkadza większości te parę cm czy gram więcej. A to ciężko nosić cały dzień na wyprawach, a to wiek już nie pozwala (naprawdę? facet nawet starszy nie ma siły aparatu podnieść do oka?).

    Najczęściej te kwestie podnoszono chyba w kontekście lustrzanek ale wydaje mi się, że mała waga i rozmiar bezluster odeszły już w przeszłość Czyli i tu zaczyna się źle I co robić, jak żyć? Faktycznie to taki problem dla Was? Czy to bardziej racjonalizacja chęci wymiany urządzenia na coś innego, nowego. Albo fakt, że zdjęć się nie chce robić i wtedy faktycznie - jak ma się nosić bez sensu coś dużego to lepiej nosić małe. Skoro się i tak nie użyje

    Ciekawią mnie motywy bez oczywiście chęci krytykowanie kogokolwiek. Każdy może robić co chce, co mu pasuje mi to nie przeszkadza.

    Ja osobiście jestem neutralny w tym zakresie Problem wagowy jak już to zawsze miałem tylko ze szkłami. Pasowało by mieć i to i tamto ze sobą. To robi faktycznie dyskomfort, pełna torba już wygodna nie jest. Temu kupiłem sobie starszego, zaawansowanego kompakta i byłem zadowolony w większości przypadków. Kupiłem też bezlustro bo wygodniej podłączać i bawić się starymi obiektywami (ale absolutnie nie dlatego, że lżejsze i mniejsze). Nie czuję jednak żadnej trudności by np. zabrać większy aparat wtedy gdy zależałoby mi na jakości, pewności, że zdjęcia będą dobre. Albo z innych przyczyn. Chociażby - ze 2-3 lata temu kupiłem sobie D1 wielkie bydle, niedzisiejsze a go zabrałem na wakacje bo chciałem się nim nacieszyć Trzeba to biorę i jest ok.

    Finalnie - po zastanowieniu, faktycznie ostatnimi laty nie biorę zbyt często "większego kalibru" (D600, D700) bo.... najbardziej szkoda mi ich "obijać" przy przewożeniu, łażeniu czy na rowerze. Nie planuję wydawać kasy na nowy sprzęt więc lepiej by moje posłużyły jak najdłużej. Nie robię też "ważnych" zdjęć i mogę poświęcić fakt, że będzie słabsza jakość albo coś nie wyjdzie ze słabszego sprzętu jaki zabieram ostatnimi czasy.

    No a jak Wy?
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M5 Mk2 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    213

    Domyślnie

    Mam tylko jedno body D610 więc nie mam dylematu jakie zabierać
    Jeżdżąc na rowerze czy chodząc po górach jednak waga ma znaczenia i zwykle zabieram Nikkora 50 f1.4. bo jest mały i lekki. Całość waży jakiś kilogram i z tym da się żyć. Choć czasem fantazja mnie poniesie...
    Coś koło 100km, jakieś 1,5k przewyższenia i Sigma 100-400 na plecach to fotograficznie było fajne ale wygoda mocno średnia i nie pamiętam, żebym to powtórzył. Bardzo lubię to szkło i w góry też go czasem targam, ale ma to ewidentny wpływ na zmęczenie pod górę i pogoda musi być tip-top żeby mi się chciało.

    A ostatnio kupiłem sobie lepsiejszy telefon i praktycznie to ma jakość jak z dobrego kompaktu. Jutro chcę iść w góry, pogoda mocno taka sobie i zastanawiam się czy w ogóle brać lutro. W końcu już tam byłem, kilka razy i na pewno nic lepszego jutro nie zrobię...

    Lustro zmienię albo jak się popsuje albo właśnie z powodu wagi. Mniejszy to nie musi być ale lżejszy już tak.
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

  3. #3

    Domyślnie

    lubię "cięższą" lustrzanke, w pracy często używam dwóch małych bezlusterkowców i 6 obiektywów, tu waga ma bardzo duże znaczenie
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  4. #4

    Domyślnie

    Miałem dwa lata D850 i z radością wróciłem do mniejszego korpusu.
    Ja pstrykam przy okazji - po całym dniu włóczenia się po mieście, ciężar aparatu czuje się na ramieniu.
    Ale bardziej kłopotliwe były dla mnie rozmiary - w małym bagażu tanich linii, w tankbagu na motocyklu.
    Więc doceniam mniejsze rozmiary zestawu, zwłaszcza w wersji turystycznej: Z6+N24-200. W zasadzie idealny kompromis rozmiarów, wagi i możliwości. Ofkoz w zastosowaniach turystycznych.
    Jak fotografowałem treningi, rodzinę czy swoje zwierzaki, waga i rozmiar D850 w żaden sposób mi nie przeszkadzały. Ale już wiem, że ze względu na swoje gabaryty Z9 zupełnie mnie nie rajcuje.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #5

    Domyślnie

    Mam prawie 70 lat i tendencja u mnie odwrotna . Kupuję aparaty i obiektywy coraz większe.
    Ostatnio kupiłem Sigma 4,5/500 to ponad 3 kg.
    Dwa dni temu kupiłem aparat co jest dwa razy większy od np. Nikon D500. Kupiłem Fuji Instax WIDE 300.
    Z takim aparatem wygląda się poważnie.
    Ostatnio edytowane przez andystar ; 27-01-2023 o 21:01
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  6. #6

    Domyślnie

    @RMC Przemyślenia wyglądają na takie z założoną tezą, że ludziom w d%$*# się poprzewracało, bo chcą mniejszych aparatów Są sytuacje, gdzie mniejszy zestaw to kwestia fanaberii lub tylko wygody, są sytuacje typu biorę mniejszy sprzęt albo nie mam czym robić zdjęć. Wystarczy spróbować spakować się do kabinówki, zobaczyć ile kosztuje dodatkowy bagaż i z czego trzeba rezygnować.

    Ale od początku. Mniejsze bezlusterkowce to już się skończyły, to po pierwsze. Tak ogólnie, bo są chlubne wyjątki. Druga rzecz, od paru lat dokonuje się ciekawa rewolucja jeśli chodzi o projektowanie obiektywów. Generalnie można powiedzieć, że rośnie jakość, spada rozmiar i ciężar. Jeśli można mieć coś mniejszego i lepszego, to po co cięższy i większy obiektyw? Siłą rzeczy te zmiany dotyczą szkieł do bezlusterkowców.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andystar Zobacz posta
    Mam prawie 70 lat i tendencja u mnie odwrotna . Kupuję aparaty i obiektywy coraz większe.
    Ostatnio kupiłem Sigma 4,5/500 to ponad 3 kg.
    Dwa dni temu kupiłem aparat co jest dwa razy większy od np. Nikon D500. Kupiłem Fuji Instax WIDE 300.
    Z takim aparatem wygląda się poważnie.
    Teraz to, co młodsze pokolenie, to bardziej cherlawe
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  8. #8

    Domyślnie

    U mnie obecnie po przejściu na bezlustro mam ~pół kilo mniej w plecaku. Niby nic ale w robocie robię w sezonie wiosna-lato po kilka-kilkanaście kilometrów po lasach, bagnach i innych habaziach dzień w dzień (często w biegu). Czuje tą różnicę w plecach choć taki stary nie jestem. Poza tym mam miejsce na bardziej wygodne ułożenie innych rzeczy bo oprócz wagi trochę rozmiaru również odeszło.
    Z50 + Z DX 18-140 + Z DX 50-250 + V13 + T150-500 | D80 + N70-300 VR AF-S + T90

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez RMC Zobacz posta
    Z nudów mnie naszło takie pytanie

    Czytam forum i od dłuższego czasu (mam wrażenie) panuje narracja, że większy aparat to straszna tragedia obecnie. Przeszkadza większości te parę cm czy gram więcej. (...)

    No a jak Wy?
    Lumix GX9 z trzema-czterema obiektywami mieści mi się w torbie i z nim chodzę codziennie. Jakbym miał nosić coś większego, to już kwestia i wagi i tego gdzie to upchnąć. Wobec czego albo biorę małe albo nie biorę wcale.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PM.M Zobacz posta
    Lumix GX9 z trzema-czterema obiektywami mieści mi się w torbie i z nim chodzę codziennie. Jakbym miał nosić coś większego, to już kwestia i wagi i tego gdzie to upchnąć. Wobec czego albo biorę małe albo nie biorę wcale.
    pod warunkiem, że w TYM zestawie nie ma obiektywów sigmy, zwłaszcza 16mm
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pomoc potrzebna braciom mniejszym - tym razem koty.
    By KaleidoStar in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 19-07-2011, 15:42
  2. naswietlanie kliszy 100 na wiekszym/mniejszym iso
    By pietro in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 27-07-2007, 10:11
  3. Ostrzenie przy mniejszym swietle.
    By Anonymous in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 12-03-2005, 19:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •