Close

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 83
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    106

    Domyślnie Wybór małej (w miarę) lustrzanki analogowej.

    Witam ponownie.
    tytułem wstępu: MJU ii piękny aparat ale nie dla mnie, nic na siłę, jeśli coś przeszkadza, nie potrzeba się męczyć i po przemyśleniach zmieniam tok myślenia co do kompaktu, a dlaczego to opiszę.
    W tym tygodniu zamówiłem przez OLX Pentax ist, "przyszedł" wczoraj, wygląd piękny, lekki, nie widzać oznak zniszczeń, aż oko się cieszyło,szkoda, że w latach jak był produkowany to człowiek nie widział nawet na zdjęciach takich aparatów, jak wziąłem aparat do ręki to od razu przypadł mnie do gustu, wsadziłem baterie, poustawiałem, wsadziłem film, pierwsze testy w domu z balkonu, a tu klops, nie chce robić zdjęc, niby AF pracuje, ale zdjęć nie chce robi, zmieniałem położenie obiektywu do obiektów, o zrobił zdjęcie, gość mówił, iż nie używał go przez cztery lata, pomyślałem może styki zaśniedziały, jak to się mówi - narząc nie używany zanika - i tak kilkanaście razy, następne zdjęcie, ta przez godzinę, co się okazało, wadliwie działa AF, nie ostrzył poprawnie dlatego nie chciał robić zdjęć, zadwoniłem do sprzedawcy, opowiedziałem o wszystkim, nie miał pretensji, nawet go nie sprawdzał przed wystawieniem na OLX, ale bardzo miły gość i odesłałem paczkę do niego. Na OLX podałem, iż aparat jest uszkodzony i go odsyłam do sprzedawcy. olx przyjął zgłoszenie. Bedę pamiętał jak go miałem ręcach, aparat wspaniały, żal dupe ściska, że niesprawny. Dzwoniłem w między czasie do serwisów w Warszwie i Krakowie w celu naprawy - odpowiedź - nikt w Polsce takiej naprawy nie wykona.
    I teraz przechodząc do obecnego stanu, co do aparatu to musi mieć AF, preselekcje czasu i przysłony, manual, stosunkowo lekki i oczywiście automatykę, ale po takim zdarzeniu, czy istnieją analogi, które dzisiaj w serwisach naprawią, szukanie trwa nadal. Proszę o sugestie i porady - jaki wybór ?
    Ostatnio edytowane przez Wlodek ; 26-01-2023 o 09:49

  2. #2
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli lustrzanka analogowa, to Nikon F80.

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    106

    Domyślnie

    Dzięki - a obiektyw jaki 50/1,8 czy 50/1,4 ?

  5. #5

    Domyślnie

    A może 2/35
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  6. #6

    Domyślnie

    Jeżeli ma być spełniony warunek małości, to AF 1,8/50 (D albo bez D, w zasadzie obojętnie) najlepiej pasuje do takiej koncepcji.

    Ja się ośmielam ponownie zwrócić uwagę na niuans, który pozornie ma małe znaczenie, ale w danym konkretnym przypadku może mieć całkiem spore. Albo korzystanie z aparatu będzie przyjemnością, albo może się stać uciążliwe i szybko się odechce. Chodzi o komfort patrzenia przez wizjer w okularach. W Nikonach AF nie ma z tym absolutnie żadnego problemu dopiero w linii półprofesjonalnej F801/F801S/F90/F90X/F100. F801/801S mają gumową oprawkę wizjera, więc można mocno przyciskać oko w okularach bez strachu, że się porysują i praktycznie bez ograniczeń pola widzenia. W F90/90X jest tak samo. F100 ma regulację dioptrii, więc jest jeszcze lepiej. W niższych seriach jest tak sobie albo bardzo tak sobie.

    To jest jeden z powodów, pisałem już o tym przy okazji innych dyskusji, dlaczego pryncypialnie uważam, że wyżej wymienione lustrzanki Nikona z serii półprofesjonalnych, czyli w kolejnych generacjach zawsze z drugiej najwyższej półki zaraz po zawodowych jednocyfrowych F4-F5-F6 są najlepszym wyborem dla osoby, która obecnie chce robić zdjęcia lustrzanką AF na filmie małoobrazkowym. Inne powody, to szereg "profesjonalnych" funkcji przy zachowaniu w zasadzie intuicyjnej obsługi, sporo różnych akcesoriów pod indywidualne potrzeby i - last but not least - zasilanie zwykłymi paluszkami R6. Wszystkie oprócz F100 można dostać prawie za darmo, więc element ceny nie ma tutaj praktycznego znaczenia.

    Sęk jest w tym, że aparaty tych modeli nie sposób nazywać małymi, ani nawet względnie małymi. W najlepszym razie są średniej wielkości. Mnie problem nie dotyczył, okulary nosiłem wtedy tylko przeciwsłoneczne latem (nie musiałem zdejmować do robienia zdjęć moim F801S), ale pamiętam, że użytkownicy wielu amatorskich, ergo rzeczywiście małych lustrzanek skarżyli się, że pod tym względem nie jest im dobrze. Są dodatkowo nakładane gumowe muszle itp., ale trzeba mieć szczęście znaleźć pasujący model.

    Z kolejnych półek dla bardziej i mniej zaawansowanych amatorów brałbym obecnie pod uwagę chyba tylko F80 i starszego F601AF. W inne raczej bym nie wchodził jako zbyt niszowe. Gdy ktoś już jakiś aparat ma z dawnych czasów, dostaje w prezencie, albo kumpel mu oddaje za przysłowiową flaszkę, bo szkoda dobrego sprzętu leżącego bezużytecznie w szafie, to jest inna sprawa. Można wziąć każdy model i potem ewentualnie się martwić.

    Na innych systemach słabo się wyznaję, więc nie wypowiem się. Porównywalnych klas Canony, Minolty albo Pentaxy zapewne będą służyć nie gorzej od Nikonów. Oczywiście pod warunkiem, że będą sprawne technicznie. Teoretycznie można naprawiać wiele aparatów, ale często nie opłaca się tego robić, bo taniej jest kupić drugi egzemplarz.
    Ostatnio edytowane przez JacekB ; 26-01-2023 o 20:10

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    106

    Domyślnie

    Witam.
    MarkB - za Twoim przewodek (do narodu - humorystycznie) oraz JacekB - Wasze modły zostały wysłuchane - zakup dokonany - około 14 kupiłem F80 z obiektywem zoom o przysłonie 3,5, dlatego pytam o obiektywy, który lepszy, wydrukowałem i zblindowałem instrukcję do F80 po polsku, myślę, że w poniedziałem będzie u mnie.

  8. #8

    Domyślnie

    Lepszy jak lepszy. Nikkor AF 1,8/50 niezależnie od wersji zawsze miał znakomite notowania, gdy chodzi o optykę. Późniejsze warianty D mają trochę gorszą mechanikę niż te starsze. Bardziej "plastikową", if ju noł, łot aj min. W hobbystycznej praktyce nie ma to znaczenia. Drugi plus dodatni jest taki, że prawie nic nie kosztuje w porównaniu z innymi obiektywami i do dzisiaj można go kupić nowego w sklepie. Chyba nadal są produkowane, a przynajmniej jeszcze całkiem niedawno były. Po trzydziestu z hakiem latach od skonstruowania to dla mnie jest poważna rekomendacja, że ludzie wciąż go chcą kupować.

    Nikkory AF 1,4/50 też niby były uważane za dobre, ale trochę mniej. Nowszych wynalazków typu różnych G, AF-S itd. w ogóle bym nie dotykał. Wprawdzie F80 wiele z nich obsługuje bez ograniczeń, analogicznie jak F100, ale są one za duże i bez pierścienia przysłony, więc moim zdaniem szkoda pieniędzy w danym przypadku.

    Nie specjalizuję się w trzydziestkachpiątkach, ale wspomniany wyżej 2/35 w wersji AF-D również wydaje się być dobrym wyborem, gdy ktoś lubi tę ogniskową i chce mieć możliwie mały obiektyw.

    Na wypadek, gdybyś jednak chciał wziąć coś innego, warto przypomnieć sławną kenową tabelkę kompatybilności:
    https://www.kenrockwell.com/nikon/co...ility-lens.htm
    Ostatnio edytowane przez JacekB ; 26-01-2023 o 21:17

  9. #9

    Domyślnie

    28-70 f/3,5-4,5 jest niezły i wszechstronny, były wersje D i bez D.
    https://www.kenrockwell.com/nikon/287035af.htm
    Używam go czasem do D200 ale mam go przy kliszowcu
    Ostatnio edytowane przez jurkarol ; 26-01-2023 o 23:11

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2020
    Miasto
    Piotrków Tryb.
    Posty
    106

    Domyślnie

    Panowie - dzięki - zakupiony 50/1,8D, aparat i obiektyw będą u mnie w poniedziałek lub wtorek.

Strona 1 z 9 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Wybór lustrzanki
    By ptak in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 18-02-2015, 08:31
  2. wybór lustrzanki
    By meedzia in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 30-11-2013, 00:40
  3. wybór lustrzanki
    By igoras1997 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 05-01-2013, 12:33
  4. 2 w 1 statyw do lustrzanki i małej kamery
    By piotereks in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 20-02-2012, 11:50
  5. Wybór lustrzanki
    By Jessica in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 23-01-2009, 10:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •