Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 27
  1. #11

    Domyślnie

    .................
    Jeśli mimo wszystko upierasz się to polecam taki zestaw, oferta przykładowa, nie znam się na cenach tych aparatów
    https://allegro.pl/oferta/nikon-f80-...-d-12788219344

    Pomyślałem jeszcze o CCD. Jako alternatywę wolałbym cyfrowego Nikona d80 właśnie z matrycą CCD, która po ustawieniu profili w aparacie daje prosto z puszki charakterystyczne kolory, w moim odczuciu właśnie takie trochę retro. Dużo zależy od ustawień w aparacie jeśli chcesz jpg, przy RAW nie ma to większego znaczenia, ale jednak ta matryca coś w sobie ma. Jest taki wątek o d200 z tą samą matrycą (sam aparat jest dużo większy), można znaleźć sporo zdjęć użytkowników https://forum.nikoniarze.pl/threads/...highlight=d200


    Sam aparat kosztuje grosze (znowu przykładowa oferta) https://allegro.pl/oferta/nikon-f80-...-d-12788219344

    Tak w ogóle to jest jeszcze Fuji z całą paletą symulacji klisz w aparacie, ale to już musisz pytać właścicieli tych aparatów.

    Podsumowując, w moim przekonaniu analog, klisza i skany to droga naokoło do osiągnięcia na zdjęciu rezultatu vintage. Szczególnie dla kogoś, kto nie miał takiego aparatu, bo sentyment rozumiem.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Saraa Zobacz posta
    Witam wszystkich,

    Jestem tutaj nowa, w zasadzie raczej założyłam konto tylko po to, żeby znaleźć jakąś sensowną odpowiedź odnośnie tego, co w tytule wątku.

    Na wstępie już wypadałoby powiedzieć, że nie jestem żadną znawczynią ani fotografii, ani aparatów i kamer.

    Ja nie mam żadnej konkretnej wiedzy, a jedynie jakieś drobne strzępki. Coś się orientuję ale nie bardzo, dlatego przepraszam za wszystkie błędy i głupoty, które będę pisać...

    Głównie chodzi mi o to, jak uzyskać ten specyficzny efekt "starych zdjęć" z lat 80, czy 90.


    Spotkałam się już z tym żeby po prostu obrabiać te zdjęcia w programach i używać filtrów... tyle że za każdym razem kiedy to robiłam wyczuwam w tym efekt tandety i sztuczności. Brakuje tutaj prawdziwości...

    Ale może to jest kwestia umiejętności albo poziomu tych programów (być może używałam czegoś słabego)

    Innym sposobem, który znalazłam na jakimś amerykańskim forum to był zakup aparatu/ kamery z tych lat.

    Nie wiem, jak to wygląda w praktyce, ale udało mi się co nieco odnaleźć na sprzedaż. W zasadzie to były jakieś body z aparatów katalogowych nikon (np. F50 czy F55). Ale to bez obiektywów i nie wiem czy ma sens?

    Znalazłam też jakieś stare aparaty, chyba cyfrowe (coolprix) w całkiem przystępnej cenie.

    Na tamtym, wspomnianym już forum dowiedziałam się też że jednym że sposobów uzyskania takiego efektu jest film 35mm i użycie wazeliny na obiektywie z filtrem UV który jakoś uwidoczni grę świateł i bieli.

    Nie mam pojęcia, czy ja to dobrze zrozumiałam, ale nie odleciałam prawdopodobnie za daleko.

    No i teraz, co Wy o tym wszystkim myślicie? Macie jakieś sposoby swoje własne, albo z tych co ja napisałam które uważacie za najlepszy wybór?

    Niech pisze każdy, kto chce... Nie musi być nawet odpowiedź konkretna. Co wiecie to piszcie

    Na dole podpinam link do tego forum.

    https://www.dpreview.com/forums/thread/4208965
    Dla mnie szukasz czegoś czego nigdy nie było. Fotografia lat 80 i 90 prezentowała, tak jak i obecna, pełne spektrum postaw i możliwości. Od ekstremalnie ostrych, mocno nasyconych obrazów, które nie ustępują niczym obecnym (powiedzmy, że robionych aparatami wielkoformatowymi na Kodacolor) po badziewną technicznie na ziarnistych filmach i przy pomocy mydlanych obiektywów. Podobne było spektrum materiałów od Orwochromu, Ektachromy Velvie, materiały Ilforda - do koloru do wyboru. Słowem nie ma czegoś takiego jak fotografia lat 80 czy 90-tych.

    Zastanów się dokładnie o co Ci chodzi, jaki obraz masz na myśli (na przykład ciepły, małokontrastowy i z malarskimi miękkościami) i możesz to osiągnąć zarówno na komputerze jak z aparatem cyfrowym.

  3. #13

    Domyślnie

    Koleżanka nie zdradziła jakim dysponuje programem do obróbki zdjęć. Jest taki program - DxO Photolab z dodatkiem FilmPack: https://www.dxo.com/dxo-filmpack/ za pomocą którego można symulować 84 różne analogowe filmy od Velvii, Kodachromów do czarnobiałych. Jest tam trial, można spróbować czy przypasuje. Trochę to kosztuje, ale jeśli ktoś chce zabrać się do tej vintage fotografii na serio, to warto.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Dla mnie szukasz czegoś czego nigdy nie było. Fotografia lat 80 i 90 prezentowała, tak jak i obecna, pełne spektrum postaw i możliwości. Od ekstremalnie ostrych, mocno nasyconych obrazów, które nie ustępują niczym obecnym (powiedzmy, że robionych aparatami wielkoformatowymi na Kodacolor) po badziewną technicznie na ziarnistych filmach i przy pomocy mydlanych obiektywów. Podobne było spektrum materiałów od Orwochromu, Ektachromy Velvie, materiały Ilforda - do koloru do wyboru. Słowem nie ma czegoś takiego jak fotografia lat 80 czy 90-tych.
    W samo sedno. Z tego co pamiętam podobną popularnością cieszyła się przez pewien czas cyfrowa sepia - równie badziewna co obecny "retro look".

  5. #15

    Domyślnie

    Było, nie było, sepia czy neonowe kolorki, @Saraa chce osiągnąć jakiś konkretny efekt. Jak dla mnie, podstawą tu będzie leciwy obiektyw, prawda jest taka, że one miały w sobie "to coś". Co oczywiście było jakimś tam zestawem wad optycznych, ale fakt, że bardzo charakterystycznych. Jeśli chcesz iść w klisze to propozycja @poste jest baaaardzo rozsądna - cenowo spoko, aparat fajny, a daje możliwość podpięcia nowych obiektywów. Ja osobiście bym jednak polecił sprzęt cyfrowy z możliwością manipulacji zdjęciami prosto z puszki. Efekt "retro" będziesz mogła sobie sama dostosować według własnych preferencji, a co ważniejsze, jak za pewien czas stwierdzisz, że "kurde, jednak trochę poszłam w tandetę", to możesz wrócić do RAWów i wywołać je od nowa. Poza tym efekt zobaczysz od razu po wykonaniu foty, nie czekając na koniec kliszy i wywołanie w labie. Bezlustra tu już w ogóle super się sprawdzą (dużo presetów w body, wpływ efektu już na etapie kompozycji ujęcia), ale to znowu kolejna półka cenowa. Prawda jest taka, że jak się wkręcisz i będziesz chciała wnieść fotki na kolejny poziom, to i tak ruszysz z obróbką na kompie - czy to będzie skan negatywu (z wszelkimi jego ograniczeniami), czy RAW z cyfrówki (z morzem zalet) i tak będize to jakaś fotoszopa, DxO, czy gimp

  6. #16

    Domyślnie

    Ciekawe efekty się uzyskuje na Fuji S5 Pro (bagnet Nikona) + stare obiektywy manualne, robienia na kliszy i skanowania nie polecam, słaba jakość wychodzi, same presety i obróbka w programie da efekty ale mniej frajdy niż z robienie zdjęcia starymi aparatami.
    Nikon Z7 Z14-30/4 Z24-70/2,8; S50/1,4;S70-200 2,8; S60-600

  7. #17

    Domyślnie

    Bardzo Wam wszystkimi dziękuję po raz kolejny

    Właśnie o takie odpowiedzi mi chodziło, ponieważ nie chciałabym zainwestować w coś słabego, albo coś co się okaże jakimś bublem...

    Sama nie mam doświadczenia jaką lustrzankę analogową kupić, żeby w jakimś stopniu odzwierciedlała ten efekt, który bym chciała osiągnąć. Zdaje sobie sprawę, że wcześniej nie podpiełam jakichś zdjęć do porównania dlatego tutaj na dole spróbuje.

    Myślicie, że body może być jakiekolwiek np. F50 lub F55 albo jakaś Praktica, a obiektyw tutaj załatwi większość?

    Tylko czy lepiej żeby to był nowy typ obiektywu czy starsza wersja z mankamentemi?

    Znalazłam coś takiego:

    Co o tym myślicie?
    https://allegro.pl/oferta/aparat-ana...yw-12829420981

    I też ten sprzedawca ma więcej ofert różnych jeszcze modeli.

    Niemożliwe jest raczej to, żeby jasno określć jaki model albo obiektyw powinnam wziąć żeby rezultat był idealny... dlatego na pewno muszę popróbować i sama się przekonać na własnych błędach.

    https://www.forumphoto.pl/uploads/mo...c70a2857d2.jpg

    https://www.forumphoto.pl/uploads/mo...1dcacb6e66.jpg

    https://www.forumphoto.pl/uploads/mo...69627b5a0d.jpg

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Saraa Zobacz posta
    ...

    Właśnie o takie odpowiedzi mi chodziło, ponieważ nie chciałabym zainwestować w coś słabego, albo coś co się okaże jakimś bublem...
    ...
    Niemożliwe jest raczej to, żeby jasno określć jaki model albo obiektyw powinnam wziąć żeby rezultat był idealny... dlatego na pewno muszę popróbować i sama się przekonać na własnych błędach.
    ...
    Po czym wklejasz ofertę bardzo przeciętnego aparatu z uszkodzonym obiektywem.
    W sumie to drugie zdanie chyba będzie najtrafniejsze... kup cokolwiek, nauczysz się na własnych błędach. Albo nawet popytaj w rodzinie, pewnie u kogoś w szafie leży od lat jakiś aparat.

  9. #19

    Domyślnie

    A ja jednak będę namawiał do przemyślenia kierunku, który obrałaś. Według mnie nie osiągniesz efektów, których się spodziewasz. Po pierwsze, korpus dla zdjęć statycznych, robionych w miarę normalnych warunkach (a takie pokazujesz), nie ma specjalnego znaczenia. Czy będzie to F50, czy F100, zdjęcie będzie wyglądać bardzo podobnie.
    Po dopiętym do oferty obiektywie też bym się niczego specjalnego nie spodziewał. Ot, najtańszy plastikowy zoom nikona z tamtych czasów, dający poprawne efekty. Ale nawet gdy kupisz znacznie lepszy zoom (np. AF-D 35-70/2. to też niewiele zmieni. Zdjęcia będą nieco (albo widocznie) ostrzejsze i autofocus będzie sprawniejszy. Ąby obiektyw miał znaczenie, trzeba by poszukać jakiegoś starego manuala. A te są słabo dostępne i niestety dosyć drogie. Pozostaje kwestia błon. I tu podstawowe pytania: czy filmy dające specyficzne efekty są jeszcze dostępne? czy masz dostęp do laboratorium, gdzie wywołają film i zrobią odbitki? czy to laboratorium forsownie wywoła film?
    Zaryzykuję stwierdzenie, że dzisiaj fotografia analogowa, to jak jazda 30-letnim samochodem zabytkowym. Jedno i drugie daje niepowtarzalne doznania i ma swoich fanów. Ale to jednak nisza i nie da się ukryć - nie jest tanie.
    Sugeruje (za poprzednikami): ściągnij triala z DXO FilmPack`a (30 dni za free) i zobacz czy efekty, które daje nie są wystarczające.
    Z6II|FTZII|N10-24|N14-24|N35|N24-70|N105VR|N70-200VRII|TC-14EIII|TC-17EII|SB800|YN-685|YN-460II|YN-622N-TX|YN-622N|YN RF-602|YN RF-603
    Było: D700+MB-D10|D200+MB-D200|

  10. #20

    Domyślnie

    Mimo, że sam kupiłem parę analogowych aparatów i "zabawę" nimi odbieram jako bardzo przyjemną to faktycznie mocno bym się zastanowił by nie lepiej popracować nad warsztatem obróbki / wybraniem programu do niej najpierw, niż zakupem analoga.
    Nie wiem jaki używasz sprzęt. Jak bezlustro jakieś to kup adapter i jakiś fajny (polecany) obiektyw. To da dużo radości i fajne efekty. I może wystarczy przed rzutem na analogowe klimaty. Bo...

    Zwróc uwagę na stronę kosztową chociażby. Trzeba kupić film (czarno-biały - tak sobie ale kolorowy = drogo), wywołać go (drogo i często dochodzi koszt przesyłek bo już nie wszędzie to robią). Finalnie taki film pewnie i tak chciałabyś pokazać w necie czyli trzeba zeskanować (drogo u kogoś i niekoniecznie wyjdzie dobrze, zakup skanera by samemu działać jeszcze drożej )

    Te powyższe fazy (wywolanie, skanowanie) mogą spowodować, że z efekty finalnego i tak będziesz niezadowolona bo każdą robi ktoś inny, nie masz nad tym kontroli żadnej.

    Jeśli to Cię jednak nie przeraża to kupuj. Ze swojej strony polecam jednak aparat "analogowy" w obsłudze. Taki by pomyśleć nad ISO, przesłoną, czasem i samemu manualnie ostrzyć. Analogowy - automat to wg mnie bez sensu w dzisiejszych czasach. To tak jakby robić cyfrą tylko później się namęczyć zanim zobaczysz efekt zdjęcia.. Ale to oczywiście moje prywatne zdanie.

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jak osiągnąć taki efekt?
    By malunia in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 03-12-2013, 22:02
  2. Jak osiągnąć podobny efekt???
    By uwaganakabel in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 08-04-2011, 14:03
  3. jak osiągnąc taki efekt ?
    By Mikee in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 17-07-2010, 17:50
  4. jak osiągnąć taki efekt?
    By Łukasz F. in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 22-03-2010, 19:57
  5. Jak osiągnąć taki efekt?
    By Grover in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 10-03-2008, 00:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •