Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 49
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    To chyba tak nie działa. Błędy delta E, odwzorowania koloru, mają wartości dodatnie. Im bliżej zera tym lepiej, delta E powyżej 2 to już zaczyna być zauważalne wzrokiem. U mnie zmiany chyba nie przekraczają 0,3 ΔE (po 3 latach), tak na szybko patrząc. Faktycznie niektóre odcienie kolorów mają mniejsze wartości niż na początku. Stawiałbym raczej na błędy pomiarowe.
    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Teoretycznie może, praktycznie oczywiście tak nie działa...
    Oczywiście, że tak działa - mowa o wielkościach fizycznych.
    "delta E" nie jest wielkością fizyczną, tylko parametrem obrazowania zależnym od wielu czynników fizycznych (konstrukcja wyświetlacza i jego jakość).

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    ...Przykładowo, w monitorach, które mają przesunięty punkt bieli w stronę żółtego, zużycie luminoforu może powodować poprawę...
    Luminofor? Aż spojrzałem w kalendarz. Listopad 2022 roku, jednak nie porwał mnie wehikuł czasu. Uff...
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Praktycznych doświadczeń nie mam. Wybrałem akurat taki model gdyż pisałeś, że zależałoby Ci na wierności oddania kolorów. W tym monitorze tryb sRGB jest fabrycznie skalibrowany (...)
    Dzięki za konkrety.

    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Na moje potrzeby to co mam w zupełności wystarczy.
    Na pewno prawdziwy profesjonalista o wysublimowanej wrażliwości by się skrzywił na efekty mojej pracy - cóż jakoś i to dźwignę
    Też dzięki. Ja nadal używam D80. Znaczy używałem, bo aktualnie ma uwalony mechanizm migawki. Przez większą część roku aparat się kurzy, więc mam inne priorytety w doborze monitora, ale jednak gdzieś tam do tych zdjęć wracam, dlatego chciałbym to uwzględnić przy zakupie.

    Cytat Zamieszczone przez Pawel_M Zobacz posta
    Teoretycznie przy Twoich założeniach każdy monitor z matrycą IPS i pokrywający 100% przestrzeni sRGB się nada, ale... Wyfiltrowałeś zdaje się monitory po cenie (do 2 tys.) i rozmiarze ekranu (27 cali). No i wyniki są jaki są - łącznie z monitorami dla graczy, w których priorytetem nie jest jakość obrazu, tylko bliski zeru czas reakcji matrycy (lagi), co się przydaje przy śmiganiu wyścigówkami czy masakrowaniu wrogów.
    Dzięki za podpowiedź co do tej czcionki. Wydawała mi się OK, ale nie wiem jaka tam była ustawiona rozdzielczość. Zerknę na to dokładniej, bo ja przede wszystkim pracuję z tekstem.
    Zależy mi na czasie odświeżania, aby to jednak nie było 60Hz. Dla grafika starczy, ja wolałbym przynajmniej te 120Hz, a to faktycznie już bardziej gracze. Czas reakcji to skutek uboczny.

    Swoją drogą - faktycznie ci gracze tak ślepną na potęgę? To tak odnośnie tego szanowania wzroku. Bo wiesz - wątrobę też chciałoby się szanować i nie truć jej kurczakiem 25zł/kg, tylko jakimś ekologicznym mięskiem 100 zł/kg (a najlepiej mieć swoje, wiadomo czym karmione). Życie ma się jedno, więc fajnie byłoby jeździć najnowszym suvem Volvo, a nie np. dziesięcioletnią Corsą. Płuca też ma się tylko dwa, więc najlepiej byłoby się przenieść do Finlandii. Wymieniać można sporo. Przecież wiadomym jest, że człowiek nie wybiera czegoś gorszego z powodu kaprysu, tylko ograniczeń finansowych.
    No i zastanawiam się jak to wyglądało powiedzmy 20 lat temu. Nikt nie szanował wtedy wzroku? Nikt nie realizował swoich pasji tylko czekał na lepsze technologie? Technologie się pogorszyły i wtedy było zdrowo, a teraz trzeba uważać?

    Cytat Zamieszczone przez Rafaello666 Zobacz posta
    Zanim nabyłem NEC-a, z możliwością kalibracji, używałem całkiem niedrogiej Iiyamy, z matrycą IPS. Jak oglądam zdjęcia obrabiane na tej IIyamie dzisiaj, na NEC-u, to nie mam większych uwag do kolorów. Dodam, że robię krajobraz, gdzie pewne niedokładności łatwiej ujdą płazem niż np. przy obróbce portretu.
    A coś więcej? Bo wiesz... monitor NEC to tak jakby napisać, że masz auto VW, ale jednak jest różnica między ID.5 i Polo
    pozdrawiam

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    "delta E" nie jest wielkością fizyczną, tylko parametrem obrazowania zależnym od wielu czynników fizycznych (konstrukcja wyświetlacza i jego jakość).

    Oczywiście, że jest Panie metrolog. Najprościej mówiąc, jest to odległość pomiędzy punktami w przestrzeni.


    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Luminofor? Aż spojrzałem w kalendarz. Listopad 2022 roku, jednak nie porwał mnie wehikuł czasu. Uff...

    A niby co świeci w monitorze LCD? Tak, jak najbardziej luminofory, naniesione na strukturę diody. Dioda emituje konkretny, bardzo wąski zakres długości fali promieniowania, najczęściej w zakresie niebieskiego. Niemalże monochromatycznie. Luminofory pochłaniają ową energię i reemitują w innych zakresach długości fali. Dzięki temu mamy biel.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Sculptoris Zobacz posta
    przede wszystkim pracuję z tekstem.
    Dlatego rozdzielczość, a właściwie gęstość pikseli, powinna być jak największa. Wyżej podałem artykuł wyjaśniający jak to działa.

    Cytat Zamieszczone przez Sculptoris Zobacz posta
    Zależy mi na czasie odświeżania, aby to jednak nie było 60Hz.
    Po kiego grzyba? LCD wyświetla obraz w sposób stały, nie migocze nawet jeśli obraz byłby odświeżany 1Hz. Jedynym realnym efektem wyższych prędkości jest większy pobór energii. W grach ma to znaczenie, jednak przede wszystkim w bardzo szybkich strzelankach.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  4. #24
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    Dobre pytanie
    Posty
    159

    Domyślnie

    Nie chcę się za mocno wbijać w dyskusję.
    Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że na tę jakość wpływa także technologia z jakiej używamy. I np. przeglądarki internetowe oparne na silniku Gecko (Firefox i pochodne) lepiej odwzorowują tekst, czy kolory.
    Chrome ma blady i dosyć niewyraźny tekst, nie pomaga tu zmiana czczionki.
    Ot taka dykresyja.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Dlatego rozdzielczość, a właściwie gęstość pikseli, powinna być jak największa.
    Jak największa powiadasz? Na przykład 10k pikseli na szerokość w monitorze 22 cale?

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Po kiego grzyba? LCD wyświetla obraz w sposób stały, nie migocze nawet jeśli obraz byłby odświeżany 1Hz. Jedynym realnym efektem wyższych prędkości jest większy pobór energii. W grach ma to znaczenie, jednak przede wszystkim w bardzo szybkich strzelankach.
    Dziwne rzeczy piszesz. W jednym zdaniu sugerujesz, że to nic nie daje, a w drugim opisujesz, że jednak ma to jakieś znaczenie. To albo to nic nie daje, albo jednak daje.

    Kiedyś uważałem tak jak ty. Zmieniłem telefon, bawiłem się ustawieniami i pomyślałem - obniżę, bateria na dłużej starczy. Zmieniłem ustawienie i... po 30 sekundach przywróciłem wyższe odświeżanie. A nie grałem w żadne gierki. Myślę, że nie zbankrutuję z powodu ilości energii ekstra, jaką ta funkcjonalność pochłonie.

    Wiesz - ja nie mam problemu z dobraniem monitora do swoich potrzeb - rozmiar, odświeżanie, porty itp. Ja pytałem stricte pod kątem fotografiki. Który z tego "szitu" pod tym kątem się sprawdza najlepiej.
    To trochę tak jakbym pytał o auto. Wiem jakiego chcę, ale czasem zdarza mi się do bagażnika zapakować np. wózek dziecięcy i coś jeszcze, więc pytam - który z tych wybranych sprawdzi się najlepiej. A ty mi piszesz, że to szit bo do przewozu rzeczy to są dostawczaki. No OK. Dzięki za radę

    Zazwyczaj jest tak, że w wyborach jakich dokonujemy trzeba iść na kompromisy, z powodu ograniczonych zasobów. Innych wyborów dokonujemy gdy ograniczeń nie ma. Ale są. Zawsze jakieś są.
    Ostatnio edytowane przez Sculptoris ; 13-11-2022 o 21:31
    pozdrawiam

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sculptoris Zobacz posta
    Jak największa powiadasz? Na przykład 10k pikseli na szerokość w monitorze 22 cale?
    Oj, marzenie... Wszystko byłoby perfekcyjnie ostre. Swoją szosą, w smartfonach jest jeszcze większe zagęszczenie pikseli, i co? Źle? Wręcz przeciwnie. Naprawdę radzę przeczytać co linkowałem: https://monitory.mastiff.pl/faq/question/id/359

    Cytat Zamieszczone przez Sculptoris Zobacz posta
    Dziwne rzeczy piszesz. W jednym zdaniu sugerujesz, że to nic nie daje, a w drugim opisujesz, że jednak ma to jakieś znaczenie. To albo to nic nie daje, albo jednak daje.
    W normalnej pracy i nawet rozrywce nic nie daje, z wyjątkiem skrajnie szybkich strzelanek. I też nie jest to kwestia, czy widać / nie widać migotanie, tylko trafienie monitora w klatkę gry częściej się zdarza, przez co nie ma rwania obrazu lub jest mniejsze.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Sculptoris Zobacz posta
    Ja pytałem stricte pod kątem fotografiki. Który z tego "szitu" pod tym kątem się sprawdza najlepiej.
    Jeden grzyb. Jak mówiłem, 27" i rzucać monetą. A i jeśli już mam się odnieść do padłych w tym wątku sugestii, omijać szerokim łukiem badziewie na A i szajs na B. Wbrew pozorom Dell jest bezpiecznym wyborem. Sprzęt biurowo korporacyjny, oczywiście w żadnym wypadku nie do foto, ale przynajmniej wiadomo co się kupuje a nie wiadro ściemy. Natomiast najśmieszniejsze jest to, że wielu tak uporczywie broni się przed monitorami fotograficznymi, choć są one w zupełnie realnym zasięgu niemalże każdego.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    EDIT:
    Też mam smartfona z ekranem 120Hz. Trzy wnioski:
    1. Trzeba się BARDZO skupić na wykrywaniu płynności animacji aby próbować wychwycić różnicę. Nie jestem pewny czy nie placebo.
    2. Na monitorach komputerowych nie występują takie szybkie ruchy animacji interfejsu. Palec omiata w ułamek sek większość ekranu. Myszą to niewykonalne przecież.
    3. Testowałem monitory do 240Hz, tanie, lepsze, dobre i drogie. Jedynie w rzeczach typu Metro, BF widać różnicę przy gwałtownym rozglądaniu się. Poza tym zero dostrzegalności różnic.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Oczywiście, że jest Panie metrolog. Najprościej mówiąc, jest to odległość pomiędzy punktami w przestrzeni. ...
    Tak tak Panie handlarz, chyba między Hogwartem a Shire.
    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    ...A niby co świeci w monitorze LCD? Tak, jak najbardziej luminofory, naniesione na strukturę diody. Dioda emituje konkretny, bardzo wąski zakres długości fali promieniowania, najczęściej w zakresie niebieskiego. Niemalże monochromatycznie. Luminofory pochłaniają ową energię i reemitują w innych zakresach długości fali. Dzięki temu mamy biel...
    Chcesz powiedzieć, że typowy IPS LED używa diod RGB do podświetlenia? Zacnie. To mi przypomina linie sygnału telewizyjnego, przesyłane poprzez HDMI.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Oj, marzenie... Wszystko byłoby perfekcyjnie ostre. Swoją szosą, w smartfonach jest jeszcze większe zagęszczenie pikseli, i co? Źle? Wręcz przeciwnie. Naprawdę radzę przeczytać co linkowałem
    I uważasz, że od przeczytania artykułu zmienią się moje odczucia? To tak u ciebie działa? Jest ci zimno, ale przeczytasz, że jest ciepło to od razu ci lepiej?

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    najśmieszniejsze jest to, że wielu tak uporczywie broni się przed monitorami fotograficznymi, choć są one w zupełnie realnym zasięgu niemalże każdego.
    Wiesz... dostawczaka też dałbym radę kupić na upartego. Tyle, że nie takiego samochodu potrzebuję na co dzień.
    Natomiast taki, który spełnia też inne moje założenia - brak.
    Wskaż mi nowy monitor dedykowany fotografom w rozdzielczości 27 cali, z wyższym odświeżaniem i w cenie do 2000 - ulegnę, gwarantuję ci to.

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Też mam smartfona z ekranem 120Hz. Trzy wnioski:
    1. Trzeba się BARDZO skupić na wykrywaniu płynności animacji aby próbować wychwycić różnicę. Nie jestem pewny czy nie placebo.
    2. Na monitorach komputerowych nie występują takie szybkie ruchy animacji interfejsu. Palec omiata w ułamek sek większość ekranu. Myszą to niewykonalne przecież.
    3. Testowałem monitory do 240Hz, tanie, lepsze, dobre i drogie. Jedynie w rzeczach typu Metro, BF widać różnicę przy gwałtownym rozglądaniu się. Poza tym zero dostrzegalności różnic.
    W zasadzie 4 - masz wrażliwość oka przeciętnego Kowalskiego. MSPANC



    "Jak to nie zachwyca Gałkiewicza, jeśli tysiąc razy tłumaczyłem Gałkiewiczowi, że go zachwyca."
    pozdrawiam

  9. #29
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    06 2015
    Miasto
    Dobre pytanie
    Posty
    159

    Domyślnie

    Dell jest bezpiecznym wyborem. Sprzęt biurowo korporacyjny, oczywiście w żadnym wypadku nie do foto, ale przynajmniej wiadomo co się kupuje a nie wiadro ściemy.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Przepraszam, że się jeszcze raz wtrącę. To jest rozmowa sprzedawcy z klientem. W sumie to b. dobrze. Chwali się za umiejętności sprzedażowe i podejście.
    Delle i ich monitory zupełnie mi nie odpowiadają. Taki monitor za 600 zł wg. mnie lepiej obrazuje - Philips 24E cośtam na IPS - w biurze.
    Co do odświeżania, racja - do fotogfrafii i 60 Hz wystarcza w zupełności.
    Już milczę

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Tak tak Panie handlarz, chyba między Hogwartem a Shire.
    Drogi Panie, agresją, brakiem kultury i wręcz chamstwem, się nie dyskutuje. A tu cytat czym jest dE: "Jeśli wszystkie barwy przedstawione zostały w postaci uporządkowanego modelu przestrzennego, określanego przez trzy atrybuty, to najprostszym sposobem na określenie różnicy dwóch barw jest obliczenie odległości ich wzajemnego położenia w tej przestrzeni. Równa jest ona pierwiastkowi kwadratowemu z sumy kwadratów różnic każdej z trzech współrzędnych obu barw. Odległość taką, oznaczającą różnicę barw, przyjęło się oznaczać symbolem (delta E)."

    Jak wynika z wiedzy na poziomie szkoły podstawowej, "pierwiastek kwadratowy z sumy kwadratów różnic każdej z trzech współrzędnych obu barw" to zwykłe twierdzenie Pitagorasa.

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Chcesz powiedzieć, że typowy IPS LED używa diod RGB do podświetlenia? Zacnie. To mi przypomina linie sygnału telewizyjnego, przesyłane poprzez HDMI.
    Typowy LCD używa "białego" LED do podświetlenia. Białego w cudzysłowie, gdyż naprawdę jest to dioda niebieska z naniesionymi luminoforami, świecącymi dodatkowo żółto-zielonym lub zielonym i czerwonym. Przykładowe widmo:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut_2022-11-13_21-15-04.png
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	153,6 KB
ID:	67717

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Sculptoris Zobacz posta
    I uważasz, że od przeczytania artykułu zmienią się moje odczucia? To tak u ciebie działa? Jest ci zimno, ale przeczytasz, że jest ciepło to od razu ci lepiej?
    Uważam, że może odblokuje się klapka w mózgu, która korkuje nieprawidłowe pojmowanie związku rozdzielczości z wielkością elementów GUI. Do pewnego momentu, im większa rozdzielczość, tym wszystko mniejsze, co słusznie ktoś w wątku zauważył. Ale w pewnym momencie jest próg, który sprawia, że wszystko zaczyna działać odwrotnie. Przy monitorach high-dpi piksel wchodzi w granicę rozdzielczości oka a w systemie zaczyna poprawnie działać skalowanie, na którym na zwykłych wszyscy wieszają psy. I ekran, elementy, wszystko wygląda bardzo dobrze, nieporównywalnie lepiej niż na monitorach o zwykłej gęstości.

    Cytat Zamieszczone przez Sculptoris Zobacz posta
    Wiesz... dostawczaka też dałbym radę kupić na upartego. Tyle, że nie takiego samochodu potrzebuję na co dzień.
    Ależ ja właśnie o zwykłym codziennym mówię. Klepię o sensownym optimum wyborów od lat.

    Cytat Zamieszczone przez Sculptoris Zobacz posta
    Wskaż mi nowy monitor dedykowany fotografom w rozdzielczości 27 cali, z wyższym odświeżaniem i w cenie do 2000 - ulegnę, gwarantuję ci to.
    Przecież wiadomo, że nie ma takich. Nie oznacza to jednocześnie, że rozsądny monitor uniwersalno fotograficzny to jakieś miliony.

    Cytat Zamieszczone przez Sculptoris Zobacz posta
    W zasadzie 4 - masz wrażliwość oka przeciętnego Kowalskiego. MSPANC
    Pracując w tej branży jest jednak nieco inaczej. Zresztą, nie jestem jakimś geniuszem w tej materii. Po 30 latach każdy by się nauczył jak patrzeć, na co, aby nie dać sobie wcisnąć głupot.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Tamitu Zobacz posta
    Przepraszam, że się jeszcze raz wtrącę. To jest rozmowa sprzedawcy z klientem. W sumie to b. dobrze. Chwali się za umiejętności sprzedażowe i podejście.
    W polskim internecie pracuję prawie "od zawsze", na zasadzie popularyzacji wiedzy, nie w stricte handlowym celu.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 13-11-2022 o 22:36
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Budżetowy monitor - jaki?
    By Siepacz in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 09-03-2013, 14:18
  2. jaki monitor?
    By lortek in forum Komputery
    Odpowiedzi: 141
    Ostatni post / autor: 27-05-2012, 19:46
  3. jaki zestaw? lap+monitor?
    By yozz84 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-02-2011, 23:52
  4. Monitor graficzny jaki?
    By kubamisiura in forum Komputery
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 09-10-2010, 15:52
  5. Jaki Monitor
    By zimen in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 09-08-2010, 09:59

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •