Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Jak stwierdzić czy obiektyw będzie pasował do body NIKONA ?

    Hej,

    Chciałbym wymienić w NIKONIE D70s obiektyw na stałoogniskowy bo mam aktualnie zooma.
    Ale nie mogę znaleźć w internecie żadnego poradnika mówiącego jaki rodzaj obiektywów pasuje do mojego korpusu.
    Jak to zrozumieć, jak to sprawdzać ? Czy obiektyw NIKONA zawsze pasuje do NIKONA...

    Proszę o pomoc i będę niezmiernie wdzięczny.

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    213

    Domyślnie

    Jak pisze:
    AF-S to pasuje.
    AF-P to fizycznie pasuje ale nie zadziała
    Z - nie pasuje.
    No i każdy antyk w manualu działać będzie.
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

  3. #3

    Domyślnie

    Zasadniczo obiektyw Nikona zawsze pasuje do Nikona. No albo innej firmy z nikonowskim mocowaniem/bagnetem F.
    Ale sa wyjatki ograniczajace funkcjonalnosc.

    Np jak wymyslano D70s to jeszcze nie wymyslono obiektywow z silnikiem AF-P. Czyli mozesz zapiac taki obiektyw ale nie bedziesz mial autofocusa.
    D70s nie ma pomiaru swiatla ze starymi manulami, takze ekspozycja w trybie M tylko na czuja.

    Jest jeszcze jeden bardzo rzadki wyjatek, bardzo stare manuala z mocowaniem PRe Ai moga uszkodzic wiekszosc cyfrowych body. Ale raczej nei pytasz tu o bardzo stare manuale

    Przewijaj na dol i znajdz tabele, gdzie jest opisane jakis obiektyw ma jaka funkcjonalnosc z jakim body.
    Tu jest wszystko

    https://www.kenrockwell.com/nikon/co...ility-lens.htm

    Ogolnie to ze szkiel z AF mozesz podpiac kazde szklo na srubokret (AF-D) oraz AF-S i bedzies mial 100% zgodnosci.
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 21-12-2022 o 15:18
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KrynekMazowiecki Zobacz posta
    Hej,

    Chciałbym wymienić w NIKONIE D70s obiektyw na stałoogniskowy bo mam aktualnie zooma.
    Ale nie mogę znaleźć w internecie żadnego poradnika mówiącego jaki rodzaj obiektywów pasuje do mojego korpusu.
    Jak to zrozumieć, jak to sprawdzać ? Czy obiektyw NIKONA zawsze pasuje do NIKONA...

    Proszę o pomoc i będę niezmiernie wdzięczny.
    Tutaj inna rzecz jest ważna - odwrotnie - czyli czy każde szkło będzie współpracować z d70S. Na 99% wszystkie obiektywy, byle na bagnet "F" i o ile jest to np. AF-S. Powiedz jakiego szkła szukasz, a koledzy pewnie doradzą! Sam mam D70S, którego nigdy się nie pozbędę z uwagi na sentyment i wszystkie szkła jakie mam działają z nim bez problemu.

    Kolega powyżej zamieścił link, ale może jeszcze pomóc to:
    https://www.nikonusa.com/images/lear...lity-chart.pdf
    https://www.nikonimgsupport.com/na/N...leNo=000026574
    https://www.nikonians.org/reviews/ni...-compatibility
    Ostatnio edytowane przez antonio ; 21-12-2022 o 15:22
    Nikon, Nikkor, Sigma, Zenit, Helios, Elfo, Manftorro, Eizo i inne

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Zasadniczo obiektyw Nikona zawsze pasuje do Nikona.
    Ta? To podłącz szkło Ztkę do puszki Fki.
    No i słynny przypadek F3AF, jeśli dobrze oznaczenie pamiętam.

    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Np jak wymyslano D70s to jeszcze nie wymyslono obiektywow z silnikiem AF-P. Czyli mozesz zapiac taki obiektyw ale nie bedziesz mial autofocusa.
    Manual focusa też nie. Focus-by-wire. Jeśli puszka nie wspiera af-p, to nie zadziała.

    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Jest jeszcze jeden bardzo rzadki wyjatek, bardzo stare manuala z mocowaniem PRe Ai moga uszkodzic wiekszosc cyfrowych body. Ale raczej nei pytasz tu o bardzo stare manuale
    D70s nie ma tego pierścienia dookoła bagnetu. PreAi go nie uszkodzi.
    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Przewijaj na dol i znajdz tabele, gdzie jest opisane jakis obiektyw ma jaka funkcjonalnosc z jakim body.
    Tu jest wszystko

    https://www.kenrockwell.com/nikon/co...ility-lens.htm
    ?
    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    AF-S i bedzies mial 100% zgodnosci.
    Też nie. D70s nie spiera obiektywów z przesłoną elektromagnetyczną.
    Cytat Zamieszczone przez antonio Zobacz posta
    Na 99% wszystkie obiektywy, byle na bagnet "F" i o ile jest to np. AF-S.
    Oj, jednak mniej, niż te 99%. I będą też działały AF.


    Czyli najogólniej, potrzebne szkła AF/AF-I (choć tych raczej unikać)/AF-S.

    Odpadają AF-P i szkła z E po liczbie przysłony.
    Ostatnio edytowane przez OjTam ; 21-12-2022 o 15:43
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KrynekMazowiecki Zobacz posta
    Hej,

    Chciałbym wymienić w NIKONIE D70s obiektyw na stałoogniskowy bo mam aktualnie zooma.
    Ale nie mogę znaleźć w internecie żadnego poradnika mówiącego jaki rodzaj obiektywów pasuje do mojego korpusu.
    Jak to zrozumieć, jak to sprawdzać ? Czy obiektyw NIKONA zawsze pasuje do NIKONA...

    Proszę o pomoc i będę niezmiernie wdzięczny.
    https://www.nikonimgsupport.com/na/N...d=1&lang=en_SG
    W instrukcji masz taką tabelkę jak na stronie:
    https://www.nikonimgsupport.com/na/N...d=1&lang=en_SG

    Poza tym:
    https://www.nikonians.org/reviews/ni...-compatibility
    https://www.lensora.com/lensesfor.asp?camera=nikon-d70
    Ostatnio edytowane przez pawelp ; 21-12-2022 o 16:54

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Ta? To podłącz szkło Ztkę do puszki Fki.
    No to przeca napisalem na koncu jeszcze z nikonowskim mocowaniem/bagnetem F.




    D70s nie ma tego pierścienia dookoła bagnetu. PreAi go nie uszkodzi
    Oj, bylbym tu ostrozny jednak, tym bardziej ze tabela kompatybilnosci Kena Rockwella nie zaleca laczenia D70s z Pre-AI.

    ?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chuck norris.gif
Wyświetleń:	85
Rozmiar:	1,02 MB
ID:	68739


    Też nie. D70s nie spiera obiektywów z przesłoną elektromagnetyczną.
    Racja. Te obiektywy pojawily sie od 2016r, nie ma ich tak znowuz duzo. Odruchowo jakos przypasowalem starsze szkla do D70. Czyli pojdzie kazdy AF-S na 100%, oprocz tych z dopiskiem E na korpusie. Jak elektromagnetyczna przyslona.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  8. #8

    Domyślnie

    Super, dzięki wielkie za profesjonalne odpowiedzi. Powiem szczerze że na tą chwilę ta teoria mnie trochę przerasta, ale tego potrzebowałem.
    Ale patrząc po tabelach to AF-S, AF-I, AF, AF-D. Te oznaczenia dotyczą obiektywów, ich funkcjonalności. Czyli np. jeden ma silnik AF drugi np. nie ma itp. (?)
    Ale patrząc tak z czysto użytkowego punktu widzenia, to żebym w pełni automatycznie mógł ustawiać ostrość (guziczkiem), zmieniać przesłonę na body, to muszę mieć AF-S.

    Chciałbym wykorzystać ten aparat, bo w sumie mam już korpus i w miarę możliwość wspomóc go stosownym, jasnym obiektywem. Chciałbym mieś możliwość fotografować nim owady typu motyle. Nie wiem czy mogę sobie pozwolić na obiektyw o ogniskowej 100mm ze względów myślę finansowych, ale może minimum jakaś 50mm. Słyszałem, że można też zastosować coś w rodzaju pierścienia pośredniego, albo można odwracać obiektyw. Czy myślicie, że jest to jakieś rozwiązanie ? Jeśli macie jakąś sugestię co do obiektywu chętnie wysłucham.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KrynekMazowiecki Zobacz posta
    Ale patrząc tak z czysto użytkowego punktu widzenia, to żebym w pełni automatycznie mógł ustawiać ostrość (guziczkiem), zmieniać przesłonę na body, to muszę mieć AF-S.
    No nie
    Musisz meic obiektyw z autofokusem przede wszystkim i nie za nowy, bo te najnowsze juz nie sa komaptybine w pelni z D70s

    Dobrze podales zdanie wyzej. Musisz miec oznaczenie AF, AF-D lub AF-S ale bez takiej literki E w nazwie obiektywu bo to elektromagnetyczna przyslona, ktora d70s nie moze sterowac. Te obiektywy pojawily sie bodajze w 2016 roku dopiero. Wiec np mozesz odpalic test na optyczne.pl i zobaczyc date premiery, zawsze jakas wskazowka.
    AF-I to jakby rzadkosc jest.

    AF
    AF-D
    AF-S bez E w nazwie obiektywu,

    Np taki Nikkor AF-S, nie ma literki E w nazwie, bedzie w pelni kompatybilny.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (223).png
Wyświetleń:	61
Rozmiar:	142,0 KB
ID:	68746


    No albo taki, starsza konstrukcja. AF-D. literka D na koncu po liczbie przyslony. W pelni kompatybilny.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut ekranu (224).png
Wyświetleń:	59
Rozmiar:	241,4 KB
ID:	68747
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 22-12-2022 o 23:56
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KrynekMazowiecki Zobacz posta
    ...

    Chciałbym wykorzystać ten aparat, bo w sumie mam już korpus i w miarę możliwość wspomóc go stosownym, jasnym obiektywem. Chciałbym mieś możliwość fotografować nim owady typu motyle. Nie wiem czy mogę sobie pozwolić na obiektyw o ogniskowej 100mm ze względów myślę finansowych, ale może minimum jakaś 50mm. Słyszałem, że można też zastosować coś w rodzaju pierścienia pośredniego, albo można odwracać obiektyw. Czy myślicie, że jest to jakieś rozwiązanie ? Jeśli macie jakąś sugestię co do obiektywu chętnie wysłucham.
    Motyle to całkiem płochliwe stworzenia, więc obiektyw w okolicy 50 mm nadaje się tylko do porannych zdjęć (kiedy jeszcze nie latają), o ile nie ma się jakich nadprzyrodzonych zdolności zbliżania się do tych owadów. Dochodzi jeszcze skala odwzorowania obiektywu, z matrycą d70 potrzeba jednak coś bliżej 1:1, 1:2, czyli raczej makro. Tańsze Nikkory makro to 40/2.8 DX i 60/2.8, czasem można znaleźć Nikona 85 DX, Sigmę 70/2.8, Tokinę 100/2.8.

    Dylemat masz taki. Czy kupić jakąś 50 i do niej pierścienie pośrednie, czy jednak coś z wymienionych szkieł makro. Pierścienie przenoszące af też parę groszy kosztują. Przy czym warto sobie zdawać sprawę, że d70 to początki cyfry i osiągnięcie dobrych efektów w fotografii makro będzie wymagało dużego nakładu pracy i cierpliwości. Trudno będzie o detal na matrycy 6 Mpix, częste w makro wycinanie fragmentu zdjęcia raczej nie wchodzi w grę.

    Odwracanie obiektywu stosuje się najczęściej w celu uzyskania powiększeń powyżej 1:1, wymaga to najlepiej obiektywu w okolicach 24 mm, niezłego, trudno też przy takich skalach osiągnąć ciekawy efekt bez składania zdjęć w odpowiednim programie (hasło stackowanie).


    Pomysłem może być Nikkor 28-105 ze skalą odwzorowania 1:2 na 105 mm, co jest ok do większych owadów (b. tanio i łatwo kupić raczej nie będzie)
    https://www.kenrockwell.com/nikon/28105af.htm
    Drugi pomysł, zapomnij na razie o makro i porób trochę zdjęć tym co masz, natkniesz się na ograniczenia to będziesz kombinował.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. czy ten grip będzie pasował do d3000 ?
    By Wolves in forum Systemy zasilania aparatów
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19-07-2013, 18:27
  2. obiektyw Nikona do body Pentaxa
    By jacekni in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-07-2013, 01:55
  3. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-01-2012, 03:16
  4. Przejściówka - obiektyw pentacona do body Nikona
    By KaeF in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 24-05-2010, 23:20
  5. Czy będzie pasował obiektyw?
    By Paweł M in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 11-12-2004, 05:13

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •