Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Czy nef + xmp można przenosić bez utraty zmian ?

    Przeniosłem folder z obrobionymi zdjęciami.
    Każde ze zdjęć ma własny plik xmp.

    Sądziłem, że dzięki temu mogę przenieść folder na dowolny dysk.
    Tymczasem po ponownym zaimportowaniu, lightroom widzi gołe rawy.

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Spoko tylko ja pierwsze co robię to włączenie opcji zapisu do xmp

    W katalogu mam włączone xmp
    Zrobiłem obróbkę.
    Po kilku dniach przeniosłem folder ze zdjęciami (wraz z xmp) na backup owy dysk
    Po włączeniu lihhtroom na folderach przeniesionych były znaki zapytania. To oczywiste. Wywaliłem te foldery u chciałem zrobić import prosto z dysku z backupem.
    Lr olał pliki xmp

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lacov Zobacz posta
    Przeniosłem folder z obrobionymi zdjęciami.
    Każde ze zdjęć ma własny plik xmp.

    Sądziłem, że dzięki temu mogę przenieść folder na dowolny dysk.
    Tymczasem po ponownym zaimportowaniu, lightroom widzi gołe rawy.
    Jeśli tylko przenosiłeś zdjęcia czyli RAWy w inne miejsce a katalog LR został ten sam to wystarczy TYLKO wskazać nową lokalizację plików.

    Jeśli chciałeś przenieść do innego katalogu to trzeba było normalnie wyeksportować z jednego katalogu i zaimportować do drugiego.

    Oczywiście można przenosić obróbkę przez pliki XMP ale ta metoda ma poważne ograniczenia. Nie przenosi się historia obróbki, nie przenoszą się wirtualne kopie i nie przenosi się "Keywording".

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez lacov Zobacz posta
    Po włączeniu lihhtroom na folderach przeniesionych były znaki zapytania. To oczywiste. Wywaliłem te foldery u chciałem zrobić import prosto z dysku z backupem.
    I to był błąd. Czemu tak chciałeś zrobić?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Jeśli tylko przenosiłeś zdjęcia czyli RAWy w inne miejsce a katalog LR został ten sam to wystarczy TYLKO wskazać nową lokalizację plików.

    Jeśli chciałeś przenieść do innego katalogu to trzeba było normalnie wyeksportować z jednego katalogu i zaimportować do drugiego.

    Oczywiście można przenosić obróbkę przez pliki XMP ale ta metoda ma poważne ograniczenia. Nie przenosi się historia obróbki, nie przenoszą się wirtualne kopie i nie przenosi się "Keywording".

    - - - - kolejny post - - - - - -


    I to był błąd. Czemu tak chciałeś zrobić?
    Tak chciałem zrobić bo bylem pewny (z jakiegoś powodu) ze tak robiłem od lat.
    Czyli jestem w D...

    Myślałem, że historia i cała edycja jest w xmp

    Udało mi się przywrócić dane z backupu, ale tylko z ostatniej sesji.


    Czyli jeśli mam zdjęcia z plikami xmp i wywaliłem je z lightroom to teraz po ponownym imporcie te pliki są na nic? Tj nic z nich nie odzyskam ?
    Ostatnio edytowane przez lacov ; 20-10-2022 o 22:37

  6. #6

    Domyślnie

    Pliki XMP zawierają (powinny zawierać) ostatnią wersję edycji ale bez historii i kopi wirtualnych. To czy pliki zawierają dane zależy czy zostały one zapisane. Masz włączone automatyczne zapisywanie XMP? Jeśli tak to jest już nieźle. Jeśli nie to w tych plikach może być zapisana obróbka ale niekoniecznie.
    Import RAWów z plikami XMP powinno "załadować" ostatnią zapisaną w nich edycję. Niemniej nie wiem czy każda metoda importu będzie skuteczna.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Pliki XMP zawierają (powinny zawierać) ostatnią wersję edycji ale bez historii i kopi wirtualnych. To czy pliki zawierają dane zależy czy zostały one zapisane. Masz włączone automatyczne zapisywanie XMP? Jeśli tak to jest już nieźle. Jeśli nie to w tych plikach może być zapisana obróbka ale niekoniecznie.
    Import RAWów z plikami XMP powinno "załadować" ostatnią zapisaną w nich edycję. Niemniej nie wiem czy każda metoda importu będzie skuteczna.
    Mam backup zdjęć od 2009 roku
    Dopiero wczoraj miałem potrzebę wrócić do jednej niedawno ukończonej sesji.
    Gdyby nie to to dalej byłbym przekonany, że xmp zawierają wszystkie dane.
    Myślałem, że w tej materii nic mnie już nie zaskoczy

  8. #8

    Domyślnie

    Nie mam teraz pewności, a jestem z dala od LR, czy podczas importu wczytywane są też pliki xmp. Ale na pewno można je wgrać do docelowego katalogu i ponownie zsynchronizować w LR.
    Oczywiście o wiele lepiej jest eksportować katalog LR (nie mylić z folderem plików). Można to robić razem z RAW (bardzo wolne) lub bez nich.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Podobne wątki

  1. komu można a komu nie można zrobić zdjęcia i czy można je publikować
    By _lilith_ in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 03-10-2012, 00:55
  2. Zmiana rozmiaru partycji C bez utraty danych?
    By pmsphotography in forum Komputery
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 27-07-2010, 21:01
  3. [ Pozostałe ] Po zachodzie bez zmian...
    By wpkx in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12-06-2010, 17:00
  4. [ Krajobraz ] Na południu bez zmian...
    By nothing in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 15-08-2009, 06:54
  5. Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 15-02-2009, 11:35

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •