Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie Upgrade sprzętu - jaki kierunek obrać?

    Na wstępie się przywitam, bo to pierwszy mój post na forum - także cześć wszystkim

    Chciałbym się poradzić, jaki kierunek obrać jeśli chodzi o zmianę sprzętu. Od kilku lat używam amatorsko Nikona D5300 i mam 2 niedrogie obiektywy Nikona (NIKON 50mm f/1.8G AF-S i NIKKOR 18-105mm f/3.5-5.6G). Niedawno stwierdziłem, że czas na dokupienie jakiegoś poważniejszego obiektywu, ale jednocześnie pomyślałem o wymianie aparatu. Nie byłem na bieżąco jeśli chodzi o sprzęt - po prostu nie miałem potrzeby śledzić nowinek, bo nie zamierzałem wymieniać swojego obecnego. I powiem szczerze, że teraz kiedy zacząłem się tym interesować, bezlusterkowce namieszały mi w głowie. Sam już nie wiem w jakim kierunku najrozsądniej pójść.

    Chciałbym się poradzić jaki aparat kupić - bezlusterkowca czy pełnoklatkową lustrzankę. Aspekty na których mi zależy:

    1. Najchętniej zachowałbym obecne obiektywy, ale nie jest to warunek konieczny. Jeśli miałbym mieć jakieś duże profity ze zrezygnowania z nich, to nie widzę problemu.
    2. Chciałbym go wykorzystywać (razem z obiektywami) przez parę ładnych lat i mieć pewność, że będę mógł bez problemu dokupić jakiś obiektyw. Czy wg. Was należy się martwić tym, że lustrzanki wypadają z rynku (o ile tak w ogóle jest!) i, że np. za kilka lat nie będą już powstawały do nich nowe obiektywy?

    Kilka dodatkowych pytań:
    a) Jeśli chciałbym zachować swoje obecne obiektywy, rozumiem, że będą one kompatybilne z pełną klatką? Czy są jakieś wady używania ich na takim aparacie?
    b) Z tego co widzę, rynek przejmują bezlusterkowce - jednak jakoś nie mam do nich przekonania + cena jest sporo wyższa. Również ceny obiektywów i ewentualnego serwisu są wyższe. Czy warto dopłacać, nadal będąc tylko amatorem i robiąc zdjęcia "dla siebie"?

    Jeśli chodzi o moje zdanie, to rozważam przejście np. na Nikona D780 lub pozostanie przy obecnym aparacie. Bezlusterkowca też biorę pod uwagę, jednak jak wspomniałem wcześniej - nie mam do nich przekonania i potrzebowałbym, żeby ktoś podał mi argumenty "za"
    A według Was, jaki kierunek warto obecnie obrać?

  2. #2

    Domyślnie

    Wyjście z posiadanego amatorskiego (i fajnego) zestawu to worek pieniędzy. Większy lub mniejszy.
    Nikkor 18-105 to nie jest obiektyw do FF. Niby można używać, tylko to jak uprawianie sprintów w klapkach.
    Nikkor 50/1.8 jest do FF, da się go używać.
    Najpierw policz pieniądze, potem się zastanów jaką chcesz optykę, potem wybierz korpus.
    Można mieć dosyć budżetowy zestaw FF kupując używanego D610 lub D750 (ważne jest to co fotografujesz). Do tego Nikkor 24-120/4 i Nikkor 85/1,8. I masz zupełnie akceptowalny zestaw FF, choć bez fajerwerków. IMO zmieścisz się w 6-7 kpln.
    Z bezluster - Z5 z 24-70/4 na początek - podobny budżet, nowsza technologia. Lub z 24-120/4 - to już okolice 10kpln, ale zestaw bardzo porządnej klasy amatorskiej i niezwykle uniwersalny.
    Pewnie koledzy podrzucą tez inne propozycje, np. od Sony.
    Z posta wynika, że mało poczytałeś, nadrób to. Lepiej wykorzystasz różne rady, które tu padną.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  3. #3

    Domyślnie

    Na pewno pomogłoby jakbyś napisał co fotografujesz/co zamierzasz fotografować i jaki masz budżet.
    Z50 + Z DX 18-140 + Z DX 50-250 + V13 + T150-500 | D80 + N70-300 VR AF-S + T90

  4. #4

    Domyślnie

    Ja swoją opinię wyraziłem w oparciu o dwie informacje:
    - opisałeś swój sprzęt, więc założyłem, że chcesz to samo, tylko lepiej (w FF) (uniwersalny zoom, jasna stałka - krótka portretówka)
    - skoro rozważasz D780, to masz do wydania okolice 7-8kpln
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #5

    Domyślnie

    Wybór między D780 i Z5 niełatwy. Za D780 przemawia przede wszystkim lepsze video, szczególnie w 4K, znacznie dłuższa praca na aku (około pięciokrotnie), LCD o lepszej rozdzielczości, więcej klatek/ sek. A za Z5 stabilizacja matrycy, mniejsza waga. Sprawdź też czy dasz radę z elektronicznym wizjerem, nie każdemu on się podoba.

  6. #6

    Domyślnie

    @Kamilox Tradycyjnie podpowiem zmianę systemu Sprzedaj to co masz, te obiektywy nie są jakieś kultowe i warte zachowania w kolekcji. Kup Sony A7III, kosztuje obecnie ~7k po cashbacku, niedawno przez chwilę było nawet trochę taniej . Sony w przeszłości robiło dobre ceny w drugiej połowie grudnia, trzeba obserwować bo za 6,5k może się udać. Dostajesz aparat na poziomie Z6 czy nawet bardziej Z6II. Dobry obiektyw kosztuje taniej niż u konkurencji, bo masz Sigmy i Tamrony. Generalnie Tamron 28-75/2.8 lub Sigma 28-70/2.8 to liga zbliżona do systemowych 24-70/2.8 (tak, węższe) za mniej niż połowę ceny. Oczywiście na początek możesz zacząć z kitem, popatrz na Sony 28-60/4-5.6. Jeśli chodzi o stałki to można śmiało zaczynać od Samyangów.

    Generalnie to popatrz jakie chciałbyś obiektywy, ile kosztują i dobierz do tego system. Canon też ma teraz fajne zabawki, ale nie siedzę w temacie. Jak chcesz zostać z lustrem to moim zdaniem zdecydowanie sesnsowniej jest szukać teraz używanego sprzętu.

  7. #7

    Domyślnie

    Na Z6II teraz też jest niezły rabat - z 24-70 można kupić za nieco powyżej 10 K: https://www.cyfrowe.pl/aparat-cyfrow...m-f-4-s-p.html

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Wyjście z posiadanego amatorskiego (i fajnego) zestawu to worek pieniędzy. Większy lub mniejszy
    Tak, zdaję sobię z tego sprawę

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Można mieć dosyć budżetowy zestaw FF kupując używanego D610 lub D750 (ważne jest to co fotografujesz). Do tego Nikkor 24-120/4 i Nikkor 85/1,8. I masz zupełnie akceptowalny zestaw FF, choć bez fajerwerków. IMO zmieścisz się w 6-7 kpln.
    W sumie nie wspomniałem, ale rozważam tylko nowy sprzęt.

    Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Z posta wynika, że mało poczytałeś, nadrób to. Lepiej wykorzystasz różne rady, które tu padną.
    Jakieś sugestie co i gdzie?

    Cytat Zamieszczone przez Behaviour Zobacz posta
    Na pewno pomogłoby jakbyś napisał co fotografujesz/co zamierzasz fotografować i jaki masz budżet.
    Czasem robię jakiś reportaż, czasem portret. Trochę interesuje mnie makro i chciałbym trochę pójść również w tym kierunku.

    Budżet? To zależy. Wiadomo, że chciałoby się wydać jak najmniej. Ale jeśli mam przesiadać się na bezlusterkowca to wolę kupić coś lepszego i mieć to na lata (nie jestem typem gościa, który zmienia aparat co każdą premierę). Nawet jeśli miałbym wydać powiedzmy 12k. Absolutnie topowe aparaty za 30k nie wchodzą w grę - to już dla mnie przesada

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    @Kamilox Tradycyjnie podpowiem zmianę systemu Sprzedaj to co masz, te obiektywy nie są jakieś kultowe i warte zachowania w kolekcji. Kup Sony A7III, kosztuje obecnie ~7k po cashbacku, niedawno przez chwilę było nawet trochę taniej . Sony w przeszłości robiło dobre ceny w drugiej połowie grudnia, trzeba obserwować bo za 6,5k może się udać. Dostajesz aparat na poziomie Z6 czy nawet bardziej Z6II. Dobry obiektyw kosztuje taniej niż u konkurencji, bo masz Sigmy i Tamrony. Generalnie Tamron 28-75/2.8 lub Sigma 28-70/2.8 to liga zbliżona do systemowych 24-70/2.8 (tak, węższe) za mniej niż połowę ceny. Oczywiście na początek możesz zacząć z kitem, popatrz na Sony 28-60/4-5.6. Jeśli chodzi o stałki to można śmiało zaczynać od Samyangów.

    Generalnie to popatrz jakie chciałbyś obiektywy, ile kosztują i dobierz do tego system. Canon też ma teraz fajne zabawki, ale nie siedzę w temacie. Jak chcesz zostać z lustrem to moim zdaniem zdecydowanie sesnsowniej jest szukać teraz używanego sprzętu.
    Właśnie takiej odpowiedzi się "obawiałem" (że przekonam się do zmiany na mirrorless)

    Czytając Wasze wypowiedzi, info na różnych portalach i oglądając recencje na YT, stwierdziłem, że albo zostanę przy obecnym Nikonie i po prostu dokupię jakieś obiektywy, albo przejdę na bezlusterkowca. Za drugą opcją przemawia fakt, że i tak prędzej czy później będzie mnie to czekać. I wtedy szkoda będzie mi pieniędzy wydanych na obiektywy do obecnego body.

    Do głowy przychodzą mi trzy modele: Z7 II vs Z6 II vs Sony A7R III - co myślicie?

  9. #9

    Domyślnie

    Każdy z tych aparatów jest bardzo dobry. Jak wspominałem, kupujesz system, skoncentruj się na obiektywach.

    O Z-tkach powiedzą inni, natomiast co do A7RIII to genialna matryca. Mam od prawie 3 lat poprzednika, czyli A7RII. Niewiele mi w nim brakuje, a to co kuleje poprawiono w następcy. Super rozdzielczość, możliwości cropowania, przyjemność w obróbce. Btw, model niedawno nawet trochę odświeżono, zwróć uwagę na A na końcu nazwy.

    Wracając do ceny, A7RIII w Black F. był za 8,5k i to jest świetna cena za ten model. Przy cenie powyżej 10k chyba bym polował na A7IV. Z trzeciej strony, jak wydasz za dużo na body, będzie pewnie gorzej ze szklarnią.

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli rozważasz kupno Z7 II, to go bierz, bo: więcej MP niż w Sony A7 (bardzo przydaje się w makro) i podobna obsługa jak w Nikonach DSLR (inaczej niż w Sony).

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Upgrade sprzętu amatora - pomoc i sugestie
    By Dyra in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19-03-2017, 21:28
  2. Jaki kierunek inwestycji? Długie TELE + VR
    By MilekS in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 15-09-2013, 20:04
  3. Jaki kierunek? (pejzaż)
    By KuLeR in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 15-06-2010, 10:53
  4. Amortyzacja sprzętu foto - w jaki sposób
    By JAP in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 16:36
  5. [ Krajobraz ] Czy to ten kierunek?
    By PABLOOK in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25-10-2009, 10:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •