Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Jakim programem wyostrzyć zdjęcie ?

    Pobrałem wersję testową DxO dxo pure raw 2 i w porównaniu do Topaz DeNoise AI wydaje się dużo lepiej odszumia zdjęcia.

    Teraz pytanie czym wyostrzać ? wprawdzie mam Capture One, ale nie zawsze wydaje mi się to dobrym rozwiązaniem. Pobrałem Topaz Sharpen Ai i wydaje się trochę lepiej, ale ma tendencje do zbyt mocnego wyostrzania. Niestety w wersji trial jest tak duży znak wodny, że tak naprawdę trudno się to porównuje. Zastanawiam się również na przejście z C1 do Lightrooma i nie wiem czy systemowe ostrzenie tego programu radzi sobie dobrze.

  2. #2

    Domyślnie

    A nie możesz wyostrzać darmowym NXStudio?

  3. #3

    Domyślnie

    Percepcja zdjecia ("ostre/nieostre"), technika wyostrzania to dosc obszerny temat. Najlepiej wykonac zdjecie technicznie dobre pod kazdym wzgledem. Zaden z programow, takze zaden z tych, ktore wykorzystuja AI, nie dodaje nowych informacji do RAW-u. Porownywane sa znajdujace sie obok siebie pixele- zdjecie z 60 Mio-pixelowej matrycy bedzie lepiej wygladalo po wyostrzeniu, niz zdjecie z matrycy 20 Mio. Oba zdjecia beda podobnie wygladaly na ekraniku telefonu komorkowego. Ja uzywam PS i jest bardzo dobrze.
    I was expecting applause but I suppose stunned silence is equally appropriate... flickr

  4. #4
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    213

    Domyślnie

    Jeśli zdjęcie jest generalnie przyzwoicie ostre i chcesz to tylko poprawić to DxO Photolab i robi to lepiej niż stary LR6. Czy coś się poprawiło w nowym, abonamentowym LR, nie wiem.
    Jeśli oczekujesz cudów, bo zdjęcie jest np. poruszone to Topaz Sharpen albo Topaz AI, przy czym dotyczy to przede wszystkim postaci ludzi. W sumie tak teraz myślę, że nie testowałem tego na zwierzętach...
    edit. Topaz Sharpen ma różne tryby i suwaczki, można się nimi pobawić i czasem to coś daje, a czasem niewiele.
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    Dobre pytanie
    Posty
    156

    Domyślnie

    Wbudowanym w system MS paintem. Poważnie, jest męczący, ale efekty b. zadawalające.
    Jest jeszcze XnConvert - ale polecam starszą wersję gdzie masz pełną kontrolę nad obrazkiem.
    Mówimy o konwersji Tif - Jpg.
    W C1 problemem są dwa suwaki (nie pamiętam nazwy)- one powodują charakterystyczne dla tego oprogramowania `szlaczki` na widoku 100% . Będę w domu to podpowiem.
    PS
    A i przeca jest SNS-Resizer. Autor i wątek na forum.
    Ostatnio edytowane przez Tamitu ; 03-01-2023 o 16:53

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    A nie możesz wyostrzać darmowym NXStudio?
    NXStudio usunąłem, nie byłem z tego programu zadowolony.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez sufenta Zobacz posta
    Percepcja zdjecia ("ostre/nieostre"), technika wyostrzania to dosc obszerny temat. Najlepiej wykonac zdjecie technicznie dobre pod kazdym wzgledem. Zaden z programow, takze zaden z tych, ktore wykorzystuja AI, nie dodaje nowych informacji do RAW-u. Porownywane sa znajdujace sie obok siebie pixele- zdjecie z 60 Mio-pixelowej matrycy będzie lepiej wygladalo po wyostrzeniu, niz zdjecie z matrycy 20 Mio. Oba zdjecia beda podobnie wygladaly na ekraniku telefonu komorkowego. Ja uzywam PS i jest bardzo dobrze.
    Mam Nikona d750 i 24.3 Mpix porównywałem go z Sony a7R 4 który ma 61 megapikseli i oczywiście jest różnica, tylko w słabym świetle Sony mocno szumi. Zarówno zdjęcia przyrody, samolotów, krajobrazu tam gdzie światła brakuje to przetestowałem z programem do odszumiania Dxo Pure Raw 2 i wyostrzam dalej w Capture One na którym pracuje już kilka lat . To co zauważyłem np. w zdjęciach krajobrazowych gdzie używałem statywu i niskiego iso przy fotografowaniu na długich ogniskowych od 400 do 600mm i ciasnych kadrów z pofalowanymi polami jak na Ponidziu to albo niedoostrzenie lub przeostrzenie. To tak jakby w skrócie, bo wykluczam poruszenie przy porównaniu wielu zdjęć. Natomiast nie jest problemem z elementami stałymi i dużymi jak drzewo lub skały a dotyczy się trawy na polach. Myślałem, że mimo iż dzień był bezwietrzny raczej to musiało być poruszenie samej trawy, po następnych testach w wyższym iso w celu wyeliminowania poruszenia samej trawy i krótszego czasu naświetlania idealnie to nie wyszło. Próbowałem w C1 ostrzyc na różne sposoby i nie mogę znaleźć ideału. Jak nie wyostrzę i chciałbym zamieścić coś w internecie to zazwyczaj wydaje się to niezbyt ostre, albo w drugą stronę przeostrzone. Lightroom czy też Photoshopa nie używałem od bardzo dawna. Zdjęć w telefonie raczej nie oglądam tylko na dużym monitorze w domu, bo wiadomo na telefonie to wszystko wydaje się ostre.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez kipcior Zobacz posta
    Jeśli zdjęcie jest generalnie przyzwoicie ostre i chcesz to tylko poprawić to DxO Photolab i robi to lepiej niż stary LR6. Czy coś się poprawiło w nowym, abonamentowym LR, nie wiem.
    Jeśli oczekujesz cudów, bo zdjęcie jest np. poruszone to Topaz Sharpen albo Topaz AI, przy czym dotyczy to przede wszystkim postaci ludzi. W sumie tak teraz myślę, że nie testowałem tego na zwierzętach...
    edit. Topaz Sharpen ma różne tryby i suwaczki, można się nimi pobawić i czasem to coś daje, a czasem niewiele.
    Nie testowałem ostrzenia w DxO Photolab bo jeszcze go nie pobrałem do testów, aktualnie pracuje w Capture One. Ściągnąłem natomiast wersję testową DxO Pure RAW 2 i wydaje mi się, że oprócz odszumiania delikatnie również wyostrza zdjęcie. Zdjęcia nie były poruszone te które testowałem, raczej długa ogniskowa i w niektórych przypadkach zamglenia, opar i światło przed zachodem słońca.Pobrałem Topaz DeNoise Ai i Topaz Sharpen Ai niestety jestem zawiedziony. Trudno porównać programy Topaz jak na wersji testowej praktycznie na całości zdjęcia jest znak wodny. Zauważyłem również mocniejsze przyciemnianie zdjęcia i zmianę kolorów co w Dxo było prawie niezauważalne, choć Dxo rozjaśniał minimalnie zdjęcia. Tak jak piszesz Topaz ma możliwość porównania 4 opcji i ustawienia pod siebie suwakami tylko przez olbrzymi znak wodny trudno cokolwiek porównać. Próbowałem również odszumiania w DxO i ostrzenia w Topaz tylko tak jak wyżej wspomniałem ten znak wodny utrudnia porównanie, choć wydaje mi się w niektórych przypadkach wychodzi lepiej jak odszumianie i wyostrzanie tylko w programach Topaz jak i odszumianie w DxO i ostrzenie w Capture One, choć tu zależy od zdjęcia i warunków jakie panowały.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Tamitu Zobacz posta
    Wbudowanym w system MS paintem. Poważnie, jest męczący, ale efekty b. zadawalające.
    Jest jeszcze XnConvert - ale polecam starszą wersję gdzie masz pełną kontrolę nad obrazkiem.
    Mówimy o konwersji Tif - Jpg.
    W C1 problemem są dwa suwaki (nie pamiętam nazwy)- one powodują charakterystyczne dla tego oprogramowania `szlaczki` na widoku 100% . Będę w domu to podpowiem.
    PS
    A i przeca jest SNS-Resizer. Autor i wątek na forum.
    MS paint, to raczej odpada bo w wielu zdjęciach ostrze na wybranych elementach co daje mi Capture One, choć większości przypadków nie jestem do niego przekonany. Szlaczki o których piszesz następuje wtedy gdy zdjęcie jest zbyt mocno wyostrzone w C1, natomiast gdy próbuje to wyśrodkować zdjęcie wydaje się zbyt słabo wyostrzone.

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    Dobre pytanie
    Posty
    156

    Domyślnie

    A to wiem na jakim etapie obróbki fotografii jesteś. Też miałem takie małe dochodzenie do ostrości. Jaki program , czemu ten, a może inny jest lepszy. Skończysz na tym, że nic Ciebie nie zadowoli.
    Korzystaj z tego co masz, a jeśli robisz dobre zdjęcia to nawet niewyostrzone same się obronią.
    Taki etap fotograficznego rozwoju
    Powodzenia

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tamitu Zobacz posta
    A to wiem na jakim etapie obróbki fotografii jesteś. Też miałem takie małe dochodzenie do ostrości. Jaki program , czemu ten, a może inny jest lepszy. Skończysz na tym, że nic Ciebie nie zadowoli.
    Korzystaj z tego co masz, a jeśli robisz dobre zdjęcia to nawet niewyostrzone same się obronią.
    Taki etap fotograficznego rozwoju
    Powodzenia
    Nie Mogę się zgodzić z tym co napisałeś, gdyby tak było można zatrzymać się w jednym miejscu twierdząc że wszystko już osiągnęliśmy a tu trzeba się rozwijać próbować dalej coś zmieniać.
    Prosty przykład ze zdjęciami które trzeba odszumić. Można było zostawić temat i twierdzić, że i tak nic więcej nie zrobimy w Capture One czy Lightroomie, ale dzięki programom takim jak DxO patrzymy dzisiaj na zdjęcia ze starszych aparatów jak i z najnowszych zupełnie inaczej i myślę że tu może być podobnie i wyostrzaniem. W Capture One co mogłem to zastosowałem z lepszym lub gorszym efektem i nie jestem pierwszą osoba która twierdzi o słabym odszumianiu i takim sobie wyostrzaniu w Capture One.

  9. #9
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    Dobre pytanie
    Posty
    156

    Domyślnie

    To prawda, że oprogramowanie niesamowicie ewaluowało. Tylko że to są takie nasze domniemania.
    Trzeba by było załączyć jakiś obrazek z którego nie jesteś zadowolony w wyniku wyostrzania konkretnym programem. Mielibyśmy mianownik.
    A tak, nie mamy czego się podczepić i pozostaje czysto teoretyczna rozprawka. Każdy z nas inaczej odbiera i kolory i ostrość (kwestia karty graficznej, sterowników, przeglądarki , monitora i etc).
    Może coś podrzucisz, ludzie zaproponują , podpowiedzą i pogadają w temacie.

Podobne wątki

  1. Jakim programem przeglądacie zdjęcia?
    By Fafasha in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 12-10-2017, 06:17
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 02-08-2011, 20:50
  3. jakim programem jest to zrobione?
    By Kwiatek111 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16-06-2011, 20:51
  4. Prezentacja zdjec na DVD - jakim programem?
    By poisson5 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 30-01-2008, 22:49
  5. Jakim programem wypełnić IPTC NEF-a?
    By tojo in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 24-02-2007, 12:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •