Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 30
  1. #1

    Domyślnie Nikon Z30 - Z50 dla obiektywu nikkor 17-55 2.8 DX warto z tym pozostać?

    Cześć, po raz pierwszy na forum. Znalazłem dzisiaj to miejsce, wygląda przyjaźnie, wszystkich pozdrawiam

    Pytanie jak w temacie, trochę rozwinę. Przy chęci przesiadki na bardziej kompaktowy sprzęt, myślałem z początku o Z30, z myślą o noszeniu na wyprawach przy sobie z naleśnikowatym kitem 16-50. Jednym z powodów pozostania przy Nikonie jest właśnie starszy obiektyw, który chciałbym używać nadal dla ambitniejszych celów,a le i na uroczystościach w gorszych warunkach oświetleniowych, to wymaga zakupu FTZ. Czy warto zostawać przy tej 20 letniej konstrukcji szkła które waży 750 g. Body Z30 z kitem jest lżejsze od tego obiektywu. Zastanawiam się, czy po inwestycji nie będzie rozczarowania. Nie przekonuje mnie tez używanie obrotowego, bocznego ekranu, dlatego zacząłem bardziej myślec o Z50. Trzymanie aparatu z cięższym obiektywem ze sterczącym w bok ekranem przeczy trochę logice, ale dla kompaktowych rozmiarów i szkieł jestem za. Na horyzoncie pojawia się Sigma zmiennoogniskowa f2.8 z opcją makro, może wkrótce. Wtedy się okaże, ale to później.
    Łukasz

  2. #2

    Domyślnie

    Czy warto? Moim zdaniem nie, przy czym zastrzegam że nie miałem tego obiektywu, ponieważ ze względu na gabaryt i brak stabilizacji zwyczajnie mnie nie interesował. Zaleta obrotowego ekranu? Można obrócić obudową na zewnątrz i spokojnie kadrować przez wizjer

    Nie wyobrażam sobie ergonomii takiego zestawu, na dodatek przy kadrowaniu przez ekran bez statywu.

    Problem polega na tym, że w Nikonie nie widać na horyzoncie jasnego zooma do aps-c, ani Nikkora, ani innej firmy. Bardziej zaawansowani użytkownicy nie mają lekko, dosłownie i w przenośni

  3. #3

    Domyślnie

    Używam Z50 razem z 24-120/4 (czyli podobnym wagowo) przez FTZ i jest w porządku. Oczywiste że w takich zestawach obiektyw waży więcej i trzyma się całość za niego właśnie, ale ergonomicznie jest ok (Z50 ma głęboki chwyt). Podobnie jak w Twoich założeniach cięższego obiektywu używam do pracy i konkretnych zadań, natomiast na co dzień wystarcza mi naleśnik 16-50. Owszem, też liczę na pojawienie się w sprzedaży Sigmy 18-50, ale ona zastąpi u mnie w domyśle 16-50 a nie 24-120. W sumie jedyne co ryzykujesz, to dodatkowy koszt zakupu FTZ. Jak kupisz używany i później odsprzedasz, to wyjdziesz na zero.

  4. #4

    Domyślnie

    @Look_asz
    Uwaga nieco obok - Z30 do kadrowania (używania) wymaga wyświetlacza, a ten szybko zjada baterię.
    W zależności od "charakterystyki użytkownika" może to mieć duże znaczenie.
    Z50 można używać z samym wizjerem, co pozwoli na nieco więcej strzałów na jednym aku.
    Zresztą sam do Z50 bardziej się skłaniasz.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  5. #5

    Domyślnie

    W moim przypadku w Z50 korzystam głównie z wyświetlacza, ale wyłączam aparat w okresie bezczynności. Przy takim użytkowaniu jeden akumulator spokojnie wystarcza na ponad 600 zdjęć. Kadrowanie przez gibany ekranik jest po prostu wygodne.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Czy warto? Moim zdaniem nie, przy czym zastrzegam że nie miałem tego obiektywu, ponieważ ze względu na gabaryt i brak stabilizacji zwyczajnie mnie nie interesował. Zaleta obrotowego ekranu? Można obrócić obudową na zewnątrz i spokojnie kadrować przez wizjer

    Nie wyobrażam sobie ergonomii takiego zestawu, na dodatek przy kadrowaniu przez ekran bez statywu.

    Problem polega na tym, że w Nikonie nie widać na horyzoncie jasnego zooma do aps-c, ani Nikkora, ani innej firmy. Bardziej zaawansowani użytkownicy nie mają lekko, dosłownie i w przenośni
    Z zawieszonym na szyi Z50 z odchylonym ekranem da się kadrować bez statywu, a nie da się obrócić ekranu w Z30 i fotografować przez wizjer, bo go nie ma, traktował bym ten aparat jak większy kompakt, zresztą tak wygląda, w połączeniu ze wspomnianym obiektywem byłby niewygodny w użyciu. Sam aparat Z30 świetnie się trzyma, jest niewielki, bardzo solidny, a z małymi obiektywami jest świetnym kompaktem.

    Chcę "oszukać system" bo ten zoom 17-55 jest jasny . Stabilizacja w jasnym obiektywie to dodatkowy balast i gabaryt, ta skuteczna powinna być w korpusie, tego brakuje w aps-c Nikona.

    Co do jasnych obiektywów, może zoom sigmy do aps-c 18-50 2.8 dostanie bagnet Z, uszczelniony, makro https://poprostufotografuj.pl/sigma-...ego-obiektywu/

  7. #7

    Domyślnie

    Stabilizacja w obiektywie jest bardziej skuteczna.

  8. #8

    Domyślnie

    @Look_asz Tak, masz rację. Zapomniałem o braku wizjera w Z30

    Jak masz ten obiektyw i akceptujesz brak wygody, to ok. Jeśli natomiast liczysz na Sigmę na bagnet Z to obecnie nie ma jakichkolwiek przesłanek, że się pojawi. Pojawiają się jedynie takie luźne opowieści, jest nawet o tym wątek na forum. Nikoniarze czekają na Sigmę od lat, możesz dołączyć do klubu

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Look_asz Zobacz posta
    Przy chęci przesiadki na bardziej kompaktowy sprzęt
    Łukasz
    To zdanie stoi w sprzeczności z tytułem wątku. Dowolny bezlusterkowiec z tym obiektywem będzie większy niż lustrzanka. A do tego niesamowicie niewygodny.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  10. #10

    Domyślnie

    @Look_asz bardzo potrzebujesz eye-AF? Jeśli tak i Cię nie boli wyłożenie kasy to według mnie warto wybrać dowolny z tych korpusów, będziesz zadowolony (z szumów na wyższym ISO pewnie też, choć zupełnie nie mam pojęcia jakie matryce są montowane w niepełnoklatkowych nikonach). Jeśli nieszczególnie, to może jednak lepiej pomyśleć o lepszym korpusie z lustrem? Będzie pewniej taniej i ostatecznie lżej (obiektywy Z są duże, cięzkie i drogie, choć adekwatnie dobre optycznie).

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 11-08-2017, 20:26
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 12-05-2016, 12:16
  3. Telekonwerter dla obiektywu Nikon ED AF Nikkor 80-200 mm
    By Brest in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 18-05-2010, 14:17
  4. rozsuwanie obiektywu - nikon D90 i obiektyw Nikkor 18-200 VR
    By yorky in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 13-09-2009, 11:46
  5. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 28-01-2007, 20:03

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •