Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 46
  1. #11

    Domyślnie

    Ogólnie to zgadzam się z @m_a_g . Statyw zabieram w praktyce wyłącznie wtedy, kiedy planuję zdjęcia nocnego nieba, ewentualnie jakieś specjalne efekty czy warunki jak na zdjęciu @Wind Mill . No nie da się osiągnąć tak efektownego odbicia na wodzie z krótkim czasem (ewentualnie CPL pomoże), podobnie jak gwiazdki od lamp bez przymknięcia przysłony. Jeśli planuję takie zdjęcia, to pakuję mały statyw, ale generalnie robię to wyjątkowo. Tyle razy targałem statyw, którego nie wykorzystałem, że się z tego wyleczyłem

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    (....)
    Wiem, że dzisiejsze matryce pozwalają na bardzo dużo, przy wyciąganiu cieni, ale osobiście wolę mieć je jak najlepiej naświetlone od razu w aparacie.
    I to jest bardzo dobre podejscie.
    Jak najlepszy material wyjsciowy do obrobki lub czasem tylko kosmetyki.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    panowie, ale to już są specyficzne warunki i potrzeby użycia statywu, natomiast większość fotografii nie potrzebuje statywu, co do zdjęć o poranku czy wieczorem np w górach to można aparat położyć na plecaku albo kurtce, owszem aparat będzie na poziomie gruntu ale jakiś kamyk czy pieniek da się znaleźć w pobliżu i dobre zdjęcia da się zrobić,
    Zobacz ze sam proponujesz, zeby o cos oprzec aparat albo na czyms polozyc.
    Wolalbym jednak miec statyw niz szukac pienkow czy kamieni albo sie meczyc z plecakiem I jednak nie robic zdjecia z wymuszonej zabiej perspektywy.

    No i gdzie pieniek na grani lub szczycie
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  3. #13

    Domyślnie

    Chyba warto rozróżnić dwie sytuacje:
    1. Idę na cały dzień w góry, na szlak. Ruszam o świcie, kończę o zmierzchu. NIKT mnie nie zmusi do zabrania statywu. Jak byłem młody to nosiłem. Teraz absolutnie nie. Jeśli trzeba, można użyć np. torby, albo kamienia/skały. To samo dotyczy zwiedzania w czasie urlopu. Podsumowując - celem jest zwiedzanie/eksploracja a nie zdjęcia - statyw zostaje w domu.
    2. Idę na PLENER, żeby robić zdjęcia - wtedy, jeśli przypuszczam, że statyw się przyda, to go zabieram. Tyle w temacie.
    | tohu wawohu |

  4. #14

    Domyślnie

    Ja rezygnuję z noszenia statywu tylko, jeśli idę na rzeczywiście męczący trekking, albo obawiam się, że nie będę mógł gdzieś z nim wejść. No dobra, czasem jeszcze zdarza się, że wiem na pewno, że mi się nie przyda. Statystycznie, wydaje mi się jednak, że 7/10 razy statyw jest
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Do tego zdjęcia wieczorne / nocne - tak krajobraz jak i miasto...
    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    @Wind Mill
    @August68
    panowie, ale to już są specyficzne warunki i potrzeby użycia statywu, natomiast większość fotografii nie potrzebuje statywu...
    Ale ja się nie upieram, że większość sytuacji wymaga statywu, wprost napisałem o specyficznych warunkach.
    Nawet gdy statyw jest brany w podróż, to i tak większość czasu leżakuje na kwaterze.
    Ale lepiej go tam mieć, niż nie mieć.

    Edyta:
    Jeszcze a propos wspomnianego "współczesnego sprzętu" - w moich przykładach to pominąłem, jako iż nie dysponuję "14mm f2.8, 1/30s, Sony A7MK2" z przykładowego zdjęcia autora tematu.
    Wtedy optyka może się zmienić.
    Moje przykładowe zdjęcie to D5100 + S17-50. Wprawdzie obiektyw dysponuje 2,8, ale patrz niżej.
    Póki co nie schodzę poniżej (powyżej) f/8 - i to nie dla poprawy rozdzielczości obiektywu poprzez przymykanie, a dla GO i wyrównania ostrości w całej klatce.
    No i wcześniej wspomniane gwiazdki, na 2.8 chyba niełatwe.
    Ostatnio edytowane przez Wind Mill ; 27-12-2022 o 14:53
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  6. #16

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za wpisy, interesująco się czyta jak ludzie używają statywu i dlaczego, można się wiele dowiedzieć.
    Generalnie z moich doświadczeń i stylu fotografowania wynika dokładnie to co napisali @poste i @ToTom.
    Natomiast skoro już drążymy temat, to a propos zdjęcia (swoją drogą bardzo fajnego) które wstawił @Wind Mill, mam trochę wątpliwości czy taki leki przenośny statyw jak o którym pisałem i od którego zaczęły się te całe rozważania (Manfrotto Traveller Small) potrafi utrzymać aparat nieruchomo przez 15 sekund.
    Z moich doświadczeń do takich zdjęć potrzeba bardzo stabilnego, mocnego statywu, z dobrą głowicą, i jeszcze żeby go mocno dociążyć, bo przy tak długich czasach najmniejszy podmuch wiatru czy wibracje podłoża spowodują że zdjęcie będzie do kosza.
    Czyli lekki podróżniczy statyw tu się nie sprawdzi. A noszenie szlaku ciężkich lecz stabilnych statywów które z głowicą ważą prawie 3KG i do tego są dużo większe po złozeniu (3 segmenty zamiast 4-5) w celach turystycznych raczej odpada.
    Co innego kiedy ktoś idzie specjalnie robić zdjęcia, sam wtedy noszę 10KG sprzętu po lesie, ale nie o takie zastosowania mi chodzi, tylko o wyjście na szlak w celu turystycznym rano i powrót przed zachodem słońca...
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 27-12-2022 o 15:03
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    ...mam trochę wątpliwości czy taki leki przenośny statyw jak o którym pisałem i od którego zaczęły się te całe rozważania (Manfrotto Traveller Small) potrafi utrzymać aparat nieruchomo przez 15 sekund...
    A to zależy (od wiatru głównie). Waga (duża) sprzętu nawet pomaga, stabilizuje - pomijam wychodzenie z masą poza zakres wytrzymałości.
    Podróżne statywy mają zasadniczą wadę - wiotkie nogi, do tego niektóre typy (nie dogooglałem się jak jest ze wspomnianym Frotkiem) nie mają chowanej kolumny centralnej, można ją tylko odkręcić i zamiast niej przykręcić głowicę do trójnoga.
    Ów pionowy badyl dodatkowo pogarsza stabilność.

    Nie pamiętam na czym robiłem Żurawia - albo Genesis Base ABT Kit - stabilniejszy od podróżnych, ale jakość podstawowa albo nawet mógł to być jakiś Camrock z kolumna wysuwaną korbką, za 99 PLN.
    Ale nawet ten Camrock bez wysuwania kolumny był w miarę stabilny - nogi chyba dwu-sekcyjne.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  8. #18

    Domyślnie

    Lekkie statywy można dociążyć, podwieszając w reklamówce zebrane w pobliżu graty/kamienie.
    - Stary człowiek czytał dziecku Odyseję i ono w ogóle przestało mrugać oczami. A ty co opowiesz?
    - Przechodząca kobieta, która w deszczu złożyła parasol i zupełnie przemokła...

  9. #19

    Domyślnie

    Używam na wyjazdach Sirui T-005 (dość leciwy, alu, chyba dobrze pamiętam model). Poruszenia nie są problemem, da się robić nocne niebo z czasami typu 20-30s. Trzeba go tylko skręcić dobrze i tego pilnować, warto też mieć trochę niższy, bez najcieńszej sekcji i z krótszą kolumną. Lekki statyw jest oczywiście kompromisem i nie należy oczekiwać takiego komfortu robienia zdjęć jak z 5x cięższego kloca. Ale da się przy odrobinie cierpliwości, nagrodą jest mało do pakowania i noszenia.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez !AGresT Zobacz posta
    Lekkie statywy można dociążyć, podwieszając w reklamówce zebrane w pobliżu graty/kamienie.
    To nie jest dobra metoda - jedynym sensownym "dociążnikiem" byłby ciężarek przykręcany od dołu kolumny centralnej.
    Wszystko co w plecaku, torbie, powieszone na haku pod kolumną centralną także lata na wietrze, pogarszając tylko stabilność.

    Jeśli dociążać to tylko workiem z czymś sypkim i ważącym (piaskiem, ryżem, cokolwiek) położonym na aparacie.
    Gorzej, dla pionowych kadrów...
    I weź jeszcze tachaj ten ciężarek...
    Ostatnio edytowane przez Wind Mill ; 27-12-2022 o 15:28
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pliki xmp - czy to konieczność?
    By uppersilesian in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 13-06-2015, 17:41
  2. Jaki sprzęt do fotografii podróżniczej
    By halihead in forum Turystyka fotograficzna
    Odpowiedzi: 81
    Ostatni post / autor: 27-01-2012, 12:09
  3. [ Krajobraz ] czy to jeszcze krajobraz ?
    By mirekvampirek in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 29-06-2011, 21:15
  4. Siła jednej fotografii
    By frostic in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 10-05-2010, 23:29
  5. Warsztaty fotografii podróżniczej
    By DrPsycho in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 16-07-2009, 16:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •