Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Jak skończyć przygodę z fotografią - poradnik

    Fejsbuk i youtube podrzuca mi ostatnio artykuły z gatunku jak zacząć swoją przygodę z fotografią. Natchniony przez sponsorowane posty, pomyślałem, że napiszę własny poradnik:

    Jak skończyć przygodę z fotografią - 5 porad na bazie własnych imaginacji.

    1. Zacznij dogłębniej poznawać swój sprzęt fotograficzny. Weż do ręki obiektywy i spróbuj pokręcić nimi mocniej niż dotychczas. Może pomoże Ci w tym otwieracz do słoików albo krótsze końce suwmiarki. Nie lękaj się - wnętrze obiektywu może skrywać wiele zaskakujących rzeczy.
    Zainteresuj się aparatem. W analogowych czasach łatwiej było wykonać rzecz, od której każdy początkujący zakończacz przygody z fotografią powinien zacząć: czyli wsadzić palec w migawkę. To niezapomniane przeżycie gdy delikatne blaszki muskają skórę, jest oczywiście dostępne obecnie, ale z wiadomych względów ograniczone tylko do opuszka - cały paluch nie wejdzie.
    Dotknij matrycy, pomuskaj i zatłuszcz dziewicze powierzchnie soczewek - to przyjemność dostępna dla nielicznych; ulubione zajęcie wszelkich naprawiaczy sprzętu, którym powierzamy swoje aparaty i obiektywy.
    Jeśli używasz lampy błyskowej, możesz doświadczyć jeszcze głębszych doznań. Po dostaniu się do wnętrza musisz zlokalizować kondensator, poczekać na naładowanie i delikatnie zewrzeć końcówki małą pęsetą. Uczucie podobne do małego orgazmu na koksie - podobno, bo nie narkotyzowałem się nigdy koksem.
    Rozbierz cały sprzęt na czynniki pierwsze; do każdej najmniejszej części - blaszki, śrubki i sprężynki. Rozsyp to wszystko na podłodze. Nadepnij delikatnie stopą, przysiądź potem gołą dupą, wytarzaj się w tym nagim ciałem. Nie zapomnij udokumentować całości w postaci krótkiego filmu - może w przyszłości uda ci się zrobić wyzwanie na tik-toku.
    Statywów nie niszcz. Można z nich zmontować fikuśne lampy do salonu.

    2. Ten krok - o ile mieszkasz w domku i masz kominek w salonie, będzie czystą przyjemnością; jeśli gnieździsz się w ciasnym mieszkaniu musisz pokombinować z własną wyobraźnią - koza, piecyk, blaszane wiadro? Weż wszystkie odbitki i wydruki jakie znajdziesz w domu, i wrzuć je do ognia. Nie stresuj się ekologią - prawdziwa sztuka wymaga poświęceń. Możesz oczywiście dorzucić negatywy o ile takie jeszcze masz, ale uważaj na stare błony po dziadku: z tymi trzeba jednak ostrożnie bo z błogiej przyjemności możesz doświadczyć horroru klasy B. Aczkolwiek jeśli lubisz ostre doznania i masz wykupione ubezpieczenie…?
    Dorzuć wszelkie albumy i inne wydawnictwa książkowe. Nie chodzi o to żeby pozbyć się własnych zdjęć a pokus wszelakich. Jeszcze ci przyjdzie do głowy zostać krytykiem, kuratorem czy innym fotograficznym działaczem.
    Karty pamięci rozbija się przyjemnie dużym młotkiem. Pękają fajnie i wydają przy tym miły dla uszu trzask. Dyski SSD możesz potraktować prądem. Stary kabel z obciętymi końcówkami podłączony do gniazdka będzie w sam raz. Wystarczy, że posmyrasz po stykach i powinno wystarczyć. Gorzej z HDD - po zniszczeniu elektroniki istnieje możliwość odzyskania danych z talerzy, ale jeśli pójdziesz do najbliższego marketu budowlanego i wyłuszczysz o co ci chodzi, miła obsługa na pewno poratuje cię jakąś dobrą radą. Słyszałem, że Makita robi dobry sprzęt.
    Z chmurą robisz tak: zakładasz na szybko jakiegoś maila z dziwnym adresem, na przykład hfjhfcnrcfhsercbyudhcdaery@cośtam. Przeklejasz go w miejsce starego, kopiujesz dla powtórzenia a nowe, podobnie brzmiące hasło do niego i do chmury - na przykład feyrcbycryacbyreuyrvcoyuerycv - wymazujesz z notatnika zaraz po wszystkich zmianach. Jeśli się postarasz i nie masz mega pamięci wzrokowej, po kilku próbach powinno się udać.

    3. Tutaj będzie różnie. W zależności jaką jesteś osobą i czy masz dużo przyjacielskiego wsparcia na mediach społecznościowych. W żadnym jednak przypadku nie śpiesz się, bo ludzie nabiorą podejrzeń i zaczną się do ciebie dobijać z ulotkami sprawdzonych klinik psychiatrycznych. Działaj powoli. Na początek przestań lajkować zdjęcia i posty innych. Podziałaj chwilę i po kilku tygodniach wyprowadź jakąś delikatną krytykę; znowu odczekaj i rzuć jakiś bardziej kąśliwy hejt. Po pół roku możesz puścić wodze fantazji i walić ostrzej. Zahaczać o wygląd, płeć, rasę, orientację seksualną itp. Będziesz widział jak krąg znajomych zacznie się lawinowo kurczyć. Na koniec fejsbuk i inne przyblokują ci konto, i społecznościówki będziesz miał z głowy. Pozostaje jeszcze problem spotkań na żywo, ale z tym nie mam za bardzo doświadczenia bo raczej nie wychodzę z domu. Wyobrażam sobie jednak, że skoro ludzie z zeszłego wieku na widok nielubianej osoby, potrafili przechodzić na drugą stronę, to jest to rzecz do opanowania. W przypadku gdy się nie uda, możesz zawsze udawać atak padaczki czy innego rodzaju omdlenie.

    4. Pozostaje jeszcze kwestia finansowa. Co z tego, że poradzisz sobie ze sprzętem, archiwum i fanami, jeśli będziesz miał kasę żeby zacząć wszystko od nowa? Zbudować kolekcję aparatów i super jasnych szkieł o artystycznym bokehu nie jest wcale trudno. Dzisiaj nie trzeba nawet wychodzić z domu do sklepu, wystarczy wejść w net gdzie producenci kuszą wszelkimi megacackami. Porada żeby rzucić robotę jest nie na miejscu, przecież jeść coś trzeba - tym bardziej, że kończysz z czymś co dotychczas było twoją najlepszą strawą. Może weź kredyt na nowe mieszkanie? Zacznij budować dom? Trochę cię to zajmie, no i przez 30 lat będziesz miał spokój, bo jeśli nawet znajdziesz dobrą robotę by mieć nadwyżkę na hobby, będziesz wracał do domu tak ******y, że o jakiejkolwiek radości z fotografowanie nie będzie mowy. Zostaje jeszcze wyjątek, że jesteś bogatym emerytem i dopiero na starość poczułaś/poczułeś, że fotografia to sposób na życie, na poznawanie nowych ludzi, odwiedzanie nowych miejsc… Cholera… Nie wiem co ci poradzić… Naprawdę nic ci w życiu więcej nie zostało???

    5. Ostatnia punkt to ekstremum dla osób, którym nie pomogły wcześniejsze porady: Rozejrzyj się wokoło, znajdź coś co wydaje cie się wystarczająco ostre i wsadź sobie głęboko w oko. Najpierw w lewe potem w prawe. Gdybyś nie miał niczego pod ręką możesz spróbować palcem, ale wydaje mi się, że to raczej mało delikatny i higieniczny sposób. Co prawda jakiś czas temu czytałem gdzieś o grupach niewidomych fotografów, ale jeśli udało ci się odpowiednio rozegrać punkt trzeci, nie powinieneś mieć już możliwości powrotu do fotografii.

  2. #2

    Domyślnie

    Intrygujące
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Keek Zobacz posta
    Fejsbuk i youtube podrzuca mi ostatnio artykuły z gatunku jak zacząć swoją przygodę z fotografią. Natchniony przez sponsorowane posty, pomyślałem, że napiszę własny poradnik:
    ...
    Zainteresuj się aparatem. W analogowych czasach łatwiej było wykonać rzecz, od której każdy początkujący zakończacz przygody z fotografią powinien zacząć: czyli wsadzić palec w migawkę. To niezapomniane przeżycie gdy delikatne blaszki muskają skórę, jest oczywiście dostępne obecnie, ale z wiadomych względów ograniczone tylko do opuszka - cały paluch nie wejdzie
    ...
    Hmmm... no można

    Parę lat temu drogą zakupu nabyłem Nikona D1. Cena była niska, adekwatna do wieku i stanu niewiadomego (czytaj - zepsuty tylko słabo tak napisać w ogłoszeniu ) Po włożeniu baterii okazało się, że urządzenie me, zdjęcia robi tylko 1/3 kadru jest czarna, tak po skosie. Patrzę sobie z mądrą miną, faktycznie w rogu matrycy leży coś takie czarne co ją przysłania. A gdyby tak wywalić to, odsunąć? Zdziwiony byłem, że się trzyma i wyleźć nie chce.
    Owo coś okazało się listkiem przesłony Mój zabieg aparatowi nie pomógł

    Żeby historia nie była tak smutna drugi D1, kupiony od jakiegoś sympatycznego włocha, jako dawca części do naprawy okazał się być sprawny w 100% i działa do tej pory. Ten pierwszy zaś mam jako ewentualny magazyn części na przyszłość.

  4. #4

  5. #5
    Sith Hospodar Impaler Awatar Dex
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Alpy Transylwańskie
    Posty
    5 176

    Domyślnie

    Co do punktu 5.

    Krecik nie musi nic wbijać i tak na trufle jedzie a ja wystarczy, że zdejmę okulary xD

  6. #6

    Domyślnie

    To dlatego od lat próbujemy opuszczać fotografię i nam nie wychodzi, bo zaczęliśmy od d... strony...
    • ZABAWA W RAWKI WEŹ UDZIAŁ!
    • D7500 + S10-20 F/3,5 + S18-35 F/1.8 + S17-50 + N50 1.8 G + N55-300 + Sg8 F/3.5 csII + PORST MC 135 + Meike tube set || Cokin P / Marumi magnetic || FotoPro x4i || Stroboss 36N, 60N, X2, X rec
    • RX100 III
    • Flickr Pstryk || strava || yt

  7. #7

    Domyślnie

    Jeszcze jeden punkt:

    #
    Nie znajduj sobie innego hobby. Nie i już. Będzie ci dobrze szło, zechcesz się pochwalić na forach poświęconych temu hobby. Będziesz musiał zrobić zdjęcia. A to już krok od powrotu do fotografowania.

    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  8. #8

    Domyślnie

    A propos kart pamięci: nic tam nie ma, nic, kawałek tworzywa, z którego można zrobić piasek. Zdjęcia siedzą gdzieś w czeluściach aparatu i żeby je dotknąć, trzeba aparat dokładnie rozebrać. Moje marzenie to dotknięcie gołego pliku RAW!

Podobne wątki

  1. [Poradnik] Fotografia krajobrazowa w czerni i bieli
    By Nemeth in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-03-2015, 16:39
  2. [Poradnik] Fotografia ruchu gwiazd
    By loki_p in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-04-2014, 11:12
  3. Poradnik fotografia lotnicza by hesja
    By hesja in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 72
    Ostatni post / autor: 09-04-2010, 17:03
  4. PORADNIK - FOTOGRAFIA STUDYJNA by BlingBling
    By BlingBling in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 25-04-2009, 10:32
  5. Jak zacząć przygodę z fotografią?
    By Tomek1973 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 07-06-2007, 20:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •