Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Proszę o pomoc w ustawieniu prawidlowej ekspozycji w LR

    Witam bardzo proszę o pomoc w ustawieniu prawidłowej ekspozycji w LR. Do tej pory robiłem zdjęcia przy użyciu lampy błyskowej. Mam wersje quardralite 300 i tutaj nie mam żadnego problemu z obróbką. Ostatnio przyszło mi zrobić zdjęcia wózków dziecięcych. W studiu korzystali ze światła
    ciągłego podejrzewam ze ok 5500k była też żarówka od góry coś koło 3500k. Z racji tego że miałem przesłonę w okolicy F14 musiałem zwiększyć czas naświetlania być może za długo bo ok 1s. Zdjęcia wyszły odpowiednio oświetlone tylko jest taki żółtawy za farb nie wiem czy związany z tą żarówka czy większym czasem naświetlania, chociaż się teraz zastanawiam jakbym ustawił BB na auto może by tego problemu nie było a ja dałem na 5400K. Schodząc balansem bieli do 4000K kolory są zbliżone lecz sądzę że dało by się jeszcze to poprawić. Jeżeli ktoś byłby zainteresowany chęcią pomocy podeślę plik Raw oraz kolor zdjęcia wózka w realu tak aby parametry jak najbardziej dobrać. Bardzo proszę o pomoc chciałbym te zdjęcia oddać w kolorach zbliżonych do realu.
    Ostatnio edytowane przez gego1985 ; 27-08-2022 o 17:28

  2. #2

    Domyślnie

    Łączenie źródeł światła o tak dużej rozbieżności to słaby pomysł. Kiedyś próbowałem wykorzystać SB900 z Pulse300X i na jasnych obiektach dało się zauważyć różnicę w barwie. Widać było w których fragmentach obiektu, które źródło światła było przeważające. Raczej nie uda ci się tego skorygować w prosty sposób, bo rozkład światła jest z pewnością nierównomierny. Do zdjęć gdzie odwzorowanie kolorów jest tak istotne używaj wzornika kolorów i kalibracji aparatu którym robisz sesję.

  3. #3

    Domyślnie

    Hej dzięki ślicznie za komentarz. Mam pytanie jakbym podesłał Ci surowy RAW i zdj. podglądowe pomógłbyś z ekspozycją. Udało mi się zbliżyć do tej barwy lecz nie jestem aż tak mocny w LR i może cos przeoczyłem co mogło by tą barwę poprawić. Z tego co się orientuje bez względu jakie światło było ustawione domyślanie to w rawie mogę ten parametr dowolni sobie skorygować, no ale może zrobiłem coś złe dlatego proszę o poradę.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gego1985 Zobacz posta
    Z tego co się orientuje bez względu jakie światło było ustawione domyślanie to w rawie mogę ten parametr dowolni sobie skorygować
    Tak, możesz ale z twojego opisu wynika że problem nie dotyczy całego kadru więc nie poprawisz tego jednym suwakiem. Napisałeś że problemem jest nierównomierne oświetlenie sceny światłem o różnej barwie. Dla przykładu jeśli oświetlisz białą kartkę do połowy światłem ciepłym a do połowy zimnym to operując globalnie jedynie balansem bieli nie uda ci się uzyskać całej białej kartki. Owszem będziesz mógł skorygować kolorystykę ale tylko dla jednej połówki, bo druga będzie uciekać w przeciwnym kierunku.
    Oczywiście możesz próbować korekt lokalnych ale w LR masz ograniczone możliwości i raczej będziesz musiał się wspomagać PSem.
    Jeśli aż tak źle wyszło to rozważ zrobienie nowych zdjęć. Możliwe że będzie to łatwiejsza droga do sukcesu.

  5. #5

    Domyślnie

    Podesłałbym plik surowy RAW wraz z zdjęciem z telefonu i chodzi oto aby ten kolor tkaniny był jak najbardziej zbliżony. Jak mógłbym przesłać ten raw?
    Chodzi oto bo pewnie lepiej znasz LR i może coś poradzisz żeby zbliżyć się do tego efektu.
    Ostatnio edytowane przez gego1985 ; 07-09-2022 o 15:39

  6. #6

    Domyślnie

    Masz przecież w LR pipetę w balansie kolorów. Jeżeli masz w kadrze miejsca które chcesz mieć neutralne (białe, szare czy czarne) to poklikaj w te miejsca pipetą WB i może uda się coś satysfakcjonującego znaleźć. Przy rozjechaniu kolorów spowodowane różnymi temperaturami barwowymi oświetlenia szanse jednak są raczej marne.
    D500, S17-50/2.8, T150-600, N10-24,

Podobne wątki

  1. Proszę o pomoc w ustawieniu ostrości Dla Nikon D3000 TAMRON 90mm 1;2.8 MACRO 1:1
    By jubilerszlif in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 25-09-2021, 19:27
  2. Prośba o pomoc w podłączeniu i ustawieniu Zooma H6
    By MichalakMariusz in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-02-2014, 13:54
  3. pomoc w ustawieniu D5100
    By loues in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 18-01-2012, 13:40
  4. koszalin potrzebna pomoc w ustawieniu ekranu i ps
    By loraks in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 22-06-2011, 07:02
  5. Pomoc w ustawieniu D700 / Kraków
    By karol_kr in forum Serwis
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 18-08-2010, 11:20

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •