Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Ustawienie AF w D850 i Z7 II - pytanie

    Witam,
    właśnie spróbowałem sobie pofotografować dyscyplinę zupełnie dla mnie nową, mianowicie kajakarstwo górskie. Dzisiaj fotografowałem D850 z Nikkorem 70-200/2.8 VR2 (2 wersja), ale pytanie dotyczy też ustawień dla Z7 II. Na początku próbowałem ustawić AF-C ze śledzeniem 3d, aczkolwiek AF trochę się jednak gubił i był dość nieprzewidywalny, dlatego zamieniłem na Wybór pola AF z grupy. Problem polega na tym, że o ile generalnie się ten tryb sprawdzał, tzn. aparat na pierwszy rzut oka sprawnie nastawiał ostrość na kajakarza (ruch postaci w kajaku był dość szybki i dość nieprzewidywalny, ale generalnie śledzenie za pomocą grupy punktów AF i joysticka ogarniałem), ale... w momencie rozbryzgu wody, który np. zasłaniał nieco twarz lub w ogóle postać (często woda chlapała z przodu, postać była otoczona kroplami albo kurtyną wody), aparat od razu przestawiał ostrość z twarzy/głowy/tułowia na wodę... w ten sposób 3/4 zdjęć z sesji mam nietrafionych, ostra jest woda, a nie kajakarz. Nigdy nie fotografowałem w takich warunkach i tutaj pytanie do doświadczonych kolegów - jaki tryb AF ustawić - zarówno w D850 jak i Z7 II, aby radzić sobie z tym zjawiskiem i utrzymać śledzenie AF na postaci, a nie na nagłych rozbryzgach wody przed obiektem?

  2. #2

    Domyślnie

    W opcjach menu masz ustawienia funkcji zwanej "blokada śledzenia ostrości". Jest w dziale Autofocus. Ustaw ją sobie na "opóźniona". AF nie będzie od razu zmieniał ostrości na element, który ci wejdzie w kadr. Może nie zniweluje w 100 procentach twojego problemu, ale znacząco pomoże. Ja używam tego przy samolotach i się sprawdza.
    Ostatnio edytowane przez Yanis ; 28-08-2022 o 09:08
    FOTO-ZABAWKI SPRZEDANE.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Yanis Zobacz posta
    W opcjach menu masz ustawienia funkcji zwanej "blokada śledzenia ostrości". Jest w dziale Autofocus. Ustaw ją sobie na "opóźniona". AF nie będzie od razu zmieniał ostrości na element, który ci wejdzie w kadr. Może nie zniweluje w 100 procentach twojego problemu, ale znacząco pomoże. Ja używam tego przy samolotach i się sprawdza.
    Dzięki bardzo, zupełnie nie kojarzyłem tej funkcji, prawdopodobnie w czwartek przejadę się jeszcze raz na tor i wypróbuję ? dzięki bardzo za wskazówkę ? czy ktoś ma jeszcze inne pomysły? Reporterzy sportowi, przyrodnicy?

  4. #4

    Domyślnie

    W przypadku luster u mnie w tego typu przypadkach najlepiej sprawuje się AF-C 9 punktowy + AF podpięty pod AF-ON, wraz z odpinaniem go jeżeli coś nam przesłania cel. AF grupowy zawsze u mnie ma tendencje do ociekania do przodu, co czyni go praktycznie bezużytecznym.
    W przypadku Z7 ciężko mi powiedzieć, bo nie miałem okazji robić sportu Z6/7.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zelber Zobacz posta
    W przypadku luster u mnie w tego typu przypadkach najlepiej sprawuje się AF-C 9 punktowy + AF podpięty pod AF-ON, wraz z odpinaniem go jeżeli coś nam przesłania cel. AF grupowy zawsze u mnie ma tendencje do ociekania do przodu, co czyni go praktycznie bezużytecznym.
    W przypadku Z7 ciężko mi powiedzieć, bo nie miałem okazji robić sportu Z6/7.
    Dzięki za wskazówkę, czyli - jeżeli dobrze rozumiem - nastawianie ostrości masz odpięte od spustu migawki, a nastawiasz kciukiem AF-ON i w odpowiednim momencie puszczasz, aby ustało śledzenie? A jak sobie radzisz w Z9 w takim przypadku? Wiem, że to inne aparaty i inny AF, ale wypróbowałbym to ustawienie u siebie w Z7 II.
    W czwartek pewnie się wybiorę na testowanie wszystkich patentów

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sruba Zobacz posta
    Dzięki za wskazówkę, czyli - jeżeli dobrze rozumiem - nastawianie ostrości masz odpięte od spustu migawki, a nastawiasz kciukiem AF-ON i w odpowiednim momencie puszczasz, aby ustało śledzenie?
    Tak, a potem wracam do śledzenia jak obiekt znowu się pojawi.

    Cytat Zamieszczone przez sruba Zobacz posta
    A jak sobie radzisz w Z9 w takim przypadku? Wiem, że to inne aparaty i inny AF, ale wypróbowałbym to ustawienie u siebie w Z7 II.
    W czwartek pewnie się wybiorę na testowanie wszystkich patentów
    Nie radzę sobie Z9 na śledzeniu 3D już sama trzyma ostrość w takich sytuacjach bez potrzeby refocusowania.

Podobne wątki

  1. Nikon d850 ustawienie AF-S i AF-C wraz z AE-L
    By Tedik in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 19-04-2020, 16:44
  2. Nikon D7500 do live streamu - pytanie o ustawienie
    By CenturionM in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 24-11-2019, 13:48
  3. D810 VS D850 czy warto dopłacać do D850?
    By kurczeblade in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 36
    Ostatni post / autor: 05-01-2018, 21:18
  4. Ustawienie CS6
    By Pogięty in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 03-03-2014, 10:44
  5. Pytanie o manualny pierścień pośredni i ustawienie przysłony
    By Bawell in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 12-07-2013, 15:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •