Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie D750, D810 czy D850? - przesiadka z D3300

    Cześć, zakładam wątek z pytaniem jak w tytule.
    Jestem amatorem z ok. 7-letnim stażem, z lustrzanek póki co używałem tylko Nikona D3300 (przez ostatnie 5 lat). Wcześniej fotografowałem kompaktami Canona i Samsunga.

    Do D3300 używam 2 obiektywów:
    - kitowego Nikkora 18-105 mm
    - Sigma 105mm f/2.8 hsm macro

    Jeśli chodzi o dział fotografii, to szeroko pojęta fotografia przyrodnicza - od krajobrazów po makro owadów czy roślin. Ludzi i eventy również okazjonalnie cykam. Szczególnie jednak upodobałem sobie makrofotografię.
    Do tego dochodzi astrofotografia - robiłem już z kitowego obiektywu całkiem udane szerokie kadry Drogi Mlecznej, a z Sigmy zdjęcia galaktyki Andromedy czy Plejad.
    Mogę podesłać link do mojego Instagrama, żeby dać jakiś pogląd na to, jakie głównie robię zdjęcia, ale nie wiem czy to będzie zgodne z regulaminem i nie zostanie uznane za autoreklamę ;d

    D3300 robi dobre zdjęcia, ale chcę zrobić krok naprzód - szczególnie zależy mi na:
    - mniejszej ilości szumów (w D3300 nieprzyjemnie robi się już od 1600, a przy cropowaniu nawet od 800)
    - lepszej ostrości/jakości zdjęć (ciężko mi to określić, ale D3300 nie radzi sobie z dużą ilością detali w kadrze - prawdopodobnie wina matrycy. Witać to szczególnie na ujęciach krajobrazowych z dużą ilością liści / źdźbeł trawy itp. Detale na zbliżeniu zmieniają się w "chmurkowatą papkę", tak bym to określił. Sprawdzałem różne ustawienia ostrości, przysłony i ISO, problem występuje zawsze. Nie ma startu do detali na zdjęciach prezentowanych na YT na przykład u Madsa P. Iversena czy Nigela Dansona (bodajże Nikon Z7).

    Zastanawiam się nad trzema modelami wymienionymi w tytule. Zaznaczam, że nie planuję (póki co) robić printów, ale mimo wszystko zależy mi na jak największej ilości detali. Pytanie chociażby, w jak dużym stopniu różnice wielkości matrycy przekładają się na szczegółowość zdjęć.

    Wiem, że np. D750 wypada najlepiej jeśli chodzi o pracę z wysokim ISO, więc jest fantastyczny do astrofoto, z drugiej strony - ma najmniejszą matrycę i rozdzielczość.

    W kwestii budżetu, powiedzmy że (z dużym bólem) mogę uciułać do tych 13.000 na D850, ale tylko jeśli stwierdzę, że naprawdę warto i różnica jest kolosalna względem dwóch pozostałych modeli.

    Co byście doradzili w takiej sytuacji? Z góry dzięki za pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    13.000 na aparat... a ile chcesz wydać na obiektywy?
    Do Twojej "szeroko pojętej fotografii przyrodniczej" będziesz musiał dokupić coś szerokiego - od Ciebie zależy od jakiej ogniskowej zaczniesz - ale nawet jeśli wystarczy Ci 24 mm to trzeba będzie z 1500-2000 wydać (n[p. na 24-120/4.0).
    Jeśli ma być szerzej - to kwota będzie podobna (np. 16-35/4.0 albo 18-35/3.4-4.5).
    Do astrofotografii powyższe szkła się chyba tez nadadzą, ale lepsze byłoby coś jaśniejszego (jakaś stałka 24mm lub 28 mm ze światłem 1.8 2..
    Zapewne jakieś tele też by się przydało.
    Podlicz to sobie, bo "tanio już było" i dzisiaj nawet używane szkła do lustrzanek drożeją, chociaż czasem się okazja trafi.

    Co do makro - przejście na pełną klatkę nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem - zależy jakie makro robisz. Jeśli lubisz duże powiększenia to trzeba mieć świadomość, że GO będzie sporo mniejsza niż w DX i będziesz musiał bardziej przymykać przesłonę. A to oznacza mniej światła i ryzyko poruszenia albo podnoszenia ISO.

    Ale na pewno za chwilę kktoś tutaj napisze: "a dlaczego lustrzanka? teraz to już tylko bezlustra..." i zapewne będzie miał sporo racji, bo zaczynasz właściwie od podstaw i warto już iść w nowsze rozwiązania.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  3. #3

    Domyślnie

    Przesiadłem się jakiś czas temu z D750 na Z6II i mogę szczerze polecić. Praca autofokusa i celność w porównaniu z D750, to dla mnie bajka. Wiem, że wykracza to poza proponowane modele, ale wspominam jako zadowolony użytkownik. Dodam, że wszystkie stare szkła, które miałem (wypisane w stopce), funkcjonują świetnie przez FTZ. Chyba jedyny minus (dla mnie), to szybsze żarcie baterii przez aparat.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  4. #4

    Domyślnie

    Klasyczny problem i klasyczna pułapka. Masz budżet na korpus, a najbardziej brakuje ci optyki. Dobry korpus nie pomoże zdjęciom tak jak dobra optyka, nawet na starszym korpusie.
    A) wymyśli sobie 1-2 potrzebne obiektywy, jak najlepsze - dla bagnetu F i dla bagnetu Z
    B) Sprawdź ile ci zostało z budżetu na korpus.
    Optyka na bagnet F będzie tańsza, na bagnet Z pewnie bardziej przyszłościowa, ale minimum 2x droższa

    Przykłady - D750+Sigma 24-105/4 da ci fantastyczny skok jakości (zwłaszcza jak skalibrujesz oba elementy), ew. z Nikkorem 24-70/2.8 - i to może być najtańszy zestaw
    Ale Z6II z Nikkorem 24-70/2.8 też będzie znakomity, tylko zestaw z D750 kupisz do ok. 8kpln, a ten z Z6II za ok. 18-19 kpln jak dobrze pójdzie.

    D850 ma jeszcze większe wymagania wobec optyki i jest klocem. Wielu osobom to nie przeszkadza, mnie przeszkadzało.
    D810 jest fajnym kompromisem - ma atrakcyjną cenę i dostajesz profesjonalny korpus. Ale też kloc, choć tańszy.

    Z budżetem 20kpln kombinowałbym D850 lub bezlustro
    Z budżetem bliższym 10kpln - D750/D810 lub Z5 z bardziej budżetową optyką.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #5

    Domyślnie

    Czy interesuje Ciebie sprzęt nowy, czy używany?

    Za 13000 można sobie złożyć fajny zestaw lustrzankowy, ale nie będą to sprzęty nowe. Widzę wysyp D850 na OLX chociażby, a to najlepszy kandydat z podanych przez Ciebie (ale kloc wielki, jak słusznie zauważył przedmówca).
    Osobiście, gdybym miał wybierać i gdyby to miała być koniecznie lustrzanka to brałbym to + 24-70 lub 24-120. Jak dobrze poszukasz to jeszcze na coś może finansów wystarczyć.
    Zarówno d750 jak i d850 to dobre puchy, ale d750 jest już leciwa i nie ma bajerów, które ma d850, a które się przydają, zwłaszcza gdy chcesz robić zdjęcia makro.

    Z drugiej strony czasami się trafiają okazje na używane Zetki, ale jeżeli chcesz mieć jeszcze szkło to pula możliwości się mocno zawęża.

  6. #6

    Domyślnie

    Jako były (wieloletni) użytkownik D810, z 750, 810 i 850 wybrałbym właśnie ten.
    Do tzw. landszaftu nie kupisz nic lepszego za te pieniądze. Świetna matryca, cała puszka ogólnie naprawdę dobra, ale oczywiście bez nowszych bajerów itd. Ma swoje lata... No i oczywiście DSLR, które jak wiemy zaraz przestaną robić zdjęcia
    Zakładam, że za ok 5k powinieneś kupić w dobrym stanie. Zostanie sporo na fajne szkła!
    Z5; N17-28; Vil85; N80-200; Lampy; Statywy; Torby; Plecaki itd.itp

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję Wam za wszystkie opinie i sugestie
    Właśnie trochę się boję, że przechodząc na fullframe stracę to "sztuczne" dodatkowe zbliżenie które zapewnia mi niepełna klatka... Ale mimo wszystko zdaje mi się, że warto się przerzucić na lepszy sprzęt. Ewentualnie lepszy crop sensor, np. D7200?
    I w bezlustra raczej nie chcę iść, bo jednak niedawno wydałem całkiem sporo na Sigmę makro i nie chciałbym kupować body które nie będzie z nią kompatybilne.

    Cały czas byłem nastawiony na D750, ale faktycznie D810 kusi dodatkowymi bajerami. W testach na Optyczne.pl ma jednak trochę gorsze osiągi, jeśli chodzi o jakość zdjęć.

    W kwestii obiektywów na pewno będę nadal używał Sigmy 105 do makro. Jeśli chodzi o zamiennika kitowego zooma, to zastanawiałem się również nad Sigmą, jakieś stałki typu 35 lub 50 mm. Chociaż nie powiem, zoom daje bardzo dużą swobodę w komponowaniu kadru, więc nie mam pojęcia, na co się finalnie zdecyduję. Bardzo kusząca wydaje się np. Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM

    Budżet wolałbym zamknąć w okolicach 10 000 zł
    Ostatnio edytowane przez BarSol_96 ; 09-09-2022 o 19:31

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez BarSol_96 Zobacz posta
    Ewentualnie lepszy crop sensor, np. D7200?
    To ta sama matryca, co w D3300.
    Cytat Zamieszczone przez BarSol_96 Zobacz posta
    Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM
    To obiektyw do DX, nie FX. Sigmy FX mają DG oznaczenie.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  9. #9

    Domyślnie

    D750 mimo że juz wiekowy i matryca niezbyt "wielka" to nadal świetny aparat a po przejściu z D3300 poczujesz bardzo dużą różnicę.
    Z Sigmą 105/2.8 makro tworzy świetną parę, ale warto pamiętać, że głębia ostrości będzie mniejsza niż na DX.
    Mam ten zestaw, chociaż rzadziej ostatnio używam, bo D750 wolę z Nikkorem 200/4.0 a do większych zbliżeń używam m4/3 (olympus plus 60/2.8 macro).
    D750 z Sigma robiłem ostatnio takiego stwora:






    Da się, ale naprawdę trudno o duży zakres GO.

    Ta Sigma w połączeniu z FF bardzo fajnie się sprawdza przy portretach a ja ją lubię wykorzystywać do takich ujęć:








    Myślę że w połączeniu z D810 efekty mogą być jeszcze lepsze.

    Ale podkreślę, że samo body Ci niewiele da jak nie będziesz miał do tego dobrej optyki - a kupując trochę tańsze body możesz sobie pozwolić na zakup czegoś w rodzaju 24-70/2.8 (niekoniecznie Nikora - może Tamrona albo Sigmę) albo 24-105 (Sigma) 24-120 (nikkor).

    A może warto się przyjrzeć D780? Miałbyś lustrzankową pełną klatkę z wieloma atrybutami bezluster... Ceny nowych są chore, ale już się pojawiają używki,
    Gdybyś zaś chciał pozostać przy DX - popatrz na D500.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  10. #10

    Domyślnie

    Jeśli makrofotografia przede wszystkim, to im więcej pikseli tym lepiej. Często trzeba kadrować, bo owady bywają malutkie i trudno się zbliżyć na odpowiednią odległość. Czyli D850 lub D810, względnie D500, bo tu już masz praktycznie kropa i "wydłużoną" 105-tkę.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D850 AF środkowe punkty vs d750/d810
    By kurczeblade in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 21-10-2018, 18:51
  2. Przesiadka z D60 na ... D3300 ?
    By piodro in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14-05-2018, 16:02
  3. Przesiadka z D7100 na ... D500, D750/D810
    By Światłoczuły in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 45
    Ostatni post / autor: 24-01-2018, 16:48
  4. D810 VS D850 czy warto dopłacać do D850?
    By kurczeblade in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 05-01-2018, 21:18

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •