Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 25
  1. #1

    Domyślnie Jaki obiektyw 50mm

    Dzień dobry. Mam świadomość, że postów na ten temat powstała cała masa, ale nie znalazłam takiego, który by odpowiadał na moje pytania. Jeśli ktoś widział, byłabym bardzo wdzięczna za link. Do rzeczy: posiadam body Nikon D750. Aktualnie potrzebuję do niego dokupić obiektyw 50mm i byłam nastawiona na kupno Sigmy Art 1.4, z uwagi na dobre opinie działających na niej fotografów. Jednocześnie naczytałam się opinii, że jest ciężka i gorzej "trafia" niż 1.8. Stąd moje pytanie jaka 1.8 50mm będzie konkurencją dla Sigmy? Nikkor? Posiadam Nikorra 85mm 1.8 i nie narzekam, że jest za ciemny.
    Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez olciak Zobacz posta
    Dzień dobry. Mam świadomość, że postów na ten temat powstała cała masa, ale nie znalazłam takiego, który by odpowiadał na moje pytania. Jeśli ktoś widział, byłabym bardzo wdzięczna za link. Do rzeczy: posiadam body Nikon D750. Aktualnie potrzebuję do niego dokupić obiektyw 50mm i byłam nastawiona na kupno Sigmy Art 1.4, z uwagi na dobre opinie działających na niej fotografów. Jednocześnie naczytałam się opinii, że jest ciężka i gorzej "trafia" niż 1.8. Stąd moje pytanie jaka 1.8 50mm będzie konkurencją dla Sigmy? Nikkor? Posiadam Nikorra 85mm 1.8 i nie narzekam, że jest za ciemny.
    Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
    Myślę, że jeśli chodzi o jakość to nie ma alternatywy dla Sigmy Art. Jednak fakt, to dość duży i solidny obiektyw. Przy szeroko otwartej przysłonie trzeba bardzo precyzyjnie ustawiać ostrość, bo GO jest bardzo mała, ale to cecha takich szkieł a nie wada.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak jakość obrazka najważniejsza - sigma 50 1.4 art.
    Jak proporcja cena-jakość to Nikkor 50 1.8D
    Jak obrazek ma był po prostu ładny, lekko vintage to 50 1.4D.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Teu Zobacz posta
    Jak proporcja cena-jakość to Nikkor 50 1.8D
    Jak obrazek ma był po prostu ładny, lekko vintage to 50 1.4D.
    W dzisiejszych czasach nie ładowałbym się już w tak stare szkła... po przesiadce na bezlustro oba będą nie do użytku. Mimo wagi i ceny zdecydowanie kupowałbym Sigmę, jak ktoś boi się papierowej GO, to przecież zawsze można przymknąć do 1.8. A ten obiektyw jeszcze długo będzie klasą samą w sobie jeśli chodzi o jakość, po przesiadce na bezlustro wciąż będzie można korzystać prze FTZ, więc zmiana bagnetu nie będzie tak dotkliwa.

  5. #5

    Domyślnie

    Jak ktoś chce dźwigać to jasne art bedzie OK. Ale Art z FTZ staje się bardzo nie-OK. Swoją drogą seria D jest moim zdaniem znacznie lepiej wykonana niż G - szczególnie 50tki.
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Teu Zobacz posta
    Jak ktoś chce dźwigać to jasne art bedzie OK. Ale Art z FTZ staje się bardzo nie-OK. Swoją drogą seria D jest moim zdaniem znacznie lepiej wykonana niż G - szczególnie 50tki.
    Pytanie jest, czy ktoś chce mieć dobre zdjęcia, czy nie, jasne obiektywy dobrej klasy są po prostu ciężkie i koniec (bardziej skomplikowane układy optyczne - fizyki się nie oszuka, lepsze materiały - metal a nie plastik), więc jeżeli ktoś myśli na poważnie o fotografii to nie bierze plastikowych tanich szkieł. Nie demonizowałbym Art-ów z FTZ, szczególnie z tym "bardzo nie-OK", nie będzie to lekki zestaw, ale dający gwarancję świetnego działania i rewelacyjnej jakości zdjęć i wcale nie uważam pracy takim zestawem za coś nie do przyjęcia, dla mnie zupełnie normalna praca w zdecydowanej większości sytuacji. W górach pracuję Z7 II z 70-200/2.8 VR2 przez FTZ II i nie uważam, że coś niesamowicie strasznego się dzieje, jest trochę dłuższy i tyle. Seria D - zgoda, lepiej wykonana niż pięćdziesiątki G, ale wiadomo, że pięćdziesiątki G nie należą do najbardziej udanych szkieł Nikona - może być świetnie wykonana, co z tego, że po wymianie D750 na bezlustro nie będzie działać... w tym momencie to już ślepa uliczka, moim zdaniem lepiej już inwestować w szkła, które będą współpracowały z bezlustrem, późniejsze zmiany nie będą tak kosztowne i bolesne, bo wydłużamy sobie okres przejściowy. Po zakupie szkieł D w tej chwili, w momencie decyzji wymiany korpusu staniemy przed koniecznością wymiany całej optyki. W dodatku bez szans na odsprzedaż i choć częściowe odzyskanie pieniędzy.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez olciak Zobacz posta
    Dzień dobry. Mam świadomość, że postów na ten temat powstała cała masa, ale nie znalazłam takiego, który by odpowiadał na moje pytania. Jeśli ktoś widział, byłabym bardzo wdzięczna za link. Do rzeczy: posiadam body Nikon D750. Aktualnie potrzebuję do niego dokupić obiektyw 50mm i byłam nastawiona na kupno Sigmy Art 1.4, z uwagi na dobre opinie działających na niej fotografów. Jednocześnie naczytałam się opinii, że jest ciężka i gorzej "trafia" niż 1.8. Stąd moje pytanie jaka 1.8 50mm będzie konkurencją dla Sigmy? Nikkor? Posiadam Nikorra 85mm 1.8 i nie narzekam, że jest za ciemny.
    Będę bardzo wdzięczna za pomoc.
    Skoro masz 85/1.8G to czemu 50? Celowałbym w ogniskową 35. Trzydziestek piątek jest wybór, tamron 35/1.8 VC akurat do tej 85 co masz. 85/1.8G jest akurat udana czego nie można powiedzieć o 50/1.8G. W szkła D bym nie polecał, dodatkowo 1.4D ma bardzo duże aberacje i bardzo słaby mikrokontrast. Pierwsza wada jest w tym szkle jest dość uciążliwa i może zniechęcić, druga może być czasem zaletą w portrecie vintage ale ogólnie to też przeszkadza.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 18-08-2022 o 23:57
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 TT50/1.2||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez olciak Zobacz posta
    Stąd moje pytanie jaka 1.8 50mm będzie konkurencją dla Sigmy? Nikkor? Posiadam Nikorra 85mm 1.8 i nie narzekam, że jest za ciemny.
    Bierz Nikkora 50/1.8 wersję AF-S. Wersje D może sa lepiej wykonane, ale mniej ostre no i nie są perspektywiczne, mają stary napęd śrubokręta, którego nie ma np w bezlusterkowcach.
    50 i 85 AF-S są wystarczająco solidne. Jak się chce solidnych szkieł to sie kupuje stare manuale czyli 50 Ai-S
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Bierz Nikkora 50/1.8 wersję AF-S. Wersje D może sa lepiej wykonane, ale mniej ostre no i nie są perspektywiczne, mają stary napęd śrubokręta, którego nie ma np w bezlusterkowcach.
    50 i 85 AF-S są wystarczająco solidne. Jak się chce solidnych szkieł to sie kupuje stare manuale czyli 50 Ai-S
    50 1.8G to sobie mozna kupic niechcacy Polecanie tego szkla jest bez sensu, bo spojrzmy na cene. Jak juz kupowac to tamrona 35 1.4, ale to inna ogniskowa. 50tki trzeba umiec i lubic. Jak ma sie pewnosc to idziemy dalej.
    Jak 85 nie jest za ciemny to lepiej pyknac 1.8g za 500zl. 1.4 nie kupuje sie bo ciemno.
    Ostatnio edytowane przez bomkallo ; 20-08-2022 o 00:38

  10. #10

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za pomoc i opinię! Nie ukrywam, jestem jeszcze dość początkująca w kwestii sprzętu, dlatego ciężko jest mi wybrać. Ciężko jest mi nawet powiedzieć jak duża różnica w "oddaleniu" fotografowanego obiektu/osoby jest między 35 a 50 (wnioskuje jedynie po internetowych porównaniach) - ot amator ze mnie. Ale wydaje mi się, że kiedyś uda mi się przeskoczyć od amatora do profesjonalisty problem w tym, gdzie porównać np Sigmę Art 35mm z 50mm. Na stanie w sklepach nie ma z tego co patrzę. Wiem jedynie, że 85mm mnie ogranicza, bo często kończy mi się chodnik czy pomieszczenie, więc wizja moja lub klienta pozostaje niespełniona. No i nie ukrywam, portretówki to to co kocham i robię, a powoli przechodzę już też na imprezy. Ale czy 35mm przy tym fajnym oddaleniu, nie zniekształca trochę twarzy? Mam jeszcze na ten moment siłę i zapał, więc nie przeraża mnie waga obiektywu. Nie zależy mi też na tym, żeby obiektyw był tani, bo uważam to za inwestycję, która kiedyś się zwróci, a wolę jeden przemyślany (i doradzony przez Państwa) niż kilka nierozsądnych zakupów. I przyznaję, że Państwa komentarze wciąż przekonują mnie do Sigmy. Pozdrawiam

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Obiektyw 50mm
    By Gewcia in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-01-2022, 21:06
  2. Który obiektyw wybrać Yongnuo 50mm f1.4 czy Nikon 50mm f1.8
    By czarny_281 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 26-10-2021, 13:15
  3. obiektyw 50mm na DX
    By kfroya in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 16-02-2016, 01:59
  4. nikkor 50mm jaki ai czy d
    By witboy in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 15-05-2013, 03:02
  5. Vivitar 50mm i jaki telekonwerter ?
    By enter in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 13-08-2010, 01:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •