Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie Lampy błyskowe dla osób wielosystemowych (Godox V1-C / V1-N / V1-S + Godox XProC TTL)

    Jakiś czas temu prosiłem tu na forum o pomoc w doborze lampy do Nikona.
    Tymczasem kupiłem coś zupełnie innego (Godox V1) i jestem zadowolony, więc chciałem się podzielić wrażeniami.

    Wczoraj przyszła paczka z Amazon'u, była okazja trochę pobawić, Godox'ami, i wniosek jest taki: to najepsze lampy jakie kiedykolwiek używałem.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2215.jpeg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	2,32 MB
ID:	67982


    Po pierwsze: lampy działają bez problemu w trybie TTL na bezlusterkowcach. -Testowałem na Nikon, Sony i Canon.

    Po drugie; TTL wreszcie działa poprawnie! Do tej pory jedyną lampą która poprawnie działała mi na bezlusterkowcu w trybie TTL była Sony HVLF60RM. Tylko że ta systemowa lampa Sony kosztuje tyle ile trzy Godox'y V1 + wyzwalacze bezprzewodowe i działa wyłącznie na aparatach Sony. Moje lampy od Canona (Yongnuo ale także systemowy Speedlite 480EX) zakupione w erze lustrzanek, po przejściu na bezlustra w trybie TTL dawał obraz tak gdzieś o 2EV za ciemny.

    Po trzecie: wreszcie ktoś pomyślał i zrobił lampy które można używać w wielu systemach. Ja moje 3 lampy kupiłem w wersji Nikon, ale to tylko dlatego że nie miałem wcześniej żadnej lampy do Nikona, a do Sony i Canona mam, no i najwięcej sprzętu mam w Nikonie. Ale to bez znaczenia, chyba że ktoś chce koniecznie używać lampy na aparacie, czego ja w ogóle nie robię. Zamiast tego kupiłem 3 wyzwalacze GodoxXPpro, w cenie $60 od sztuki. I tyle. W zależności od tego jakiego systemu używam, zakładam wyzwalacz na aparat i wszystko działa bez konieczności robienia czegokolwiek z lampami. W sumie nie ma co się dziwić że coś takiego zrobił producent niezależny, bo przecież producentom takim jak Sony, Canon czy Nikon zupełnie na tym nie zależy, a wręcz przeciwnie.

    Po czwarte: cena. $210 od lampy to ułamek tego ile kosztują lampy systemowe. W zasadzie cały ten komplet 3 lamp i wyzwalaczy kosztował mnie tyle ile jedna lampa do Sony.

    Po piąte: moc lampy i kształt palnika. Nie wiem czy okrągły palnik daje takie cudowne efekty jak piszą w sieci, ale na pewno nie gorsze niż zwykły. Do tego Godox V1 są naprawdę moce i jedna lampa bez problemu pozwoliła mi oświetlić cały pokój 40m2 przy odbiciu o sufit.

    Nie wiem jak będzie z trwałością tych lamp, ale pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  2. #2

    Domyślnie

    30 lat temu Metz zrobił lampy wielosystemowe. Zmieniało się tylko "stopki" w których zaszyta była dodatkowa "elektronika"
    Ale te lampy nie bardzo działały bezprzewodowo (wyzwalane głównie na błysk o ile pamiętam)
    Ale fajnie że opisałeś że działa to ok na sony

    Może w końcu kupię coś błyskowego po wielu latach

  3. #3

    Domyślnie

    @m_a_g idźmy dalej. Na tym samym systemie masz lampy studyjne od 200-2400Ws i plenerowe z własnym aku, TTLem, HSS od 100-1200Ws.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  4. #4

    Domyślnie

    same lampy są dedykowane do któregoś z systemów? Ale pracują na osobnych podstawkach" i sterowane sterownikiem dedykowanym do sony?

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    M_a_g to nie lampy są takie świetne (są dobre, nie przeczę) , tylko Nikon ma najlepszy system błysku.
    Nikon to generalnie najbardziej niedoceniany system. Czym więcej pomagam innym ludziom w walce z ich sprzętem tym bardziej się dziwię dlaczego oni nie wybrali Nikona.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    same lampy są dedykowane do któregoś z systemów? Ale pracują na osobnych podstawkach" i sterowane sterownikiem dedykowanym do sony?
    Lampy masz do różnych systemów, z odpowiednimi stopkami. Jak chcesz je międzysystemowo używać, to lampka w tryb odbiornika, nadajnik (albo i lampa, bo też mogą jako sterowniki robić) systemowy i jechane.
    Miałeś lampy Quadralite z tego co kojarzę, to to samo co Godox, tylko naklejka inna.
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    M_a_g to nie lampy są takie świetne (są dobre, nie przeczę) , tylko Nikon ma najlepszy system błysku.
    Nikon to generalnie najbardziej niedoceniany system. Czym więcej pomagam innym ludziom w walce z ich sprzętem tym bardziej się dziwię dlaczego oni nie wybrali Nikona.
    Tylko co system Godoxa ma wspólnego z systemem błysku Nikona? Oprócz tego, że Navigator działa jako "podróbka" sterownika?
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #7

    Domyślnie

    Mam V1, używam ciągle, chwalę sobie. Mam też ten dodatkowy zestaw akcesoriów do V1 (snoot, gridy, wrota, filtry, mini-flaga) – i gorąco polecam.
    Okrągły kształt głowicy V1 skusił mniej mniej – bardziej przekonała mnie wymienna bateria litowa, która na jednym ładowaniu wytrzymuje tyle, co kilka kompletów czarnych paluszków Eneloop. Zrobiłem porównani V1 z moim Metzem 48 AF-1 (z klasycznym prostokątnym dyfuzorem i stopką pod Nikona, podobna LP). Wyszło mi, że bez dodatkowego rozproszenia światło z obu lamp jest takie samo (czyli ostre). I tak potrzebny jest odpowiedni modyfikator.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Nikon ma najlepszy system błysku.
    Nikon to generalnie najbardziej niedoceniany system. Czym więcej pomagam innym ludziom w walce z ich sprzętem tym bardziej się dziwię dlaczego oni nie wybrali Nikona.
    No ale Nikon Creative Lighting System (CLS) nie jest radiowy, tylko optyczny, czyli polega na sterowaniu lamp za pomocą błysku sterującego, i do tego wszystkie lampy muszą być nikonowskie (= kilka razy droższe od odpowiedników np. od Godoxa), natomiast w systemie radiowym Godox marka aparatu nie ma znaczenia, marka/mocowanie lamp w sumie też nie, sterowanie jest radiowe (na odległość nawet 100m, choćby w pełnym słońcu albo z lampami, które są daleko za oknem / „za winklem” i nie mogą fizycznie „zobaczyć" błysku sterującego). No i można używać (w trybie M lub TTL) lampy najróżniejszych producentów, także studyjne - lampy Godoxa mają wbudowany odbiornik, a innym podpina się odbiornik zewnętrzny (kosztujący chyba 30 euro) w wersji dostosowanej do danej lampy (mocowanie Canon., Nikon, Sony, gniazdo PC itd.)
    Funkcjonalnie systemowi Godoxa nie brakuje nic, co ma Nikon Creative Lighting System (CLS). Nawet ma więcej – np. 5 grup zamiast 3. Zaletą jest też to, że tylko kontroler/nadajnik wpięty w sanki aparatu musi być zgodny z danym aparatem - żeby komunikować się za pomocą styków w stopce. Np. do Nikona D750 albo któregoś z moich zabytków 6x6 czy 6x9 wpinam kontroler radiowy Godox w wersji pod Nikona, na nim ustawiam parametry (rzecz jasna jeśli aparat jest manualnym analogiem, to tylko w trybie Manual) i odpalam radiowo moje V1, studyjne Godox 300MS i dwa zupełnie inne flesze (Metz i "no-name). Jeśli powiedzmy kupię jakiś aparat Canona czy Sony, to wystarczy dokupić do całego systemu odpowiedni nadajnik.
    Ostatnio edytowane przez Pawel_M ; 22-11-2022 o 00:01
    D750 + D90 + analogi (m.in. F100, BX20, kilka aparatów średnio- i wielkoformatowych)

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Nikon jak dla mnie traktuje segment systemowych lamp błyskowych cokolwiek po macoszemu, najnowsza lampa jaka jest jeszcze z ery lustrzanek, trochę szkoda.
    Po Nikon SB5000 nie wypuścili nic nowszego/lepszego, ale w sumie ta lampa ma wszystko, także komunikacje radiową.
    Nikon i Profoto ogłosili współpracę i całkiem możliwe, że nastepne lampy nikonowskie to będą lampy Profoto.
    Tak przy okazji to ten okrągły palnik Godoxa przypomina do złudzenia Profoto A10.
    Ja niedługo też sie przesiądę na Godoxa/ Quadralite, kupię Navigatiora, lampę Godox QT600II, Atlasa 600 albo raczej Godox AD300, Strobosa 60 (mam nadzieję, że uda mi sie kupic te zasilaną z 4 AA, a nie z ich akumulatorem, bojkotuję takie pomysly, ja nie zliczę ile mam różnych ładowarek).

    Cytat Zamieszczone przez Pawel_M Zobacz posta
    No ale Nikon Creative Lighting System (CLS) nie jest radiowy, tylko optyczny, czyli polega na sterowaniu lamp za pomocą błysku sterującego, i do tego wszystkie lampy muszą być nikonowskie
    To nie do końca prawda. CLS to nazwa systemu błysku Nikona, a nie sposób sterowania lampami. Oczywiście przez lata to były przedbłyski, teraz już niekoniecznie (SB5000). I dalej to jest CLS.
    Sprawa druga - była opcja by zamienić przedbłyski na sygnał radiowy, choć to urządzonko nie było produkcji Nikona.
    To, że mozna kupić nadajniki radiowe i odbiorniki, podłączać je pod dowolne lampy (niekoniecznie produkcji Nikona) to wszyscy wiemy. I to co finalnie otrzymujemy to też jest CLS. Bo ten skrót nie oznacza sposobu komunikacji tylko określa działanie i możliwości systemu. https://www.nikonimgsupport.com/eu/B...d=1&lang=en_GB
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    (mam nadzieję, że uda mi sie kupic te zasilaną z 4 AA, a nie z ich akumulatorem, bojkotuję takie pomysly, ja nie zliczę ile mam różnych ładowarek).

    A nie da się tego akumulatora ładować bez wyjmowania z lampy, zwyczajnie podpinając do gniazda USB ładowarkę zewnętrzną?
    I drugie pytanie, trochę obok (powielam z sąsiedniego wątku) - ktoś używał lamp Metz systemu SCA w układzie - aparat ze sterownikiem Gofox XPro, a lampa na odbiorniku X1R? Zadziała to?
    Ostatnio edytowane przez grissley ; 12-03-2023 o 18:45
    F70, F100, S5Pro, S 10-20, N24 2.8D, N35 1.8G, N50 1.8D, N85 1.8D, N180 2.8D.
    Metz 40MZ3i, Metz 54MZ4i, Sony A5000 i A6600.
    ex -
    F3HP, F80s, D610, N18-200, A6300

  10. #10

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-08-2020, 14:41
  2. Godox X2T-N TTL
    By Kacperus in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-08-2019, 19:16
  3. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 03-07-2018, 21:43
  4. Lampy "produkty" Godox
    By kurczeblade in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 05-08-2014, 00:04
  5. Godox - chińskie, tanie lampy - co Wy na to?
    By dong in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 30-06-2010, 01:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •