Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Viltrox (33 i 85)- zawsze można mieć obawy co się stanie z AF przy aktualizacji softu w body.
    A może... nic? Mam wrażenie, że jakby Nikonowi naprawdę należało na wycięciu szkieł producentów niezależnych, już dawno by to zrobił, jak Canon.

    Co do problemów Vitka na N-Z... Jedynym chyba była ta pado-akcja 85, przy czym to był błąd producenta, nie upierdliwość N.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    ale Z50 to DX czyli 33mm masz jak 50mm na FX, to czemu miałoby być krótkie?
    Bo ... 50 na FX uważam za krótkie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

    Domyślnie

    Wszystko zależy jaki portret. Jak szerszy to 33/40mm będzie ok, bo to będą okolice 50mm na FF. Natomiast jak ma być naprawdę portretowa to patrz na 50mm, bo to będzie 75mm na FF. 85mm na matrycy APSC wyjdzie 127,5mm czyli bardzo ciasno!
    Z5; Voigt15; N35/1.8S; Vil85/1.8; SB700; Statywy; torby; plecaki itd.itp

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Bo ... 50 na FX uważam za krótkie.
    aha, to wszystko wyjaśnia
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  5. #15

    Domyślnie

    Zdecyduję się jednak na Viltroxa 33 lub 56 1,4.
    Podobno niektóre sklepy sprawdzają obiektyw przed wysyłką (działanie i uaktualnienie wersji oprogramowania). Czy wiecie które to sklepy?

  6. #16

    Domyślnie

    Nasz forumowy kolega @Cichy ma taką usługę w swoim sklepie, ale nie ma tych Viltroxów pod Z z tego co widzę.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Badol Zobacz posta
    Wszystko zależy jaki portret. Jak szerszy to 33/40mm będzie ok, bo to będą okolice 50mm na FF. Natomiast jak ma być naprawdę portretowa to patrz na 50mm, bo to będzie 75mm na FF. 85mm na matrycy APSC wyjdzie 127,5mm czyli bardzo ciasno!
    Jak to jest z tym ekwiwalentem? Rozumiem, że obiektyw nikkor 40mm/f2 jest na FF więc na Z50 będzie jak 60mm, ale jeżeli Viltrox 33mm/1,4 jest na APSC to nie będzie to 33 tylko ok. 50mm?

  8. #18

    Domyślnie

    To nie tak, ogniskowa jest niezmienna, niezależnie do jakiego apartu podepniemy obiektyw. Zmienia się kąt widzenia. Ponieważ matryca APS-C jest fizycznie mniejsza od matrycy FF, to ma mniejszy kąt widzenia z obiektywem o ogniskowej X mm, niż matryca FF z takim samym obiektywem. Mniej więcej o 1,5 razy mniejszy kąt widzenia, bo ma każdy wymiar (długość i szerokość) równy mniej więcej 2/3 wymiarów matrycy FF. Dlatego zwykło się mówić, w uproszczeniu, że 40 mm na APS-C to jak 60 mm na FF. Innymi słowy, robiąc zdjęcie aparatem APS-C z obiektywem 40 mm uzyskamy kadr o takim samym kącie widzenia, jakbyśmy do aparatu FF podpięli obiektyw 60 mm.

  9. #19
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lukasz_kk Zobacz posta
    .. zwykło się mówić, w uproszczeniu, że 40 mm na APS-C to jak 60 mm na FF..
    Przecież tak napisał:
    Cytat Zamieszczone przez maciek602 Zobacz posta
    Jak to jest z tym ekwiwalentem? Rozumiem, że obiektyw nikkor 40mm/f2 jest na FF więc na Z50 będzie jak 60mm,
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #20

    Domyślnie

    A ja przecież nie zaprzeczyłem temu, że to jak 60 mm - pod warunkiem, że autor miał na myśli jak 60 mm na FF, chociaż tych dwóch słów nie napisał.

    Chciałem tylko wyjaśnić, może mi nie wyszło, że obiektyw podłączony do aparatu z inną matrycą niż FF, nie będzie miał nagle większej lub mniejszej ogniskowej, w zależności od tego czy matryca w tym aparacie jest mniejsza lub większa, niż FF.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Jaki obiektyw - Portret
    By horus33 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 13-05-2022, 13:50
  2. Nikon d7500 - jaki obiektyw 24-70 - portret
    By piotr1234 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 06-08-2019, 18:05
  3. jaki obiektyw stałoogniskowy do D3000?
    By bk2x in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 08-06-2012, 08:27
  4. Jaki obiektyw stałoogniskowy do D90?
    By abiele in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 03-04-2009, 09:35
  5. Portret + studio - jaki obiektyw ?
    By dejagore in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 15-10-2006, 23:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •