Decyzja podjęta, obiektyw kupiony - kupiłem starszą wersję AF-S 400mm f/2.8 G ED VR, w zasadzie nowy egzemplarz nigdy nie używany.
Bardzo mi pomogliście z wyborem to podzielę się z Wami tym co wpłynęło na moją decyzję.
Paradoksalnie jest to waga wersji Z... Pomimo tego że nowsza konstrukcja jest dużo lżejsza od lustrzankowej wersji G, to i tak jest 3KG na sam obiektyw.
Z doświadczenia wiem że nie jestem w stanie używać tak ciężkich obiektywów z ręki przez dłuższy okres czasu. Tak, wiem że jest znakomity VR, ale to nie o to chodzi, ludzie którzy fotografują przyrodę pewnie od razu wiedza co napiszę - chodzi o wygodne trzymanie aparatu przy oku przez dłuższy okres czasu kiedy czeka się na zwierzaki w czatowni.
Najcięższym obiektywem którego w miarę wygodnie używa mi się bez statywu jest Sony FE 200-600, który waży 2.1KG i i to jest już i tak trochę za dużo, do tego inne wyważenie.
Tak więc skoro i tak będę używał ten obiektyw na statywie z gimbalem, a obiektyw w wersji G z tego co czytam i tu mi koledzy pisali na forum jest doskonały optycznie jak i AF działa bardzo dobrze, nie widzę sensu zakupu wersji Z za dodatkowe $10,000.
Zdecydowanie wolę te środki przeznaczyć na Nikkora Z 800 f6.3 PF który ze swoją małą wagą i dużą ogniskową jest idealny do fotografii z podchodu bez statywu, i może jeszcze jedno body Z9.