Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 49
  1. #1

    Domyślnie Jaki monitor z przefiltrowanych?

    Cześć

    https://www.x-kom.pl/g-6/c/15-monito..._unavailable=1

    Ktoś ma może doświadczenia z monitorami z tej listy? Ja wiem, że to nie są monitory dla fotografa - ale też się za niego nie uważam.
    Czasem coś cyknę i chciałbym mieć jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych kolory (a kalibratora brak - wiem, że to must have, ale ja haven't).

    W tym filtrze jest wszystko to na czym mi najbardziej zależy do tego co na co dzień chciałbym mieć. I mógłby to być dowolny z nich. Ale teraz mnie zastanawia który z nich najbardziej byłby dobry do zdjęć.

    Mam nadzieję, że to forum nie jest high-kosmos-pro i nie wszyscy siedzą na Eizo, ale są tutaj też amatorzy, którzy funkcjonują na zbliżonym sprzęcie i są w stanie coś doradzić.
    Ja wiem, że jak dopłacę 200... 300... 500...
    Ja wiem, że jak kupię używany...
    Ale wybieram w czym wybieram i ponieważ to jest 50 monitorów to na pewno niektóre z nich nadają się bardziej, a inne mniej - i o to pytam
    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Z tego szajsu proponuję wyfiltrować 27" 2450x1440 i rzucać monetą.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  3. #3

    Domyślnie

    W cenie do 2 tyś. zł. brałbym pod uwagę np. taki model : Asus ProArt PA278QV
    Najlepiej byłoby kupić przez internet, aby w razie czego zwrócić bez problemów.

  4. #4

    Domyślnie

    Mam właśnie tego ASUSA i jak na "szajs" poniżej 2000 złotych sprawuje się bardzo dobrze. Dla amatora w zupełności i całkowicie wystarczy.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Dla amatora w zupełności i całkowicie wystarczy.
    O ile "amator" lubi lipę, albo ma wrażliwość estetyczną przeciętnego Kowalskiego. Albo po prostu nie widział nigdy normalnego obrazu. No, w sumie może i lepiej jak się nie widzi defektów. Na pewno taniej.

    Z innej mańki, monitor należy do najrzadziej wymienianych elementów całego sprzętu foto i komputerowego. Naprawdę nie rozumiem, za jakie grzechy skazywać się na następne 10 lat. Asceza jakaś? Samobiczowanie? A za zaoszczędzoną kasę nawet okularów się dobrych nie kupi.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 12-11-2022 o 20:57
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    W cenie do 2 tyś. zł. brałbym pod uwagę np. taki model : Asus ProArt PA278QV
    Najlepiej byłoby kupić przez internet, aby w razie czego zwrócić bez problemów.
    Dzięki. Rzucałeś monetą (jakieś konkretne parametry Cię przekonały), czy masz z nim jakieś doświadczenia?

    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Mam właśnie tego ASUSA i jak na "szajs" poniżej 2000 złotych sprawuje się bardzo dobrze. Dla amatora w zupełności i całkowicie wystarczy.
    Tego się nie spodziewałem, że pierwsza propozycja i będzie ten sam typ.

    A jak z tym kontrastem? Porównywałeś z czymś co ma np. 5000:1?
    pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Zanim nabyłem NEC-a, z możliwością kalibracji, używałem całkiem niedrogiej Iiyamy, z matrycą IPS. Jak oglądam zdjęcia obrabiane na tej IIyamie dzisiaj, na NEC-u, to nie mam większych uwag do kolorów. Dodam, że robię krajobraz, gdzie pewne niedokładności łatwiej ujdą płazem niż np. przy obróbce portretu.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sculptoris Zobacz posta
    Dzięki. Rzucałeś monetą (jakieś konkretne parametry Cię przekonały), czy masz z nim jakieś doświadczenia?
    Praktycznych doświadczeń nie mam. Wybrałem akurat taki model gdyż pisałeś, że zależałoby Ci na wierności oddania kolorów. W tym monitorze tryb sRGB jest fabrycznie skalibrowany, masz na papierze raport z kalibracji (Calman Verified), co nie jest tak często spotykane w tym przedziale cenowym. Panel jest natywnie 8 bitowy, to też zaleta, nie jak czasem bywa 6 bit+2FRC. Do kontrastu bym aż tak nie przykładał wagi zwłaszcza jeśli chodzi o zdjęcia. 1000:1 to tak typowo w panelach IPS, dopiero znacznie droższe IPS-y sięgają do 1500:1. Po zakupie warto sprawdzić jak monitor wyświetla jednolitą biel, czy nie ma widocznych przebarwień, bo to byłoby denerwujące. Dlatego wspominałem o opcji zakupu z możliwością zwrotu, ale sądzę, że nie będzie takiej potrzeby.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    O ile "amator" lubi lipę, albo ma wrażliwość estetyczną przeciętnego Kowalskiego. Albo po prostu nie widział nigdy normalnego obrazu. No, w sumie może i lepiej jak się nie widzi defektów. Na pewno taniej.
    Z innej mańki, monitor należy do najrzadziej wymienianych elementów całego sprzętu foto i komputerowego. Naprawdę nie rozumiem, za jakie grzechy skazywać się na następne 10 lat. Asceza jakaś? Samobiczowanie? A za zaoszczędzoną kasę nawet okularów się dobrych nie kupi.
    Zastanawiałem się czy odpowiedzieć... ale chyba sobie daruję komentarz, zostanę ze swoją "lipą i przeciętnością". Jakoś to przeżyję
    Ale rozumiem Twoje podejście w końcu żyjesz z tego co sprzedasz...

    @Sculptoris nie porównywałem z czymś co ma kontrast 5000:1.
    Wcześniej pracowałem na - również budżetowym - modelu EIZO i nie zauważyłem żeby wcześniej obrabianym zdjęciom czegoś brakowało.
    Przyjąłem sobie kwotę którą chcę wydać i wybrałem modele mieszczące się w limicie. Bez tego co piszesz - dołożę jeszcze 300, albo 500. Bo tak można w nieskończoność.
    Zdjęcia robię dla siebie, czasem wrzucę do internetu, zazwyczaj z wybranych drukuję fotoksiążkę. Na moje potrzeby to co mam w zupełności wystarczy.
    Na pewno prawdziwy profesjonalista o wysublimowanej wrażliwości by się skrzywił na efekty mojej pracy - cóż jakoś i to dźwignę
    ASUSa mam około roku - nie było z nim problemów przy zakupie, nie mam z nim żadnych problemów w dotychczasowym stosowaniu.
    Wybrałem ASUSa bo tak jak napisał @And.N był fabrycznie skalibrowany i z gwarancją jakości i możliwością wymiany gdyby coś było nie tak.
    Ale nie było takiej potrzeby.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  10. #10

    Domyślnie

    Teoretycznie przy Twoich założeniach każdy monitor z matrycą IPS i pokrywający 100% przestrzeni sRGB się nada, ale... Wyfiltrowałeś zdaje się monitory po cenie (do 2 tys.) i rozmiarze ekranu (27 cali). No i wyniki są jaki są - łącznie z monitorami dla graczy, w których priorytetem nie jest jakość obrazu, tylko bliski zeru czas reakcji matrycy (lagi), co się przydaje przy śmiganiu wyścigówkami czy masakrowaniu wrogów.

    A może wystarczy Ci monitor 24 czy 25 cali, za to graficzny? Np. taki https://wzorniki.eu/monitor-benq-pd2500q. Albo BenQ SW240 - https://www.ceneo.pl/62876204?se=lbM...n9qcsuYNmaiX-8.

    Jeśli myślisz o 27 calach, zobacz jak ci się podoba na takich monitorach mikroskopijna wielkość liter przy standardowej rozdzielczości. Czy nie wygodniej ci będzie pracować z dwoma monitorami 24"?

    I na koniec - każda kalibracja fabryczna z czasem się rozjedzie, więc trzeba co kilka tygodni ponownie kalibrować. Kiedy kupiłem kalibrator (X-Rite i1Display Pro), nagle okazało się, że po skalibrowaniu moje wszystkie 4 monitory zaczęły pokazywać prawie identyczne obrazy, a tylko jeden z nich jest graficzny (BenQ SW240 ) - reszta to zwykłe biurowe Delle i EIZO (nie graficzne).

    [EDIT:
    1. Od dawno nie zarabiam na fotografii, natomiast swój wzrok szanuję, zwłaszcza że przy ekranach komputerowych spędzam codziennie kilkanaście godzin.
    2. Kliknąłem na opis tego Asusa ProArt PA278QV 27". Specyfikacja wygląda rzeczywiście nieźle! Pytanie tylko, jak wygląda np. tekst przy róźnych rozdzielczościach.]
    Ostatnio edytowane przez Pawel_M ; 13-11-2022 o 14:55
    D750 + D90 + analogi (m.in. F100, BX20, kilka aparatów średnio- i wielkoformatowych)

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Budżetowy monitor - jaki?
    By Siepacz in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 09-03-2013, 14:18
  2. jaki monitor?
    By lortek in forum Komputery
    Odpowiedzi: 141
    Ostatni post / autor: 27-05-2012, 19:46
  3. jaki zestaw? lap+monitor?
    By yozz84 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-02-2011, 23:52
  4. Monitor graficzny jaki?
    By kubamisiura in forum Komputery
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 09-10-2010, 15:52
  5. Jaki Monitor
    By zimen in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 09-08-2010, 09:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •