Close

Strona 2 z 18 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 173
  1. #11

    Domyślnie

    @ToTom napiszę tutaj, na Olympusie już nie będę pisał
    Spróbuję opisać Ci moje wrażenia - bo tak się składa, że mam i m4/3 (EM1/II) i FF (D750).
    Pokuszę się o porównanie tych aparatów do różnych zastosowań.
    Najpierw szybko i krótko makro - wiem, nie twoja "bajka", ale może kiedyś.
    W m4/3 mam "oczywiście" 60/2.8 - must have, jeśli robisz robaczki. Szkło rewelacja i w połączeniu z możliwościami EM1 daje wszystko czego potrzeba.
    W FF mam do makro Sigmę 105/2.8 i Nikkora 200/4.0. Sigmę uwielbiam, ale w połączeniu z D750 to raczej szkło do portretu a nie do makro - przynajmniej w porównaniu z zestawem m4/3
    Nikkora 200/4.0 używam w obydwu aparatach (przez przejściówkę) i sprawuje się w obydwu przypadkach ekstra.
    Ale i tutaj - jeśli fotografuję robaczki - wolę m4/3. FF wykorzystuję przy fotografii kwiatów, ewentualnie większych obiektów jakimi są np. motyle.
    Lubię "magię" FF w fotografii makro - związaną z mniejszą GO i mniejszymi szumami na wyższych ISO (co nie jest jakoś strasznie ważne, bo zazwyczaj i tak używam statywu pozwalającego stosować niższe ISO).

    Do krajobrazu, który Ty fotografujesz:
    w m4/3 mam 12-100/4.0 Pro i jako dłuższe szkło 75-300/II - 12-100 od niedawna, wcześniej miałem 12-40/2.8.
    W D750 zaś Nikkory 16-35/4.0 i 24-120/4.0 i jako dłuższe szkło Sigmę 150-600C.
    Napiszę, że na moje potrzeby jakiejś ogromnej WOOOW różnicy nie widzę - a moje potrzeby to zdjęcia do internetu i odbitki w postaci foto-książki (w formacie A4 Panorama, zdarza się że jedno zdjęcia zajmuje 2 takie strony).
    Może wynika to z tego, że D750 to już dość "stary" model a i szkła które do niego mam nie są z najwyższej półki - ot porządny standard.
    No i matryca ma raptem 24 mln pikseli, co nie jest wielką różnica wobec 20 mln EM1/II.
    Jasne większa matryca ma swoje przewagi - niższe szumy, większa "elastyczność" przy bardzo kontrastowych scenach, ale nie jest to przepaść.
    Także Olek 12-100/4.0 jest moim zdaniem lepszy od moich Nikkorów - tak optycznie jak i jeśli chodzi o uniwersalność - w końcu to zakres 24-200 dla pełnej klatki.
    Dlatego uważam, że jeśli chciałbyś w fotografii krajobrazu zauważyć efekt wow musisz szukać aparatu o zdecydowanie lepszej matrycy - myślę, że czymś pokroju D850 albo Z7/Z7II (lub coś z Sony - ale ja kompletnie nie znam tego systemu, więc nic nie polecę).
    Do tego przydałyby się odpowiednie szkła - najlepiej jakieś f/2.8 - a to znaczy, że będzie bardzo bardzo drogo.
    Chociaż wiele osób jest zachwyconych z Nikkorowskich budżetowych szkieł do "Zetek" - typu 24-200 czy 14-30/4.0 lub 24-120/4.0. (przy czym zerknij co w ich przypadku oznacza "budżetowe" jeśli chodzi o ceny...)
    Od dłuższego czasu się zastanawiam, czy nie odpuścić sobie lustrzanki i zostać z m4/3 - ale są dwa powody dla których tego nie robię. O drugim napiszę za chwilę - pierwszy i dla mnie najważniejszy - ja po prostu bardzo lubię robić zdjęcia lustrzanką!!!
    Wizjera optycznego nie zastąpi mi nawet najlepszy "ekranik" w bezlustrze - tak już mam i tak zapewne zostanie.
    Jeszce chwila o dłuższych szkłach - tutaj chyba jednak jest przewaga systemów z "FF" -wybór szkieł jest spory, w m4/3 jest pod tym względem gorzej - tańsze szkła są słabsze a tych dobrych jest mało i są bardzo drogie.
    Patrząc na teleobiektywy - tutaj na pewno poczułbyś różnicę na korzyść FF - także jeśli chodzi o jakość zdjęć i wygodę fotografowania.

    Trzecie zastosowanie - zdjęcia rodzinne i portrety.
    To ten drugi powód dla którego nadal pozostaję z pełną klatką.
    W m4/3 mam tylko jedno szkło które mogę z grubsza nazwać portretowym - to Sigma 56/1.4
    Do D750 mam takich szkieł więcej - chociaż też nie z najwyższej półki - 50/1.8, 85/1.8 i staruszka 80-200/2.8.
    Do spacerowych zdjęć "do albumu" używam obydwu systemów - może trochę częściej ostatni m4/3 - jest po prostu lżej i wygodniej.
    Ale jeśli mam jakąś rodzinną imprezę - np. typu chrzest, komunia, uroczysty obiad, ważne spotkanie - wolę wziąć FF.
    Tutaj pełna klatka ma ogromną przewagę - tak w rozpiętości głębi ostrości jak i możliwości robienia zdjęć na wysokim ISO bez nadmiaru szumów.
    Do tego bardzo lubię system "błyskania" w Nikonie - porządna lampa potrafi się przydać.
    Niestety nie mam porównania z najlepszą optyką do takich zastosowań w m4/3 - czyli szkłami f/1.2 czy f/1.4 - może gdybym takowe miał zmieniłbym zdanie?
    Ale ich ceny są jak dla mnie zdecydowanie za wysokie i ponownie to napiszę - wolę kadrowanie przez wizjer optyczny niż elektroniczny.
    Tutaj zakup lustrzanki FF z porządnym szkłem - np. Sigmami ART na pewno pozwoli ci odczuć efekt wow.
    A wielu też jest zdania, że po przejściu na bezlustra FF ich starsze szkła zyskały nowe życie - i to mimo konieczności używania FTZ.

    Powyższe "wypociny" to tylko moje doświadczenia - pstrykacza-fotoamatora - który nie zarabia na zdjęciach, nie robi zleceń i stara się cieszyć swoim hobby.
    Nie wiem co bym zrobił na twoim miejscu - tzn. chcąc wydać ekstra 10 kZł - może jednak warto pomyśleć o jasnych Pro szkłach do m4/3?
    Z drugiej strony ja już dotknąłem "magii" FF - więc mi łatwiej, przynajmniej teoretycznie
    Ostatnio edytowane przez August68 ; 03-11-2022 o 12:35
    Nikon FX i Olympus m4/3

  2. #12

    Domyślnie

    W przypadku zdjęć krajobrazowych według moich doświadczeń większa matryca (w sensie FF) daje dużo lepsze możliwości i przyjemność obróbki. Większa dynamika tonalna czy co tam jeszcze daje duży komfort, nie walczysz z jakimiś przebarwieniami, dziwnymi kolorami, szumem, WB. Tak się składa, że mam często w LR otwarte zdjęcie z ff, aps-c i drona 1 cal. Oczywiście przede wszystkim liczy się temat i samo zdjęcie, tu najczęściej wygrywa dron i jego "punkt widzenia". To jest podstawa i jeśli chcesz naprawdę coś innego to polecam drona, o ile nie masz. Oczywiście technicznie to jest najsłabsze, trzeba trochę powalczyć z dziwnymi kolorami nieba albo cieni. Ale zdjęcia są często po prostu najciekawsze.

    Dla mnie różnicę, jeśli chodzi o ff, robi matryca o dużej gęstości. Moim zdaniem, jeśli chcesz poczuć kopa, czyli szczegółowość obrazka, łatwość obróbki, brak przebarwień czy dziwnych artefaktów na zdjęciach w gorszym świetle, popatrz na coś w rodzaju Sony A7RIII lub A7RIV. Dochodzi jeszcze możliwość mocniejszego cropowania bez utraty szczegółów, o ile to ma znaczenie (a ma np. w fotografii ptaków). Oczywiście te aparaty to nie jest ISO milion i fotografowanie w ciemności, ale po przeskalowaniu obrazka też nie odstają pod względem szumów od 24 Mpix. Problemem jest oczywiście zmieszczenie się w budżecie o ile nie jest z gumy, a chcesz sprzęt nowy.

  3. #13

    Domyślnie

    Ja bym do podstawowych wad m43, które ograniczają dał okropną jakość na długich czasach. Nie wiem, czy to kwestia Panasonica, czy generalnie m43, ale ekspozycje dłuższe niż powiedzmy 1 s wychodzą całe w kolorowe ciapki. I tu stare Nikonowskie APS-C D200 bije o głowę. Ale to nie jest rzecz, która ogranicza. Do robienia mydlanego tła można użyć świetnego obiektywu-samograja Oly 75/1.8 albo wspomniana Sigma 56/1.4 (mam oba, ale Oly fajniejszy IMHO).

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL Zobacz posta
    Przede wszystkim zastanów się czy 4/3 stanowi ograniczenie dla Twojej twórczości.(..)
    Z powyższych przykładów widać, że warsztat masz ogarnięty. Pytanie czy 4/3 jest dla Ciebie hamulcem w dalszym rozwoju.(..)
    FF da większą rozdzielczość, elastyczność kadrowania w post, lepszą jakość w słabych warunkach oświetleniowych. Czy na koniec widać to na ekranie monitora 26"? Czy widać to na wydrukach poniższej 30x20?
    Wręcz przeciwnie. M4/3 jest dla mnie wyzwalaczem twórczości. Dla mnie porównywalnym z moimi pierwszymi aparatami (analogowymi).
    M4/3 nie jest hamulcem. EM1.3 to rakieta jeśli chodzi o działanie. Doskonała ergonomia. Świetny AF.
    Ostatnie dwa Twoje pytania wydają się być kluczowe... Czy zmiana matrycy na FF, w przypadku używania głównie ISO200 (używam maks ISO400 a dla ptaków ISO3200), da mi coś więcej, niż zakup obiektywu ze światłem 1.2?

    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    @ToTom napiszę tutaj, na Olympusie już nie będę pisał
    O popatrz! Miło Cię widzieć i tutaj... Nie wiedziałem, że masz tez Nikona. Jestem mało ogarnięty forumowo
    Odpowiem Ci zbiorczo, bez cytowania...
    60 makro mam. Używam do wszystkiego. Może to dziwne, ale moim zdaniem ma piękne rozmycie.
    12-100/f4 nie mam. W górach wolę 8-25 połączony z 35-100/2.8. Na kolejnym wypadzie ten dłuższy połączę z EM5mk2 i zawieszę PD na pasku na ramieniu. Zobaczymy, jak to się sprawdzi na dłuższą metę zamiast przepinania obiektywów.
    Czy na FF zobaczę tu jakieś WOOOW. Chyba tylko wtedy, jakby było jakiś mega ekstra najlepszy obiektyw i matryca o zdecydowanie większej rozdzielczości. Ale patrz odpowiedź wyżej
    Nie fotografuję w nocy. Bardzo rzadko robię portrety. Do zdjęć rodzinnych wystarczy to co mam + komórka.

    Cytat Zamieszczone przez August68 Zobacz posta
    Powyższe "wypociny" to tylko moje doświadczenia - pstrykacza-fotoamatora - który nie zarabia na zdjęciach, nie robi zleceń i stara się cieszyć swoim hobby.
    Nie wiem co bym zrobił na twoim miejscu - tzn. chcąc wydać ekstra 10 kZł - może jednak warto pomyśleć o jasnych Pro szkłach do m4/3?
    Z drugiej strony ja już dotknąłem "magii" FF - więc mi łatwiej, przynajmniej teoretycznie
    Dzięki za Twoją opinię. Biję się z myślami, bo być może więcej mi da PanaLeica 200mm/2.8 (jadę obejrzeć w sobotę jedną używaną) i za resztę 25mm/1.2?. I jeszcze zostanie na zapas czekolady na zimę.
    200/2.8 da kopa, bo to idealna ogniskowa do ptaków (mam zbudowane karmniki tak, że akurat 200mm jest git). A mój egzemplarz 75-300 jest wyjątkowo ostry, ale jednak czasem brakuje rozsądnego ISO.

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    W przypadku zdjęć krajobrazowych według moich doświadczeń większa matryca (w sensie FF) daje dużo lepsze możliwości i przyjemność obróbki. Większa dynamika tonalna czy co tam jeszcze daje duży komfort, nie walczysz z jakimiś przebarwieniami, dziwnymi kolorami, szumem, WB. Tak się składa, że mam często w LR otwarte zdjęcie z ff, aps-c i drona 1 cal. Oczywiście przede wszystkim liczy się temat i samo zdjęcie, tu najczęściej wygrywa dron i jego "punkt widzenia". To jest podstawa i jeśli chcesz naprawdę coś innego to polecam drona, o ile nie masz. Oczywiście technicznie to jest najsłabsze, trzeba trochę powalczyć z dziwnymi kolorami nieba albo cieni. Ale zdjęcia są często po prostu najciekawsze.

    Dla mnie różnicę, jeśli chodzi o ff, robi matryca o dużej gęstości. Moim zdaniem, jeśli chcesz poczuć kopa, czyli szczegółowość obrazka, łatwość obróbki, brak przebarwień czy dziwnych artefaktów na zdjęciach w gorszym świetle, popatrz na coś w rodzaju Sony A7RIII lub A7RIV. Dochodzi jeszcze możliwość mocniejszego cropowania bez utraty szczegółów, o ile to ma znaczenie (a ma np. w fotografii ptaków). Oczywiście te aparaty to nie jest ISO milion i fotografowanie w ciemności, ale po przeskalowaniu obrazka też nie odstają pod względem szumów od 24 Mpix. Problemem jest oczywiście zmieszczenie się w budżecie o ile nie jest z gumy, a chcesz sprzęt nowy.
    Sprzęt zdecydowanie wolę używany w rozsądnej cenie i dobrym stanie. Nie boje się tematu. Ale jak piszesz, żeby "poczuć kopa", to trzeba iść A7RIII lub IV - a to już za drogo... Bo taki aparat moim zdaniem wymaga porządnego obiektywu.
    Drona nie mam. Nie chcę. Uwielbiam mieć wizjer przy oku i słyszeć migawkę. Dziaders jestem

    Cytat Zamieszczone przez PM.M Zobacz posta
    Ja bym do podstawowych wad m43, które ograniczają dał okropną jakość na długich czasach. Nie wiem, czy to kwestia Panasonica, czy generalnie m43, ale ekspozycje dłuższe niż powiedzmy 1 s wychodzą całe w kolorowe ciapki. I tu stare Nikonowskie APS-C D200 bije o głowę. Ale to nie jest rzecz, która ogranicza. Do robienia mydlanego tła można użyć świetnego obiektywu-samograja Oly 75/1.8 albo wspomniana Sigma 56/1.4 (mam oba, ale Oly fajniejszy IMHO).
    Akurat nie mam ani 75/1.8 ani 56/1.4. Może to błąd? A z długimi czasami nie mam problemów w Olympusie. Poniżej czas ekspozycji: 40 sec...

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P3260222_1.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	1,10 MB
ID:	67430
    | tohu wawohu |

  5. #15

    Domyślnie

    Straszna żółtaczka na prezentowanym zdjęciu... Jeśli chcesz zdjęcia na ekranie komputera pokazywać, albo na ekranie komórki to wystarczy dobra komórka właśnie. Jeśli chcesz wszystko, lub przypuszczasz, ze w przyszłości wszystkiego będziesz chciał- FF mirrorless: bo obiektywy, bo duże pliki z dużą ilością informacji. Mam canon i nikon, ale najwiecej możliwości (obiektywów) daje (chyba) sony.
    I was expecting applause but I suppose stunned silence is equally appropriate... flickr

  6. #16

    Domyślnie

    Jeśli chcesz przez wizjer to polecę D810 i obiektywy Sigmy Art, jeśli wolisz bezlustra i manualne szkła to Z7.
    Przeskok z m43 jest duży jeśli nie bardzo duży, przekonasz się, pozdrawiam.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  7. #17

    Domyślnie

    Chciałbym zobaczyć manualne szkła, które dadzą radę z matrycą 47 Mpix. Oprócz Zeissa czy Voitka. W domyśle tanie. Według moich obserwacji trudno jest o coś takiego.

    Mam a7RII i co ciekawe umiarkowanie ciągnie mnie do zmiany. Wciąż mogę polecić. Do tego Tamron zoom 17-28 lub 28-75 ze światłem 2.8, wedle gustu. Szkła bardzo dobre, całkiem ładnie obrazują, kosztują trochę ponad 4k nowe. Z aparatem spokojnie mieścisz się w tej kwocie. Zaletą Sony jest sporo bardzo przyzwoitych optycznie szkieł w umiarkowanej cenie, szczególnie przy częstych promocjach. W N lub C dostaniesz oczywiście dobre szkiełka, ale kasa...

  8. #18

    Domyślnie

    Magia każdego formatu to bdb szkła. Wielkość samej matrycy to sprawa wtórna. Bierz Sony, tam znajdziesz bdb szkła nie za miliony ja w C czy N.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  9. #19

    Domyślnie

    Ogólnie to czy poczujesz/dostrzeżesz/potrzebujesz różnicy między 4/3, a FF to kwestia indywidualna. Dla mnie FF w zastosowaniach niekomercyjnych nie ma sensu. Dla mnie. Dla kogoś innego nie da się zrobić fotki u cioci na imieninach bez średniego formatu. Gusta, próba łatania warsztatu sprzętem, fabryczna potrzeba? Może na jakiś zlot się umów, zrób kilka fotek, przekonaj się.

    W mojej ocenie rozbudowa istniejącego systemu jest lepsza niż drugi system. Tym bardziej jeśli masz dwie puszki.

    System 4/3 jest według mnie świetny, przemyślany, format zdjęć też mi bardzo pasuje. Do tego wspomniana ergonomia - Olympus robi to, czego żaden inny producent za wyjątkiem Fuji nie robi, żaden C, N czy S nawet się nie zbliża z przyjemnością obcowania ze sprzętem. Nawet Fuji nie jest tak dobry. Olympus E-1 wspominam z utęsknieniem. Gdyby nie info, że Olympus sprzedał dział foto to być może bym miał właśnie ich sprzęt, ale w trakcie zakupów ta informacja mnie spłoszyła.
    Ostatnio edytowane przez NimnuL ; 04-11-2022 o 07:37
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  10. #20

    Domyślnie

    Możesz ściągnąć RAW-y z różnych matryc, aparatów czy szkieł i popatrzeć, czy widzisz różnice. Jak coś to mogę podesłać z A7RII, szkiełka mam różne, dłuższe, krótsze. Zawsze piszę, że Sony trzeba ustawić pod siebie, spersonalizować przyciski, wyciągnąć potrzebne funkcje z menu. 5 minut w sklepie czy u znajomego niewiele niestety daje. Z m4/3 nie miałem do czynienia, zdecydowaną zdjęć robię w formacie 16:9, czasem nawet szersze panoramy. Jakoś tak wyszło, że z góry odrzuciłem ten format.

Strona 2 z 18 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Ratunku.
    By CynowaKonefka in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 20-04-2012, 19:18
  2. [ Krajobraz ] By poczuć się jak ptak …
    By ostrytux in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 26
    Ostatni post / autor: 21-10-2011, 12:49
  3. Ratunku 18-105
    By kolatek2 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-06-2009, 20:36
  4. Ratunku...
    By borgin1979 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 24-09-2008, 00:16
  5. aaa ratunku !!!
    By pietro in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28-07-2007, 14:38

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •