Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 46
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez !AGresT Zobacz posta
    Lekkie statywy można dociążyć, podwieszając w reklamówce zebrane w pobliżu graty/kamienie.
    Moim zdaniem każdy statyw można i trzeba dociążyć podwieszając coś do niego. Tylko że ciężki i mocny statyw o nośności powiedzmy 15 KG można dociążyć podwieszając np. plecak który waży 10KG, albo tak jak piszesz torbę kamieni.
    Natomiast tych ultra lekkich składanych multi-segmentowych już tak nie obciążysz, bo ich wytrzymałość na to nie pozwoli. No bo jak tu dociążyć coś o wytrzymałości 3-4KG? Mam jakiś lekki Vanguard Alta z włókna węglowego modelu nie pamiętam, fajny statyw, ale założeniu czegoś cięższego autentycznie wyginają mu się nogi w tych cieńszych sekcjach.
    Tu jest właśnie ta różnica, nie tylko w samej wadze statywu, ale w wytrzymałości którą w związku z tą wagą oferuje.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    To nie jest dobra metoda - jedynym sensownym "dociążnikiem" byłby ciężarek przykręcany od dołu kolumny centralnej.
    Wszystko co w plecaku, torbie, powieszone na haku pod kolumną centralną także lata na wietrze, pogarszając tylko stabilność.
    Patrz Pan, zawsze podwieszałem plecak na tym haczyku na dole kolumny, widać źle robiłem (no ale nie wiało jakoś super).
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  2. #22

    Domyślnie

    Skoro statywy mus dociążać to pytanie do strzelających bez nich: czym dociążacie siebie? Wystarczy sałatka warzywna, serniczek czy może bardziej coś a la ćwiartka świniaczka?

  3. #23

    Domyślnie

    Beczułka zacnego trunku - po sesji rozgrzewa.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    ...Patrz Pan, zawsze podwieszałem plecak na tym haczyku na dole kolumny, widać źle robiłem (no ale nie wiało jakoś super).
    Albo statyw był stabilny bez podwieszania.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Skoro statywy mus dociążać to pytanie do strzelających bez nich: czym dociążacie siebie? Wystarczy sałatka warzywna, serniczek czy może bardziej coś a la ćwiartka świniaczka?
    Tylko fasola. Bardzo uniwersalna. Może zastąpić statyw, dociążyć też, zarówno statyw jak i fotografa. Dowód znajdziemy na ulicy dowolnego miasteczka w Meksyku w postaci konsumentów frijoles z nisko położonym środkiem ciężkości

  5. #25

    Domyślnie

    Ale to wtedy trzeba strzelać z biodra, by było stabilnie.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    ...mam trochę wątpliwości czy taki leki przenośny statyw jak o którym pisałem i od którego zaczęły się te całe rozważania (Manfrotto Traveller Small) potrafi utrzymać aparat nieruchomo przez 15 sekund....
    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Używam na wyjazdach Sirui T-005 (dość leciwy, alu, chyba dobrze pamiętam model). Poruszenia nie są problemem, da się robić nocne niebo z czasami typu 20-30s. Trzeba go tylko skręcić dobrze i tego pilnować, warto też mieć trochę niższy, bez najcieńszej sekcji i z krótszą kolumną...
    Z w/w Sirui, dane w EXIF'ach (30 sek jak najbardziej). Pstryki z wieczornych rowerowych powrotów z tyrlandii.





    Dwa poniższe lekkim zestawem Z-50 + 16-50:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WNZ_0443_las_1280.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	925,1 KB
ID:	68805

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WNZ_0448_night_bike_1280.jpg
Wyświetleń:	77
Rozmiar:	912,7 KB
ID:	68806

    Tutaj także Sirui, ale za to 50 mm f/1,4 i tylko 5 sekund. Zapewne można pójść z ISO do 1600 i odszumić, tyle iż użyty zestaw bez stabilizacji.
    Z wymienionymi wcześniej współczesnymi sprzętami może i by dało radę z ręki, z pewnej szczególnie.
    Tylko na FX musiało by być 75mm dla tego samego kąta.




    Czyli generalna odpowiedź na pytanie o statyw: a to zależy, jak leży.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  6. #26

    Domyślnie

    Szukałem w tej kwestii kompromisu. Kupiłem kiedyś lekki statyw, z założeniem, że będę dociążał. Waży to 1,35 kg bodajże, ale przy całkowitym rozłożeniu jest dość wiotki. Znalazłem duży, karbonowy. Waży 2 kg z głowicą i jest przy tym bardzo stabilny. Już nie kombinuję inaczej, tylko raczej z nim łażę. Za to, praktycznie nie zdarza mi się na nim nic wieszać.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cz4rnuch Zobacz posta
    Skoro statywy mus dociążać to pytanie do strzelających bez nich: czym dociążacie siebie? Wystarczy sałatka warzywna, serniczek czy może bardziej coś a la ćwiartka świniaczka?
    Ciężki dowcip - działa niezawodnie.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    To jest zrobione z ręki:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_5211.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	12,70 MB
ID:	68811
    Wyszło jako tako, ale tylko dlatego, że aparat zmodyfikowany i obiektyw jasny.

    Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach ciężar statywu vs. nośność to raczej problem wydumany a dyskusja tu się toczy, jakby każdy berlebacha drewnianego taszczył na spacer. Rozumiem ekstremalne wyprawy, wspinaczkę, gdzie okazji do rozłożenia nie będzie, ale kilogram - półtora na trekingu to chyba nie stanowi różnicy.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chemik74 Zobacz posta
    ...Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach ciężar statywu vs. nośność to raczej problem wydumany a dyskusja tu się toczy, jakby każdy berlebacha drewnianego taszczył na spacer...
    Szczególnie, iż owe sprzęta pozwalające na wysokie ISO i strzelanie z ręki to FuFu i jasne (ciężkie) szkło (szkła) - co raczej lekkie turystycznie nie jest.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chemik74 Zobacz posta

    Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach ciężar statywu vs. nośność to raczej problem wydumany a dyskusja tu się toczy, jakby każdy berlebacha drewnianego taszczył na spacer. Rozumiem ekstremalne wyprawy, wspinaczkę, gdzie okazji do rozłożenia nie będzie, ale kilogram - półtora na trekingu to chyba nie stanowi różnicy.
    Hmmm.... z praktyki piszesz? Bo ja mam dokładnie odwrotne wrażenia. Jeżeli wybieram się na szlak to staram się aby mój plecak nie ważył ponad 5KG Z czego powiedzmy 2KG waży aparat, reszta to sprzęt turystyczny typu lekka kurtka, koszula flanelowa, latarka, nóż, nóź, czekolada, itp. . Więc te ekstra półtora czy dwa kilo robi mi zdecydowaną różnicę, do tego statyw jest jednak nieporęczny i nie do każdego plecaka da się wygodnie przytroczyć.

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Szczególnie, iż owe sprzęta pozwalające na wysokie ISO i strzelanie z ręki to FuFu i jasne (ciężkie) szkło (szkła) - co raczej lekkie turystycznie nie jest.
    Pozwolę sobie się nie zgodzić. Z7 z 24-120f4 czy nawet 24-70 f2.8, lub A7R5 z 35-150 f2-f2.8 to moje obecne wycieczkowe zestawy - lekko i turystycznie jak najbardziej. W sumie każdy z tych zestawów waży tyle samo albo i mniej niż sam statyw. No i gabarytowo również wygodniej.

    EDIT. No i druga sprawa - wcale nie musi być f2.8, nie wiem skąd ten pomysł, no chyba że do zdjęć nocnych, ale takich robię poniżej 1% i generalnie kto chodzi w nocy po górach? Nie ja w każdym razie. Nikkor 24-120 f4 zdecydowanie mi wystarcza na wschody / zachody słońca z ręki nawet przymknięty do f5.6-f8. Tamrona f2-f2.8 kupiłem bardziej ze względu na to że jest dłuższy, i przy okazji tylko jaśniejszy bo zastępuje mi portretówkę co przekłada się na to że jeden obiektyw wystarczy na całe wakacje.

    Tak siak czy owak dzięki wszystkim za pomoc, wiele mi się wyjaśniło, i wychodzi na to że przy takich zdjęciach jakie robię lekki statyw turystyczny jest dla mnie zbędny i niewiele (albo nawet nic) nie tracę.
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 27-12-2022 o 22:19
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chemik74 Zobacz posta
    Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach ciężar statywu vs. nośność to raczej problem wydumany a dyskusja tu się toczy, jakby każdy berlebacha drewnianego taszczył na spacer. Rozumiem ekstremalne wyprawy, wspinaczkę, gdzie okazji do rozłożenia nie będzie, ale kilogram - półtora na trekingu to chyba nie stanowi różnicy.
    Półtora kilograma to jest dodatkowa butelka wody, która po dwunastu godzinach zredukuje się do 30 gramów.
    Statyw po całym dniu w górach, będzie ważył jakby trzy kilogramy.
    A w dodatku najbardziej boli świadomość, że znów nosiło się go bez potrzeby... Chodzę po górach dwadzieścia lat, wiem co piszę.
    Jeśli już miałbym coś brać, to dodatkowy obiektyw. Będzie dużo więcej pożytku.
    A tak poza marginesem, to wszystko zależy też od tego gdzie się chodzi, z kim się chodzi, ile ma się czasu na zdjęcia, itp. itd. Każdy musi sobie wypracować jakieś kompromisy. Sam.
    Ja statywu w góry i na spacery po mieście nie biorę. Wyleczyłem się.
    | tohu wawohu |

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pliki xmp - czy to konieczność?
    By uppersilesian in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 13-06-2015, 17:41
  2. Jaki sprzęt do fotografii podróżniczej
    By halihead in forum Turystyka fotograficzna
    Odpowiedzi: 81
    Ostatni post / autor: 27-01-2012, 12:09
  3. [ Krajobraz ] czy to jeszcze krajobraz ?
    By mirekvampirek in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 29-06-2011, 21:15
  4. Siła jednej fotografii
    By frostic in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 10-05-2010, 23:29
  5. Warsztaty fotografii podróżniczej
    By DrPsycho in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 16-07-2009, 16:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •