Close

Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy ... 456
Pokaż wyniki od 51 do 53 z 53
  1. #51

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o AF, tylko same prawa optyki. Usunięcie szklanego filtru, jest równoważne z cofnięciem matrycy. Wydaje się to sprzeczne z powszechnym osądem, bo przecież wprowadzenie kawałka szyby nic nie zmienia w obrazie. Przesuwa jednak płaszczyznę ostrości, bo w szkle światło rozchodzi się wolniej (czyli inaczej się załamuje).
    Jeśli obiektyw nie ma zapasu na skali, to może nie wyostrzyć na nieskończoność.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  2. #52

    Domyślnie

    Masz w 100% rację.
    Może nie wyostrzyć na nieskończoność na pełnym otworze. Ale po odpowiednim przymknięciu przysłony osiąga się zadowalający efekt.
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  3. #53
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Tu nie chodzi o AF, tylko same prawa optyki. Usunięcie szklanego filtru, jest równoważne z cofnięciem matrycy. Wydaje się to sprzeczne z powszechnym osądem, bo przecież wprowadzenie kawałka szyby nic nie zmienia w obrazie. Przesuwa jednak płaszczyznę ostrości, bo w szkle światło rozchodzi się wolniej (czyli inaczej się załamuje).
    Jeśli obiektyw nie ma zapasu na skali, to może nie wyostrzyć na nieskończoność.
    Potwierdzam, czytałem na ten temat. Zarzucałem optycznym, że nie testują wszystkich szkieł, wszystkich producentów przez przejściówki na jednym modelu body. Dajmy na to na Nikonie Z7. Oni argumentowali tego niedokładnością przejściówek (przesunięcie osi optycznej itp). która by to upośledzała szkła z innych systemów. Sam drążyłem temat i okazało się to o czym pisze Tomek. Że na każdej matrycy leży różnej grubości warstwa dodatkowych elementów (powiedzmy że szkła, ale szkło to nie jedyne co jest na matrycy). Dalej wynikało, że producent systemu uwzględnia to w projektowanej optyce. O ile pamiętam to Olympus miał grubaśne szkło, inni róznie. Z tego wniosek, że ta sama dajmy na to Sigma może mieć różną ostrość w różnych systemach. No chyba, że uwzględnia to zmieniając minimalnie dystans swoich szkieł w stosunku do bagnetu danego systemu. Skoro tak, to faktycznie szkła, przeznaczone do innych systemów zamontowane przez przejściówki na innym systemie będą miały gorszą ostrość. No chyba, że producenci przejściówek to uwzględnią. Nikt o tym nie pisze, albo nie znalazłem takich informacji. To, że producenci przejściówek o tym nie piszą to mnie nie dziwi. Ale dajmy na to Sigma też chyba nigdzie o tym nie informuje. Jedyny sposób to wziąć trzy Sigmy Art 135/1.8 (bo rekordowo ostra), jedną na bagnet Nikona, drugą na Sony, trzecią na Canona, z przejściówkami i zobaczyć czy będą miały takie samo MTF na body np Nikona Z7. Niestety minimalne różnice mogą być spowodowane też różnicami w egz Sigm. Albo bez aparatu, po prostu pomierzyć z dokładnością do ułamka milimetra odstęp soczewek ustawionych tak samo, np na nieskończoność) od bagnetu obiektywu.
    To nie jest prosty temat
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy ... 456

Podobne wątki

  1. Pręt aluminiowy statywowy
    By manfred in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 06-10-2021, 16:01
  2. Flex do bagnetu N 200-500
    By wawrzyn in forum Serwis
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 25-04-2021, 23:41
  3. [ Krajobraz ] [Dron] Z lotu plastikowego ptaka
    By morzon in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 106
    Ostatni post / autor: 19-04-2020, 10:14
  4. Kiev 88 zmiana bagnetu
    By wookciey in forum Aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-03-2013, 00:09
  5. Jak wygładzić skórę i nie zrobić plastikowego potwora
    By nimnull in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 28-07-2012, 00:28

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •